Wrzaski. Jak ich uniknąć we własnym domu? Poznaj sprawdzone sposoby.

Wrzaski. Jak ich uniknąć we własnym domu? Poznaj sprawdzone sposoby.
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 16 lipca, 2021

Jeśli czujesz że atmosfera w Twoim środowisku domowym znacznie odbiega od upragnionej, a ciągłe wrzaski wśród członków rodziny przeszkadzają Ci w normalnym funkcjonowaniu, porady z poniższego artykułu będą bardzo pomocne.

Jak uniknąć krzyków w domu? Jest to dość powszechne pytanie wśród rodziców. Zbyt często zwykła rozmowa z dzieckiem nagle przeistacza się we wrzaski. Nawet jeśli zdarza się to codziennie w Twoim domu a Ty nie wiesz jak temu zaradzić, nie trać nadziei. Możecie nauczyć się unikać kłótni, a tym samym przywrócić spokój w środowisku domowym.

Wrzaski: 6 sposobów na ich uniknięcie

Nieporozumienia i krzyki powstają z powodu braku dobrej komunikacji i umiejętności słuchania drugiej osoby. Poniższe sugestie pomogą ci przezwyciężyć ten problem.

1.Rozpoznaj problem

To rodzice muszą uznać, że stres i drażliwość prowadzą do wzrostu częstotliwości krzyku. Jedynym sposobem, aby zmierzyć się z tą sytuacją i ją zmienić, jest więc rozsądek i zidentyfikowanie problemu.

Po rozpoznaniu problemu należy znaleźć rozwiązanie i nauczyć się słuchać opinii członków rodziny.

Niegrzeczne dziecko

2. Zaangażuj się

Całą rodziną należy zaangażować się w rozwiązanie problemu i rozpocząć pracę nad wzajemnym szacunkiem. Wyjaśnij  dzieciom, że krzyk i wrzaski nie prowadzą do osiągnięcia kompromisu i rozwiązaniu problemów.

Jednak aby to się stało, potrzeba wzajemnego wsparcia. Oznacza to podejmowanie wysiłku ze strony każdej osoby i bycie cierpliwym . Jeśli sobie z tym poradzisz, wkrótce osiągniesz harmonijne otoczenie domowe bez potrzeby podnoszenia swoich głosów.

3. Daj sobie czas

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego gniew jest całkowicie normalną i ogólnie zdrową ludzką emocją. Jednakże staje się problemem, kiedy pozwalamy, by złość nas omamiła. Jeśli masz ochotę wybuchnąć i wydusić z siebie wszystko co myślisz lub masz też ochotę krzyczeć na swoją rodzinę, odejdź.

Poświęć trochę czasu aby uspokoić swoje nerwy. Najlepiej zrobić kilka głębokich oddechów i przenieść się do innej części domu, aż się uspokoisz.

4. Zanim zaczniesz mówić – przemyśl co chcesz powiedzieć i w jaki sposób

Zamiast reagować na drugą osobę wrzaskami, spróbuj postawić się w ich sytuacji. Postaraj się zobaczyć rzeczy z ich perspektywy. Unikaj robienia sarkastycznych lub złośliwych uwag, które mogą zranić drugą osobę. W ten sposób pomożesz zachować spokój po obu stronach.

Ponadto musisz nauczyć swoje dzieci wyrażania emocji i frustracji w spokojny sposób, bez konieczności krzyku.

5.Przeproś

Nie pozwól aby negatywne uczucia spowodowały utratę z oczu Twojego celu, którym jest zmniejszenie wrzasków w domu. Jeśli utracisz kontrolę nad swoim gniewem i zaczniesz krzyczeć na członka rodziny, poproś później  o przebaczenie.

Z drugiej strony jeśli Twoje dziecko jest tym członkiem, który krzyczał, stawiaj opór pokusie odpowiedzenia wrzaskiem. Reagowanie w jednakowym ale stanowczym tonie pomoże uspokoić Twoje dziecko i zapewni mu dobry przykład.

Możesz powiedzieć dziecku, że nie będziesz go słuchać dopóki nie przestanie krzyczeć. Ponadto należy zaakceptować jego przeprosiny.

6. Podsycanie ognia pogorszy sytuację

Jeśli Twoja rodzina ma ciężki dzień, nawet najmniejsza iskra może wywołać konflikt. Unikaj negatywnych komentarzy, które mogą powodować kłótnie lub nieporozumienia.

Poszukaj miejsca lub aktywności, która Cię uspokoi i sprawi że poczujesz się lepiej. Pomóż swoim dzieciom także zrozumieć sytuację i zaproponuj im ciekawe aktywności.

Mama krzyczy na córkę

Wychowanie bez krzyku

Gdy źle się zachowuje, skrzyczenie go może wydawać się najszybszą i najskuteczniejszą metodą wychowania. Ale należy pamiętać, że może to być również najszybszy sposób na jeszcze gorsze zachowanie dziecka. Dzieje się tak, ponieważ uczysz je wyrażania frustracji poprzez wrzaski.

Aby uniknąć wrzasków w domu powinnaś ustanowić jasne i proste zasady, których Twoje dzieci muszą przestrzegać. Rozmawiaj spokojnie ze swoimi dziećmi o zasadach i korzystaj z zasobów, które pomogą im je zapamiętać. Na przykład możesz utworzyć listę i zawiesić ją w widocznym miejscu.

Objaśnienie konsekwencji nieprzestrzegania zasad z wyprzedzeniem pomoże w lepszym zachowaniu dzieci. Jest to szczególnie ważne w przypadku nastolatków, ponieważ są one najbardziej podatne na wrzaski, gdy czują się sfrustrowane.

Pamiętaj, że krzyki mogą wydawać się nieszkodliwe, lecz mogą spowodować poważne uszkodzenia emocjonalne w strukturze Twojej rodziny. Aby temu zapobiec potrzeba samokontroli, cierpliwości i empatii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.