Asertywność podczas połogu: jak może Ci pomóc?

Asertywność podczas połogu: jak może Ci pomóc?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czasami świeżo upieczone mamy mają problem z ustaleniem własnych granic i proszeniem o pomoc. Często boją się, że mogą kogoś urazić lub nie chcą się stać dla nikogo ciężarem. Połóg to okres, w którym kobieta czuje się wyjątkowo bezbronna. Asertywność podczas połogu może pomóc Ci znaleźć sposób, aby zadbać o siebie.

Oczywiście asertywność zawsze odgrywa znaczącą rolę, jednak staje się jeszcze ważniejsza, gdy kobieta niedawno urodziła dziecko. Przyjście na świat noworodka niesie ze sobą ogromne zmiany fizyczne i psychiczne dla każdej kobiety. Zmieniają się również jej obowiązki, harmonogram dnia i możliwość zaznania odpoczynku.

Właśnie dlatego asertywność podczas połogu odgrywa tak znaczącą rolę.

Połóg to czas, w którym kobieta czuje się niezwykle bezbronna, a asertywność odgrywa w nim niezwykle ważną rolę. Innymi słowy, musimy nauczyć się wyznaczać sobie granice i prosić innych o pomoc.

Jako człowiek, kobieta, a teraz matka, masz prawo wyrażać swoje pragnienia i uczucia. Mimo tego często miewasz z tym problem, ponieważ boisz się, że zostaniesz uznana za osobę samolubną lub nieudolną.

Jednak narodziny maluszka i miesiące, które po nich następują, przynoszą wiele zmian. Dlatego też musisz bardziej koncentrować się na własnych potrzebach niż na opiniach innych ludzi.

Na czym polega asertywność?

Asertywność to nawyk społeczny – lub zdolność – która polega na umiejętności chronienia naszych własnych praw bez naruszania praw innych osób. Wiąże się z nią niezwykle wiele aspektów, które pozwalają nam osiągnąć harmonijną i zrównoważoną komunikację. Bycie asertywnym oznacza na przykład:

  • Komunikację w szczery, jasny i bezpośredni sposób.
  • Wyrażanie swoich pragnień, opinii i uczuć.
Zmęczona mama z noworodkiem - asertywność podczas połogu
  • Obronę własnych praw i potrzeb.
  • Umiejętność wyrażania próśb oraz akceptowania lub odmawiania wykonania próśb, które inni kierują w naszą stronę.
  • Przyjmowanie komplementów i znoszenie krytycznych uwag.
  • Wykonywanie powyższych działań bez lęku o osądzenie lub odrzucenie.
  • Brak naruszania praw innych osób lub okazywania im braku szacunku poprzez sposób komunikacji.

Niestety w praktyce wcale nie jest to takie łatwe. Wysokie poczucie własnej wartości ułatwia asertywną komunikację. Jednak nawet osoby pewne siebie stykają się z pewną presją społeczną, aby zachowywać się uprzejmie, przyjaźnie i pomagać innym. Dotyczy to zwłaszcza kobiet.

Często zdarza się, że postawy i zachowania asertywne są niemile widziane, a nawet postrzegane jako samolubne. Jednak musimy pamiętać, że ponosimy odpowiedzialność za dbanie o siebie i nie ma w tym nic samolubnego.

Aby być w stanie opiekować się swoim maluszkiem musisz dbać o swoje zdrowieNie możesz ignorować własnych potrzeb, aby inni czuli się szczęśliwi.

Asertywność podczas połogu

Przyjście na świat nowego dziecka sprawia, że każda kobieta czuje się zestresowana i bezbronna. Na tym etapie towarzysza jej wyczerpanie, zmiany hormonalne i lęk związany z troszczeniem się o noworodka.

To bardzo wymagający okres zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym oraz emocjonalnym. Niestety bardzo często zachowania, postawa i uwagi osób postronnych stanowią dodatkowe utrudnienie.

Członkowie rodziny, przyjaciele oraz znajomi bardzo często nie zdają sobie sprawy z potrzeb nowych mam i stanu, w jakim się znajdują. Podekscytowanie związane ze spotkaniem maluszka oraz pragnienie niesiania pomocy mogą czasem prowadzić do zachowań, które bywają nieświadomie natarczywe.

Kobieta podziwiająca noworodka

W tym okresie kobieta potrzebuje najczęściej odpoczynku, prywatności i czasu spędzanego z najbliższą rodziną.

Kiedy nowa mama przyjmuje gości – zarówno w szpitalu, jak i w domu – ciągły napływ opinii i porad związanych z macierzyństwem może okazać się przytłaczający. Jednak często powstrzymuje się przed mówieniem o tym, czego naprawdę potrzebuje i co czuje, aby nie wyjść na nieuprzejmą.

Jednocześnie jako świeżo upieczona mama możesz nie czuć się na tyle pewnie, aby poprosić o pomoc przy opiece nad dzieckiem lub w wykonywaniu obowiązków domowych. Ale samodzielna opieka nad noworodkiem, który jest całkowicie uzależniony od Ciebie, jest wyczerpująca.

Jak możesz zachować asertywność podczas połogu?

  • W domu i w szpitalu masz prawo przyjmować gości tylko wtedy, gdy masz na to ochotę. Możesz również ustalać długość wizyt. Nie bój się odmawiać odwiedzin lub przekładać je w czasie albo poprosić gości, żeby wyszli. Musisz skoncentrować się przede wszystkim na swoich własnych potrzebach, jak również na potrzebach Twojego dziecka. Inni muszą to uszanować.
  • Bardzo jasno dawaj znać, że musisz odpocząć. Jeżeli najdą Cię jakiekolwiek wątpliwości, przypomnij sobie, że Twoi goście nie muszą budzić się kilka razy każdej nocy, aby zatroszczyć się o Twojego malucha.
  • Przestań uważać, że musisz robić wszystko samodzielnie. Zwrócenie się o pomoc nie sprawia, że stajesz się niegrzeczna albo słaba. Pamiętaj także, że proszenie partnera, aby wykonywał swoje obowiązki nie oznacza, że jesteś apodyktyczna.
  • Nie zapominaj, że to Ty jesteś mamą swojego dziecka, a decyzja, w jaki sposób o nie dbać należy do Ciebie. To Ty decydujesz, czy będziesz karmiła je piersią czy butelką, spała razem z nim czy oddzielnie, używała spacerówki czy nosidełka, itp. Nie pozwól, aby inni wydawali Ci rozkazy i nie bój się twardo obstawać przy swoim, jeśli ktoś będzie próbował wtrącać się w Twoje życie. Jeżeli potrzebujesz porady, możesz o nią poprosić (każdą osobę, którą Ty wybierzesz) lub zwrócić się do specjalisty.

Podsumowując, jeśli oczekujesz na narodziny dziecka, przygotuj się, aby zapewnić sobie przestrzeń, na którą zasługujesz (i której potrzebujesz!). Zapomnij o skrupułach i normach społecznych. Liczą się Twoje potrzeby i potrzeby Twojego maluszka.

Nie zapominaj o swoich prawach, a gdy zajdzie taka potrzeba nie bój się ich bronić w asertywny sposób. Nie pozwól, aby ktokolwiek odebrał Ci radość płynącą z tych cennych i ważnych chwil w życiu Twojej rodziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.