Swędzenie podczas ciąży - 5 sztuczek, które mogą je złagodzić

Swędzenie podczas ciąży - 5 sztuczek, które mogą je złagodzić

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Życie kobiety całkowicie się zmienia w czasie ciąży. Jej hormony, jej ciało, a nawet umysł, zachowują się zupełnie inaczej. Zaczyna doświadczać ważnych zmian, szczególnie na skórze. Bardzo często pojawiającym się objawem jest swędzenie podczas ciąży. Ogólnie rzecz biorąc, przyszłe matki martwią się  zakodowaniem wszystkich informacji o tym, jakie działania mogą podjąć w czasie takich zmian.

Niektóre z nich mogą być powierzchowne. Natomiast inne mogą nieść za sobą przykre konsekwencje, jeśli nie podejmiemy niezbędnych środków, aby im zaradzić. Takim przypadkiem jest swędzenie podczas ciąży – często niewygodnej sytuacji. Radzenie sobie z nią bez powodowania poważnych urazów jest częścią naszej rzeczywistości w trakcie ciąży.

Swędzenie podczas ciąży

Naukowa nazwa to wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, znana również jako kamica żółciowa występująca w trakcie ciąży.

W ciąży, całe ciało może swędzieć, ale głównie w obszarach takich jak piersi, brzuch i biodra. Jest to również znane jako „świąd” i występuje, gdy brzuch rozciąga się, aby zrobić miejsce dla dziecka, które doświadcza szybkiego wzrostu.

Hormony, takie jak estrogen, mogą osiągać tak wysoki poziom, że staje się to jednym z czynników odpowiedzialnych za uporczywe swędzenie podczas ciąży.

Jak powszechny może być dyskomfort?

Jest to częsty objaw, który pojawia się u 40% kobiet w ciąży. Zwykle występuje w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, kiedy skóra najbardziej się rozciąga. Niestety jest to powszechny dyskomfort.

Dlaczego tak się dzieje?

Ciężarna kobieta

Powinniśmy pamiętać, że wszystkie zmiany w czasie ciąży są ważne, czy to w układzie odpornościowym, układzie hormonalnym czy też układzie metabolicznym. Z tego powodu tekstura lub wygląd skóry nie jest wyjątkiem. Przyczynia się to do pojawiania się świądu i niesie ze sobą suchość, podrażnienie oraz łuszczenie się naskórka.

Innym objawem, który może wystąpić, jest to, że dłonie i podeszwy stóp stają się czerwone i swędzą. Wynika to ze wzrostu poziomu hormonu estrogenu. Objawy te znikną jednak w momencie porodu.

Nie powinnaś czuć się zaniepokojona, ponieważ oprócz tego, że jest to uporczywa dolegliwość, wysoka częstotliwość swędzenia jest zupełnie normalna.

Mogą również pojawić się inne rodzaje wysypek. Jednym z przykładów jest rodzaj obwódki lub plamki na brzuchu znacznie większy niż normalna wysypka skórna. Jest to uderzająco wyraźne i pojawia się na dużym obszarze. Skóra wyglądem przypomina wtedy heksagony występujące w ulu. Są to tak zwane świądowe grudki pokrzywkowe lub blaszki ciążowe.

Sposoby na swędzenie podczas ciąży

Skoro już wiesz czym się różnią poszczególne rodzaje swędzenia, pokażemy Ci 5 sztuczek pozwalających złagodzić ten dyskomfort.

  1. Weź zimny prysznic, używając łagodnego mydła antyalergicznego z gliceryną lub migdałami, płatkami owsianymi lub aloesem.
  2. Użyj kremu nawilżającego przygotowanego z naturalnych składników lub przygotuj własny krem na bazie miodu lub rumianku. Innym pomysłem jest nałożenie sobie naturalnych olejków z kokosu, migdałów lub lawendy (ten ostatni znany jest przywracania ciągłości naskórka).
  3. Pij dużo wody, a jeśli wykonujesz lekkie ćwiczenia, takie jak chodzenie, rób to w chłodniejszych godzinach dnia. Poprawi to krążenie i zmniejszy swędzenie. Nie zapomnij zawsze stosować filtra słonecznego. Dzięki temu unikniesz przebarwień na ciele z powodu wysypki i ekspozycji na promienie słoneczne.
  4. Noś luźną odzież z naturalnych włókien, takich jak bawełna, w jasnych kolorach.
  5. Użyj płatków owsianych lub sody oczyszczonej, ponieważ są to substancje zapobiegające swędzeniu.

Inne wskazówki

Swędzenie podczas ciąży

Co jeszcze możesz wziąć pod uwagę? Oto kilka dodatkowych rad:

  • Staraj się unikać gorących pryszniców lub kąpieli. Wysuszają one skórę i nasilają swędzenie.
  • Używaj naturalnych detergentów i środków czyszczących.
  • Dobrze opłukuj się zimną wodą i używaj tylko miękkich ręczników.
  • Staraj się nie wychodzić z domu o gorących porach dnia, ponieważ może to nasilić swędzenie.
  • Natychmiast zadzwoń do lekarza, jeśli uważasz, że masz cholestazę, ponieważ może to stanowić poważny problem dla Twojego dziecka.
  • Pozostań w chłodnych, zacienionych miejscach tak bardzo jak to możliwe. Unikaj kontaktu ze starymi przedmiotami, kurzem i roztoczami.

Te zalecenia pomogą w opanowaniu dyskomfortu i pozwolą Ci poczuć się swobodniej, przygotowując się na wyjątkowy dzień, w którym powitasz nowego członka rodziny.

Wszystkie te sugestie muszą iść w parze z poradami i zaleceniami lekarza. Chcemy byś czuła się swobodnie i bezpiecznie podczas najlepszego rozdziału Twojego życia, jakim jest oczekiwanie na zostanie mamą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.