Stymulowanie ruchów Twojego dziecka podczas ciąży

Stymulowanie ruchów Twojego dziecka podczas ciąży
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Stymulowanie ruchów dziecka podczas ciąży pomoże mu rozwinąć umiejętności motoryczne od samego początku. Co więcej, stymulowanie zapewni Ci jedno z najpiękniejszych doznań, jakie ciąża ma do zaoferowania – odczuwanie ruchów dziecka.

Nie ma lepszego uczucia dla przyszłej matki niż ruchy małego dziecka, które rośnie w jej łonie.

Wiele matek jest w stanie wykryć delikatne ruchy na wczesnym etapie ciąży – chociaż może to być trudniejsze dla kobiet, które są w swojej pierwszej ciąży. Jednak każda przyszła matka może stymulować ruch jej dziecka.

Oczywiście nie wszystkie dzieci są takie same i nie wszystkie ciąże przebiegają tak samo. Ważne jest regularne odwiedzanie ginekologa w celu ustalenia kryteriów dotyczących konkretnej ciąży.

Powinnaś omówić z lekarzem wszelkie pytania lub wątpliwości, które możesz mieć w trakcie ciąży. Warto również porozmawiać z położną o technikach, które pozwalają stymulować ruch dziecka.

Przestrzeń i ruch twojego dziecka

Nie zapominaj, że dziecko doświadcza tych samych odczuć i potrzeb, co inni ludzie, choć znajduje się dopiero w łonie matki. Oznacza to, że czasami musi na przykład spać. Podczas gdy Twoje dziecko śpi, prawdopodobnie nie odczujesz żadnego ruchu.

Niektóre matki mają mniej płynu owodniowego w macicy. Dlatego przestrzeń, jaką dysponuje dziecko, jest znacznie mniejsza.

Kolejnym szczegółem, o którym należy pamiętać, jest to, że w ciągu ostatnich 4 tygodni ciąży maluch przygotowuje się do porodu. Okresy odpoczynku wydłużą się, przyczyniając się do jego wzrostu i rozwoju.

Czy naprawdę konieczne jest stymulowanie ruchów Twojego dziecka?

Tak, matki muszą stymulować ruch dziecka w początkowej fazie ciąży. Wielu specjalistów uważa, że ​​w tym czasie bardzo rozwija się mózg. Stymulacja pozwoli dziecku zacząć rozwijać zmysły przed czasem narodzin.

Stały związek między matką a dzieckiem, nawet w łonie matki, pozwoli na powstanie silnej więzi między nimi. Sprawi, że Twoje dziecko poczuje się bezpiecznie, co pozwoli mu na zdrowy rozwój.

Pomoże to dziecku dobrze odnosić się do innych ludzi, rozwijając relacje oparte na zaufaniu. Będzie to szczególnie widoczne w odniesieniu do relacji dziecka z matką i innymi bliskimi członkami rodziny.

Mama dotyka swojego ciążowego brzucha

Jak mogę stymulować ruch mojego dziecka?

Światło

Najbardziej kojącym miejscem, w którym może być dziecko, jest macica matki. Jest tam ciepło i ciemno, a Twoje dziecko dosłownie pływa w środku. W Twoim łonie dziecko ma wszystko, czego potrzebuje do życia.

Świecąc światłem w kierunku brzucha i przenosząc je z jednego miejsca na drugie, możesz przyciągnąć uwagę swojego maleństwa. W ten sposób również pobudzisz ruch.

“Matki muszą stymulować ruch swoich dzieci podczas wczesnych stadiów ciąży”

Dźwięk

Innym sposobem na stymulowanie rozwoju dziecka jest muzyka, ustawiona na poziomie średniej głośności.

Możesz wybrać ulubioną piosenkę własną lub partnera, muzykę klasyczną, relaksującą… to zależy tylko od Ciebie. Muzyka wytworzy fale dźwiękowe, które przejdą przez płyn owodniowy wokół twojego dziecka. Ruch tych fal jest łatwo odbierany przez malucha.

Jeśli chcesz trochę potańczyć w tym muzyki, nie krępuj się. Stymulacja jest wtedy jeszcze większa.

Masaż

W trzecim trymestrze ciąży możesz łatwiej wyczuć stopy, plecy i dłonie dziecka. Kiedy to zrobisz, wykorzystaj chwilę i daj swojemu dziecku masaż.

Nie tylko pobudzisz ruch dziecka, ale także wzmocnisz więź między wami obojgiem.

Komunikacja z dzieckiem i zdrowe odżywianie

Rozmawiaj z dzieckiem

Najpiękniejszym dźwiękiem, jaki dziecko słyszy w łonie, jest głos jego matki.

Rozmowa z dzieckiem nie tylko pomoże mu nauczyć się rozpoznawać Twój głos, ale także pobudzi jego zdrowy wzrost i rozwój.

Kobieta dotyka brzucha swojej ciężarnej koleżanki

Możesz prowadzić bezpośrednią rozmowę z dzieckiem. Jeśli znasz już płeć lub imię swojego dziecka, możesz adresować swoje wypowiedzi dokładniej.

Innym dobrym pomysłem jest czytanie dziecku na głos książki lub śpiewanie mu. To tylko kilka sposobów interakcji z nienarodzonym dzieckiem.

Zdrowe odżywianie

Każde jedzenie, które matka spożywa podczas ciąży, może być smakowane również przez dziecko w trzecim trymestrze ciąży. Powinnaś uwzględnić w swojej diecie różnorodne pokarmy, w tym ryby, owoce, warzywa i mięso.

Oczywiście podczas ciąży musisz unikać alkoholu i tytoniu. Substancje te mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie zdrowia dziecka.

Każda matka wie najlepiej co stymuluje jej dziecko, a tym samym wprowadza najlepsze techniki w życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.