Dużo snu w czasie ciąży - czy to normalne?

Podczas ciąży przyszłe mamy bardzo często czują się zmęczone i mają potrzebę spać znacznie więcej niż normalnie. Jeżeli jest tak w Twoim przypadku, nie musisz się martwić. Opowiemy Ci wszystko, co powinnaś na ten temat wiedzieć.
Dużo snu w czasie ciąży - czy to normalne?

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2019

Dużo snu w czasie ciąży? Owszem – jak najbardziej! Ciąża to moment, w którym należy na poważnie wziąć swoje potrzeby. Trzeba spać więcej i lepiej. Dlatego właśnie jeśli zauważyłaś, że potrzebujesz dużo snu w czasie ciąży, nie masz najmniejszego powodu do zmartwień.

Być w ciąży to doświadczenie równie piękne co wyczerpujące dla kobiecego ciała – zwłaszcza podczas pierwszego i trzeciego trymestru. Z tego właśnie powodu będziesz potrzebować dużo snu w czasie ciąży. Pomoże to zmniejszyć odczuwany stres emocjonalny i dokuczliwe doznania fizyczne.

Jest jak najbardziej zrozumiałe, że kobiety w ciąży potrzebują dużo snu. Godziny snu, które były wystarczające przed zajściem w ciążę, teraz mogą nie wystarczyć.

Ogólnie rzecz ujmując 8-godzinny sen w nocy jest niezbędny. Co więcej, należy ustalić jedną stałą godzinę snu, aby zmniejszyć odczuwane zmęczenie. Znacznie ulży to w uciążliwych czasami dolegliwościach fizycznych.

Zmęczenie fizyczne odczuwane w czasie ciąży

To całkiem normalne, że przyszła mama czuje się zmęczona. Odczuwa czasem bardzo sprzeczne emocje – cieszy się na myśl o swoim dziecku, a jednocześnie ma w głowie całe mnóstwo obaw. Wszystko to może być bardzo stresujące i obniżać jakość snu. Z tego powodu jest bardzo prawdopodobne, że kobieta będzie potrzebować dużo snu w czasie ciąży.

Zmęczenie fizyczne jest w rzeczywistości jednym z pierwszych objawów jakie zauważają kobiety w ciąży. Zależnie od etapu na jakim się znajdują, muszą spać więcej.

Podczas pierwszego trymestru, kobieta ciężarna może odczuwać senność z powodu podwyższonego poziomu hormonu o nazwie progesteron, który wspomaga wzrost łożyska. Co więcej, płód potrzebuje wielu składników odżywczych, które czerpie od matki. Po pierwszym trymestrze kobieta powinna odzyskać nieco energii.

W większości przypadków, w drugim trymestrze ciąży kobieta jest już w stanie spać znacznie lepiej. Godziny snu są nieprzerwane a kobieta może się położyć na boku. Pomocne są też lekkie ćwiczenia. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się wykonywać ich bezpośrednio przed snem.

Gdy ciąża będzie już w trzecim trymestrze, przyszła mama znów zacznie odczuwać zmęczenie. Wzrost dziecka powoduje większe obciążenie fizyczne i prowadzi do zmniejszenia ilości energii.

Kobieta w ciąży leży

Dużo snu w czasie ciąży – czy to normalne?

Oglnie recz biorąc dużo snu w czasie ciąży to zjawisko jak najbardziej normalne. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele kobiet zauważa, że potrzebuje więcej godzin snu. Może to wynikać ze zmęczenia lub zwiększonego stresu.

Jeżeli więc zauważysz u siebie zwiększone zapotrzebowanie na godziny snu, nie martw się ani nie przejmuj. Na tym niezwykłym etapie życia musisz zadbać o siebie na wszystkich płaszczyznach: dbać o odpowiednie odżywianie się, zdrowe nawyki, aktywność fizyczną ale też wypoczynek.

Dlatego też nie żałuj sobie snu. Słuchaj, co mówi Ci Twoje ciało i śpij dłużej jeżeli tylko odczuwasz taką potrzebę. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, ciało musi dostosować się do zwiększonego zapotrzebowania energetycznego i wymaga to od niego dodatkowego wysiłku. Rozwój maleńkiego dziecka kosztuje Cię więcej energii niż by Ci się mogło wydawać!

Jeżeli śpisz z partnerem, skorzystaj z okazji i spytaj go, czy zauważył u Ciebie jakieś nieprawidłowości podczas snu – na przykład chrapanie, bezdech czy nagłe przebudzenia. Jeżeli tak będzie, nie wahaj się udać do lekarza i poinformować go o niepokojących zmianach jakie pojawiły się w Twoich nawykach związanych ze snem. Specjalista niewątpliwie będzie w stanie zastosować odpowiednie środki o ile zajdzie taka potrzeba.

“Kobiety ciężarne potrzebują dodatkowej dozy wypoczynku i nie są w stanie utrzymać rytmu snu, jaki miały przed zajściem w ciążę.”

Dużo snu w czasie ciąży – kilka wskazówek

W pierwszej i ostatniej fazie ciąży zauważysz, że odczuwasz silne zmęczenie. Znacznie częściej będzie Ci się chciało spać i – paradoksalnie – czasami w nocy dotknie Cię bezsenność.

Kobieta śpi

Jeżeli masz problemy z zasypianiem oraz z wypoczynkiem, podpowiemy Ci kilka trików, które mogą okazać się pomocne. Korzystnie wpłyną one na jakość Twojego snu:

  • Weź wieczorem odprężającą, ciepłą kąpiel.
  • Nie pij kawy ani herbaty po godzinie 14:00.
  • Ostatni posiłek jedz co najmniej na 2 godziny przed snem.
  • Zadbaj o załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych przed snem, żeby unikać niepotrzebnego przebudzania się.
  • Znajdź wygodną dla siebie pozycję do snu, najlepiej byłoby położyć się na lewym boku.
  • Wykonuj lekkie ćwiczenia fizyczne. Korzystnie wpłynie to na Twój stan fizyczny i psychiczny.
  • Praktykuj techniki relaksacyjne.
  • Zdbaj o stałe godziny wykonywania rutynowychc czynności. Pomoże to Twojemu organizmowi zadbać o odpowiedni rytm.

Pamiętaj też, że dużo snu w czasie ciąży nie jest normą dla wszystkich kobiet. Niektóre zauważają, że w miarę rozwoju ciąży coraz ciężej jest im przespać 8 – 10 godzin bez przerw. Najważniejsze to wsłuchać się w to, co mówi nam nasze ciało i szanować jego naturalny rytm.

Śpij na zdrowie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.