Miłość Twojego życia przybędzie za 9 miesięcy

Miłość Twojego życia przybędzie za 9 miesięcy
Marián Carrero Puerto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Marián Carrero Puerto.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2018

Wraz z początkiem ciąży masz dziewięć miesięcy, by przygotować się, aż nadejdzie miłość Twojego życia.

Wiele osób, powtarza, że uczucia wobec dziecka są całkowicie różne od wszystkiego, czego kiedykolwiek można doświadczyć w życiu. Ta istota zmieni na zawsze Twój świat i sprawi, że poczujesz emocje, których wcześniej nie sposób sobie wyobrazić.

W momencie, gdy dziecko pojawi się na świecie, zrozumiesz, że nic innego już nie ma znaczenia. Właśnie nadeszła miłość Twojego życia.

W tej jednej chwili, a także za każdym razem, gdy spojrzysz w oczy dziecka, poczujesz pełne szczęście. Jego spojrzenie zapewni Ci uczucie spokoju, spełnienie i bezwarunkową miłość.

Twój związek z dzieckiem jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego określenie miłość Twojego życia pasuje tutaj idealnie.

Dałaś mu życie. Zaoferowałaś mu miejsce do rozwoju przed przyjściem na świat. Chociaż nie może tego wyrazić, dobrze o tym wie. Właśnie dlatego zawsze chce trzymać się blisko Ciebie.

Podczas karmienia piersią, mając kontakt z Twoją skórą i słysząc Twój głos, ten sam głos, który dziecko słyszało przez wiele miesięcy w Twoim brzuchu, tylko wzmacnia tę wyjątkową więź. W międzyczasie możesz mieć wątpliwości i obawy, ale to całkowicie normalne.

Z czasem zrozumiesz, że przybycie Twojego maleństwa było najpiękniejszym darem, jaki mogło dać Ci życie. Jest to najpiękniejsza ofiara, najczystszy akt miłości, jaki możesz sobie wyobrazić.

Miłość Twojego życia - mama i córka

Niepewność i zmartwienie

Pierwszy trymestr ciąży może być nieco traumatyczny dla matek. Wiele zmian zachodzi zarówno na poziomie hormonalnym, jak i fizycznym. Fizyczne niewygody, nudności i zmęczenie sprzyjają pojawianiu się wątpliwości co do przyszłego macierzyństwa.

Nie musisz się martwić. Pierwszą rzeczą, o której musisz pomyśleć, jest to, że to naturalny proces, w którym Twoje ciało przygotowuje się na wielkie zmiany.

Jeśli to Twoja pierwsza ciąża i uważasz, że nie jesteś w stanie ponieść całej odpowiedzialności, nie martw się tym. Nie jesteś pierwszą osobą na świecie, która zmierzy się z tym wyzwaniem.

Wiele kobiet było, jest i będzie w takiej samej sytuacji jak Twoja i w ostatecznym rozrachunku wszystko obywa się bez większych problemów. Pamiętaj, że poprowadzi Cię Twój instynkt macierzyński.

Nie zapominaj też, że choć miłość Twojego życia przyjdzie przede wszystkim do Ciebie, masz u swego boku wiele osób, które pomogą Ci we wszystkim, z czym będziesz mieć problem.

Twoi przyjaciele, Twój partner i oczywiście przyszli dziadkowie są częścią tego procesu i chętnie pomogą Ci w każdy możliwy sposób.

„Macierzyństwo uczłowiecza: wszystko zostaje zredukowane do niezbędnych podstaw”.

Meryl Streep

Mózg matki zmienia się z ciąży

Czy wiesz, że naukowcy dowiedli, że ​​mózg matki zmienia się w czasie ciąży? Fakt ten jest niepodważalnym dowodem na relację między matką a dzieckiem. Jedynym celem tych zmian jest ochrona dziecka nad wszystkimi możliwymi niebezpieczeństwami.

W wyniku tych modyfikacji hormonalnych matka jest w stanie:

  • Poczuć więcej empatii dla uczuć dziecka w jej brzuchu
  • Zauważać zagrożenia z większą dokładnością
  • Zwracać uwagę na dziwne objawy, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka

Oczywiście jest na to wyjaśnienie. Powodem jest zmniejszenie ilości substancji szarej w mózgu, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie informacji. Zmniejszenie to wynika z faktu, że matka staje się bardziej wydajna w wymienionych powyżej zadaniach.

Dzięki temu będziesz w stanie przeznaczyć swoje zasoby na to, co dla Ciebie najważniejsze na tym etapie: dbanie o miłość Twojego życia.

Miłość Twojego życia

Gdy zaczniesz przygotowywać się, by spotkać miłość Twojego życia

Macierzyństwo często eksponuje mocne i słabe strony matki. Aby nawiązać silną i nierozerwalną więź ze swoim maluchem, ważne będzie, aby stworzyć ją w oparciu o miłość i czułość.

Chociaż może to brzmieć jak bardzo szeroka koncepcja, możliwe jest zastosowanie jej małymi krokami. Na przykład należy zawsze pamiętać, że odzwierciedlanie frustracji, lęków i poczucia niepewności w więzi z dzieckiem nie jest pozytywne.

Przeciwnie, daj dziecku narzędzia i odwagę, by mogło realizować swoje marzenia. W dłuższej perspektywie jego próby i sukcesy przyczynią się do spełniania Twoich własnych marzeń.

Kolejnym ważnym aspektem jest ofiarowanie uczuć i miłości. Nie lekceważ wartości kontaktu, pieszczot, uścisków i, oczywiście, zrozumienia. Zarówno gdy dziecko jest niemowlęciem, jak i przez całe dzieciństwo, powinnaś być przy jego boku, gdy dorasta.

Dzieci, które dorastają dzięki wsparciu rodziców, są silniejsze i bardziej stabilne emocjonalnie.

Dzieje się tak, ponieważ stres generowany przez brak poczucia bezpieczeństwa pochłania zasoby mózgu i poważnie atakuje poczucie własnej wartości i pewność siebie. Przecież nie chcesz, żeby miłość Twojego życia była nieszczęśliwa.

A więc, miłość Twojego życia jest już w drodze. Czeka na Ciebie tak bardzo, jak Ty czekasz na nią. Nie staraj się, aby wszystko było idealne w chwili przybycia na świat Twojego dziecka, ponieważ w rzeczywistości jest to niemal niemożliwe.

Czując miłość rodziców i kontakt z nimi, dziecko spędza swoje dni szczęśliwsze. Twoje dni też będą pełniejsze pozytywnych emocji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hoekzema, E., Barba-Müller, E., Pozzobon, C., Picado, M., Lucco, F., García-García, D., … Vilarroya, O. (2017). Pregnancy leads to long-lasting changes in human brain structure. Nature Neuroscience. https://doi.org/10.1038/nn.4458
  • Bravo, E., Melara, R., & Fertuck, E. (2016). Journal Watch review of Maternal attachment representation and neurophysiological processing during the perception of infants’ emotional expressions. Journal of the American Psychoanalytic Association. https://doi.org/10.1177/0003065116667293

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.