Stymulacja prenatalna – techniki i korzyści

Stymulacja prenatalna – techniki i korzyści
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia, 2018

Czy wiesz na czym polega stymulacja prenatalna i jakie niesie ze sobą korzyści? Jeśli nie, ten artykuł jest przeznaczony specjalnie dla Ciebie.

Jednym z najlepszych momentów ciąży jest poczucie ruchów swojego dziecka po raz pierwszy. Czy wiesz, że istnieją techniki, dzięki którym możesz stymulować swoje dziecko? Dowiedz się czym jest stymulacja prenatalna i jakie są jej zalety.

Poczucie pierwszego kopnięcia jest zwykle jednym z kluczowych momentów dla każdej ciężarnej kobiety. Od tej pory nie tylko wiesz, że Twoje dziecko jest w Twoim brzuchu, ale także zaczynasz je czuć. Jego ruchy, choć czasami niekomfortowe, przynoszą Ci spokój, gdyż świadczą o tym, że wszystko jest w porządku.

Stymulacja prenatalna opiera się na idei pobudzania różnych zmysłów dziecka podczas jego rozwoju w brzuchu matki. W ten sposób wzmacniasz zdolności motoryczne, sensoryczne i zapewniasz rozwój emocjonalny swojego dziecka, jednocześnie tworząc chwile intymności między wami.

Zaleca się zachowanie rozwagi w wykonywaniu ćwiczeń stymulacyjnych w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Niektóre czynności, takie jak stymulacja dotykowa, mogą rozpocząć się niemal od początku ciąży.

Jakie korzyści niesie ze sobą stymulacja prenatalna?

Stymulacja prenatalna przynosi liczne korzyści dla zdrowia i rozwoju dziecka. Wydawać się może, że ciąża trwa bardzo długo, ale jeśli wykorzystasz każdy dzień, aby wykonywać odpowiednie ćwiczenia, czas upłynie bardzo szybko.

Oto kilka powodów, które przekonają Cię do włączenia technik stymulacji prenatalnej do codziennej rutyny podczas ciąży:

  • Pomagają nawiązać więź z dzieckiem. Przekonasz się, że to, co robisz, bezpośrednio stymuluje Twoje dziecko i poczujesz głębokie połączenie z nim.
  • Promują rozwój zmysłów dziecka. Każde ćwiczenie koncentruje się na zmysłach i specyficznym rozwoju dziecka, aby mogły być stymulowane w najbardziej odpowiedni sposób.
  • Będziesz spokojniejsza. Obserwowanie jak dziecko reaguje na każde ćwiczenie, znacznie obniża poziom niepokoju o zdrowie dziecka.
Techniki stymulacji prenatalnej

Stymulacja prenatalna – najczęstsze techniki

Poniższe metody stymulacji prenatalnej odnoszą się do zmysłów, dlatego najlepiej jest zamieniać ćwiczenia każdego dnia. W ten sposób ani Ty, ani Twoje dziecko nie odczujecie znudzenia. Pamiętaj, że im bardziej się spodoba, tym bardziej dziecko będzie się z tego cieszyć.

Stymulacja prenatalna wizualna. Po około czwartym miesiącu, Twoje dziecko będzie mogło cieszyć się swoim wzrokiem i reagować na bodźce wzrokowe.

  • Niech słońce świeci bezpośrednio na Twój brzuch. Światło przeniknie przez wszystkie warstwy i dotrze do dziecka.
  • Baw się latarką, włączaj ją lub wyłączaj, aby przyciągnąć uwagę dziecka i wywołać jego reakcję.

Stymulacja prenatalna słuchowa. Ćwiczenia te będą bardziej skuteczne po 14 tygodniu, ale możesz je wykonywać od początku ciąży.

  • Rozmawiaj z dzieckiem. Twój głos jest najlepszym bodźcem, jaki stymuluje dziecko.
  • Słuchaj łagodnej muzyki, aby je uspokoić.
  • Spaceruj na łonie przyrody. Dźwięki dostarczane przez naturę są idealnym bodźcem dla Twojego dziecka.
  • Słuchaj gry różnych instrumentów. Solowe melodie fortepianu lub delikatna perkusja z bębnami flamenco mogą wywoływać u dziecka różne reakcje.

Stymulacja prenatalna dotykiem. Kojący dotyk matki ma szczególne znaczenie zwłaszcza po szóstym lub siódmym tygodniu ciąży.

  • Eksperymentuj z różnymi przedmiotami, np. dotykaj skóry brzucha piórkiem lub pędzelkiem.
  • Głaszcz brzuch całą dłonią lub pojedynczymi palcami.
  • Masuj swój brzuch używając różnych stopni nacisku, aż Twoje dziecko zareaguje.
  • Odpowiadaj na ruchy dziecka. Kiedy się porusza, pogłaszcz obszar, w którym się wierci. Będzie to idealna interakcja między Wami.
Stymulacja prenatalna dziecka

Stymulacja motoryczna. Gdy dziecko zmieni pozycję, spróbuj zmienić swoją postawę. Po 10-tym tygodniu dziecko zacznie na to reagować.

  • Joga prenatalna jest bardzo dobrą metodą dla tego typu stymulacji.
  • Wypróbuj różne pozycje w domu. Spróbuj zmienić stronę łóżka lub obniżyć brzuch, gdy stoisz.

Jedzenie niektórych pokarmów, takich jak czekolada, również może sprawić, że Twoje dziecko zareaguje. Nie wolno jednak nadużywać tych produktów, ponieważ nie zaleca się nadmiernej stymulacji dziecka za ich pomocą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.