Niechciane porady – sposoby, jak sobie z nimi radzić

Niechciane porady – sposoby, jak sobie z nimi radzić
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Spodziewając się pierwszego dziecka, nieraz słyszymy niechciane porady. W tym artykule znajdziesz cztery sposoby, jak radzić sobie w tej skomplikowanej sytuacji, aby nikogo nie urazić.

Większość matek, które właśnie urodziły swoje pierwsze dziecko musi radzić sobie z powodzią porad od przyjaciół i rodziny. Czasami osoby bliskie mogą nawet zacząć przytłaczać nową mamę zaleceniami, szczególnie gdy są one niezgodne z poradami otrzymanymi od lekarza. Co robić, gdy spadają na nas niczym grad niechciane porady?

„Dziecko nie jest bezpieczne”. „Nie pozwól mu raczkować”. „Jedz kiedy chcesz i co chcesz”. „Nie pozwól mu się rozpłakać”. „Nie karm piersią, lepiej używać butelki, abyś mogła spać”.

To tylko niektóre z natarczywych przypomnień, które otrzymuje wiele młodych mam. Teściowa, szwagierka, matka, siostry, koleżanki i bliskie przyjaciółki przytłaczają licznymi zaleceniami i doświadczeniami, które są często odbierane jako niechciane porady.

Inną powszechną postacią jest typowy rodzic „mądry” lub „dobrze znający wszystko”, który wierzy, że wie wszystko o wychowywaniu dzieci i jest przekonany, że wszyscy inni się mylą.

Niechciane porady – na czym polega ten problem?

Wraz z wejściem w etap macierzyństwa musimy przystosować się do nowej rzeczywistości, stawiając czoła lękom, wątpliwościom i wyzwaniom. Jeśli dodamy do tego niechciane porady, ta nowa rzeczywistość może zacząć nas przytłaczać.

Sprawy komplikują się, jeśli zaczynamy porównywać informacje medyczne z poradami bliskich. Sytuacja robi się dodatkowo jeszcze trudniejsza, kiedy nie wiemy, jak postępować wobec bliskich, albo ze strachu przed zranieniem ich uczuć, albo po prostu pragnąc uniknąć jakichkolwiek kłótni.

Niechciane porady - mama, babcia i córka

Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, jak przyjmować niechciane porady i wyczerpujące wskazówki. Oto cztery opcje, które mogą pomóc Ci w rozwiązaniu tej złożonej i nieprzyjemnej sytuacji.

Sposoby radzenia sobie z niechcianymi wskazówkami

Szukasz właściwego sposobu radzenia sobie z niechcianymi wskazówkami? Boisz się tego, co może się stać, jeśli odrzucisz niechciane porady lub im zaprzeczysz? Nie martw się. Rozważ poniższe sposoby radzenia sobie z poradami znajomych i rodziny:

  • Wyraź siebie. Podziel się swoją opinią i wiedzą. Nie ma nic złego w wyrażeniu sprzeciwu wobec punktu widzenia lub porady, jaką dają bliscy, lub nawet wyjaśnieniu, że nie zastosujesz tych sugestii. Nic złego się nie stanie, jeśli będziesz wyrażać się z szacunkiem – unikniesz w ten sposób niepotrzebnych spięć i kłótni.
  • Wyjaśnij powody, dla których zdecydowałaś się nie stosować do zaleceń. W ten sposób okażesz, że słuchasz tego, co mówią Twoi bliscy, ale porównujesz informacje z tym, czego dowiedziałaś się od lekarza i z innych źródeł, nie wywołując przy tym gniewu.
  • Ostatni wariant polega na wysłuchaniu rekomendacji, mówiąc „dziękuję” i zapewnieniu, że podczas kolejnej wizyty u pediatry omówisz tę kwestię, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
  • Oceniaj. Pomimo złości, należy wziąć pod uwagę, że niektóre niechciane porady mogą być dobre. Przyjmowanie użytecznych, mądrych i konstruktywnych sugestii od innych ludzi nie boli, a czasem uczy rozwiązywania problemów i bardziej praktycznego podejścia.

Dlatego nie opieraj się i nie przeciwstawiaj wszystkim radom tylko dlatego, że nie prosiłaś o nie. Ważne jest, aby mieć otwarty umysł i słuchać informacji, które mogą być przydatne dla wychowania i opieki nad dzieckiem.

  • Uśmiech. Nawet jeśli jesteś zirytowana niechcianą radą, dobrze jest odpowiedzieć „dzięki, będę o tym pamiętać” z uśmiechem na twarzy. W ten sposób unikasz niepotrzebnego poczucia winy i nie burzysz zadowolenia doradcy.

Idź za głosem serca

Pamiętaj, kto jest matką. Bez względu na to, jaką otrzymasz radę, zawsze pamiętaj, że to Ty jesteś matką dziecka, a zatem możesz je wychowywać w sposób, który uważasz za słuszny.

Zawsze wybieraj to, co najlepsze dla Twojego dziecka. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z tym, co mówi Ci serce i zignoruj ​​resztę.

Uśmiechnięte babcia i mama z dzieckiem - niechciane porady

Otrzymanie porady, o którą nie prosiłaś może być powodem do zdenerwowania. Warto jednak zastanowić się nad intencją doradcy: czy robi to z dobrymi intencjami, czy tylko krytykuje?

Odpowiadając na to pytanie, będziesz wiedzieć, jak postępować i jakie działania podjąć, gdy Twoi krewni zdecydują się udzielić Ci porady, o którą nie prosiłaś.

Weź głęboki oddech i bądź wdzięczna, ponieważ otaczają Cię ludzie, którzy dbają o Ciebie i Twoje dziecko.

Koniec końców nikt nie wie lepiej niż Ty, co jest najlepsze dla Twojego dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.