Ciąża - 5 najwłaściwszych pozycji do spania dla kobiet

Ciąża - 5 najwłaściwszych pozycji do spania dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2019

Ciąża jest najpiękniejszym doświadczeniem jakie spotyka kobietę. Często jednak dla przyszłych mam jest to czas pełen obaw i wielu pytań. Wiele kobiet zastanawia się także które pozycje do spania są najlepsze.

Gdy dziecko wzrasta w łonie matki, automatycznie zmniejsza się ilość godzin snu. Mama często nie ma pewności, która pozycja jest odpowiednia do odpoczynku bez krzywdzenia jej maleństwa. Ciąża niesie ze sobą także nudności, lęk i zgagę, co sprawia że odpoczynek w tym czasie jest bardzo utrudniony. Dlatego warto zasięgnąć informacji o zalanych pozycjach do spania.

Ciąża a najlepsze pozycje do spania

1. Na lewej stronie

Eksperci zalecają spanie na lewej stronie. Pomaga to w utrzymaniu prawidłowego krążenia krwi jak i w dostarczaniu składników odżywczych do macicy i dziecka. Zachęca to również nerki do łatwej eliminacji odpadów.

2. Pozycja boczna z poduszką

Pozycja boczna z poduszką między nogami utrzymuje kręgosłup prosto i pozwala uniknąć obciążenia jednej nogi w stosunku do drugiej. Najlepsze do tego będzie użycie poduszek wydłużanych. W ten sposób możesz także wesprzeć swój brzuch.

3. Pozycja półsiedząca

Ta pozycja jest dla Ciebie jeśli zdarza Ci się uczucie dyskomfortu w żołądku lub masz słabe trawienie. Dobra poduszka zapewni dodatkowe wsparcie dla tej pozycji, dzięki czemu będzie Ci wygodnie.

Kobieta w ciąży a pozycje

4. Pozycja z podwyższonym tułowiem

Kolejną z najwygodniejszych pozycji do spania jest ta z podniesionym tułowiem. Pozycja ta jest najbardziej zalecana jeśli masz zatkany nos, uczucie duszenia lub zgagi.

Do podparcia i uniesienia pleców stosuje się kilka poduszek. Zmniejsza to zawroty głowy i relaksuje ciało po utrzymaniu pozycji poziomej przez dłuższy czas.

Gdy dziecko rośnie w łonie matki, zmniejsza się ilość godzin snu co powoduje nudności, dyskomfort jak i niepewność która pozycja jest najlepsza dla dziecka.

5. Nogi wzniesione w górę

W przypadku ciągłego cierpienia na skurcze, słabe krążenie lub obrzęk nóg zalecaną pozycją jest trzymanie nóg na podwyższeniu za pomocą poduszek.

Zapobiega to pojawianiu się żylaków, drętwienia i skurczów. Dzięki tej pozycji można zrelaksować ciało i umysł.

Pozycje niezalecane w czasie ciąży

Tak jak wyróżnia się pozycje do spania, które są idealne dla dziecka i matki w czasie ciąży tak również istnieją takie, których należy unikać w tym okresie. Oto niektóre z nich:

1. Na plecach

Jest to najmniej zalecana pozycja ponieważ skutkuje złym trawieniem i krążeniem. Dzieje się tak ponieważ ciężar macicy i jelit spada do tyłu.

Ta pozycja może również powodować problemy z oddychaniem, ból pleców i hemoroidy. A co najniebezpieczniejsze może spowodować zmniejszenie krążenia dziecka.

2. Na brzuchu

Spanie na brzuchu nie stanowi zagrożenia w początkowej fazie ciąży. Jednakże jeśli stan jest zaawansowany zaleca się aby nie przyjmować tej pozycji.

Wiele kobiet w ciąży próbuje układać się do spania właśnie w taki sposłób. Jednak należy pamiętać, że nie jest to zalecane.

Jeśli nie można wykluczyć tej pozycji, zaleca się użycie poduszki w kształcie pączka aby utworzyć rodzaj pustego miejsca.

Kobieta wypoczywa w łóżku

Jak zasnąć?

Ciąża to ważny okres dla kobiety, w którym ta musi dużo wypoczywać. Oto kilka zaleceń, aby osiągnąć ten cel:

  • Zjedz lekki posiłek bogaty w aminokwasy przed pójściem spać. Można je znaleźć w zbożach, rybach, mleku, jajach i sałacie.
  • Spij co najmniej 8 godzin dziennie. W odniesieniu do drzemek – najlepiej nie powinny one przekraczać 25 minut, ponieważ dłuższe mogą uniemożliwić zasypianie w nocy.
  • Unikaj kawy lub czekolady po południu. Po kolacji nie pij zbyt dużo wody aby nie wstawać zbyt często do łazienki.
  • Dostosuj pokój tak aby sprzyjał wypoczynkowi. Powinien być wentylowany, chłodny i wolny od zakłóceń lub intensywnych świateł. Pościel powinna być z bawełny lub jedwabiu, podobnie jak piżama.
  • Alkohol i papierosy są szkodliwe dla ciąży nie tylko dlatego  że ranią dziecko, ale także dlatego że uniemożliwiają matce dobre spanie.

Pozostałe wskazówki

Nie zaleca się ćwiczeń na koniec dnia. Powodem jest fakt, że ciało pozostaje bardzo energiczne i poruszone po wysiłku. To utrudnia odprężenie i zakłóca cykl snu.

W przeciwieństwie do nich, praktyka technik relaksacyjnych takich jak medytacja lub joga jest bardzo korzystna gdy próbujesz zrelaksować ciało do snu. Pamiętaj, że dobra poduszka będzie zawsze najlepszym sprzymierzeńcem w czasie ciąży.

Dobry sen pomoże zachować zdrowie zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Należy wybierać tylko komfortowe i relaksujące postawy, które pomogą odpoczywać w spokojny i przyjazny sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.