Płaski brzuch po porodzie - jak szybko go odzyskać

Płaski brzuch po porodzie - jak szybko go odzyskać

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2018

Jedną z rzeczy, która martwi młode mamy, to pytanie jak odzyskać płaski brzuch po porodzie. Cierpliwość jest tu kluczowa, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby wrócić do swojej dawnej sylwetki.

To całkiem naturalne, że zastanawiamy się, jak odzyskać płaski brzuch po porodzie. Czasami bowiem utrzymuje się on okrągły nawet całymi miesiącami.

Po urodzeniu Twój brzuch może pozostać miękki i zaokrąglony ze względu na naturalny rozrost macicy, rozciągnięcie skóry i nagromadzenie zapasów tłuszczu. Całe Twoje ciało potrzebuje czasu, aby powrócić do stanu sprzed ciąży. Brzuch nie jest tu wyjątkiem.

Powoli ciało wyeliminuje zatrzymane płyny, a rezerwy tkanki tłuszczowej zaczną się zmniejszać. Niektóre świeżo upieczone mamy wracają do formy w ciągu zaledwie kilku tygodni. Ale kobiet z takim szczęściem jest niestety niewiele.

U większości kobiet cały proces zajmie kilka miesięcy, a odzyskać płaski brzuch po porodzie kosztuje je wiele wysiłku. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby to przyspieszyć.

Karmienie piersią pomoże Ci odzyskać płaski brzuch po porodzie

Karmienie piersią wkrótce po porodzie wysyła sygnał do macicy, aby się kurczyła. Gdy macica kurczy się, brzuch naturalnie zacznie się spłaszczać.

Co więcej, karmienie piersią spala dodatkowe kalorie, pomagając zredukować zgromadzoną tkankę tłuszczową.

Proces przygotowywania mleka i karmienia dziecka jest jak dodatkowy trening dla całego ciała.

“Powoli twoje ciało wyeliminuje zatrzymane płyny, a rezerwy tkanki tłuszczowej zaczną się zmniejszać.”

Dieta na płaski brzuch po porodzie

Zrównoważona dieta jest zawsze najlepszą drogą do odchudzania. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to porozmawiać z dietetykiem, który określi plan posiłków dostosowany do Twoich potrzeb.

Jeśli karmisz piersią, unikaj stosowania ścisłej diety przez dwa lub trzy miesiące po porodzie. Twoje ciało potrzebuje tłuszczu, który wytworzyło w czasie ciąży, aby przygotować mleko dla dziecka.

Dieta bogata w owoce, warzywa i białka jest zdrowa i pomoże Ci osiągnąć płaski brzuch po porodzie. Zmniejszenie spożycia węglowodanów również zadziała skutecznie.

Nie przejmuj się zbytnio liczeniem kalorii. Przy dziecku będziesz potrzebować dużo energii i dobrego samopoczucia, więc upewnij się, że Twoje ciało otrzymuje odpowiedni pokarm.

Zdrowa dieta na płaski brzuch po porodzie

Retencja płynów i wzdęcia brzucha

Zatrzymanie wody w organizmie może nadać ciału spuchnięty, nadęty wygląd. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją dwa proste sposoby, które możesz zrobić, aby zwalczyć retencję płynów:

  • Zmniejsz spożycie soli. Sól niepotrzebnie zatrzymuje wodę w ciele. Co więcej, możesz w ten sposób nabawić się nadciśnienia. Obniżenie poziomu soli w diecie jest dobre nie tylko dla utraty wagi po porodzie, ale także dla ogólnego zdrowia.
  • Pij więcej wody. Chociaż może wydawać się sprzeczne z intuicją, picie dużej ilości wody pomaga powstrzymać zatrzymywanie płynów, a także zapewnia prawidłowe nawodnienie organizmu.

Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie

Powyższe porady mogą być bardzo przydatne, ale nie zawsze wystarczą. Jeśli czas mija, a Ty wciąż masz kilka dodatkowych kilogramów, ćwiczenia fizyczne pomogą Ci odzyskać wymarzoną sylwetkę.

Staraj się ćwiczyć przez co najmniej trzy godziny w tygodniu. Kobiety mogą zacząć ćwiczyć około sześć tygodni po porodzie. Jeśli próbujesz mieć płaski brzuch, Twój cykl ćwiczeń powinien być tak zaprojektowany, aby wzmocnić i ujędrnić Twój brzuch.

Ćwiczenia takie jak joga i pilates stały się popularne wśród młodych matek. Jest to forma aktywności o małej intensywności, oparta na utrzymywaniu pewnych pozycji, które promują elastyczność i prawidłowy oddech.

Brzuch po porodzie

Ten rodzaj ćwiczeń wzmacnia ciało i ujędrnia mięśnie miednicy i brzucha. Są wręcz idealne na start. Ponieważ te czynności nie są zbyt wyczerpujące, będą pasować do codziennej rutyny dziecka.

Chodzenie i bieganie również może doprowadzić do dobrych rezultatów w bardzo krótkim czasie. Spróbuj chodzić energicznie lub pobiegaj przez 45 minut trzy razy w tygodniu. Jeśli uda Ci się to zrobić codziennie, Twoje postępy będą jeszcze szybsze.

Możesz wypróbować również brzuszki oraz ćwiczenie typu plank.

“Kobiety mogą zacząć ćwiczyć na około sześć tygodni po porodzie.”

Krok po kroku, Twój brzuch powinien stawać się coraz bardziej jędrny. Zajmie Ci to trochę czasu. Nie pozwól, aby zrujnowało to Twoją radość z macierzyństwa.

Posiadanie dziecka to piękny, naturalny proces, a cały wysiłek jaki podejmiesz jest tego wart.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez, P. 2009. Actividad física y deportiva en la mujer embarazada. [Documento en línea] Disponible en: https://archivos.csif.es/archivos/andalucia/ensenanza/revistas/csicsif/revista/pdf/Numero_15/PILAR_SANCHEZ_1.pdf
  • M.J. Aguilar Cordero, A.M. Sánchez López, R. Rodríguez Blanque, J.P. Noack Segovia, M.D. Pozo Cano, G. López-Contreras y N. Mur Villar. Actividad física en embarazadas y su influencia en parámetros materno-fetales; revisión sistemática. Nutr Hosp. 2014;30(4):719-726 ISSN 0212-1611 • CODEN NUHOEQ S.V.R. 318.
  • Sánchez García, J.C. Efectos de la actividad física durante el embarazo y en la recuperación posparto. Universidad de Granada. Tesis doctoral. URI: http://hdl.handle.net/10481/47631. ISBN: 9788491633624

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.