By być lepszą mamą musisz zacząć o siebie dbać

By być lepszą mamą musisz zacząć o siebie dbać
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Najlepszy sposób, by być  lepszą mamą, to zarezerwowanie czasu na spełnianie własnych potrzeb. Jeśli nie zaczniesz dbać o siebie, będziesz miała problem z zadbaniem o innych.

Wszystkie mamy chcą być każdego dnia coraz lepsze. Jeśli pragniesz być lepszą mamą, z pewnością również do tego dążysz i poszukujesz porad, jak to osiągnąć.

Oto kluczowa podpowiedź: jeśli chcesz być lepszą mamą, musisz troszczyć się o samą siebie.

Chcąc osiągnąć swój cel, często zamęczamy się przekraczając granice własnych możliwości. Jeśli tym celem jest stanie się lepszą mamą, wymagamy od siebie jeszcze więcej.

Ale prawda jest taka, że już jesteś dobrą mamą. Po Twojej stronie stoi intuicja i instynkt. I chociaż codzienne życie nie jest łatwe, czerpiesz z niego radość.

Zacznij o siebie dbać, by być lepszą mamą

Nie ma wątpliwości, że bycie mamą jest trudne. Wymaga stałej pracy i oddania.

Z tego powodu wiele kobiet przestaje dbać o siebie gdy zostają mamami, często nawet tego nie zauważając.

Zaniedbywanie samej siebie może pośrednio wpłynąć na Twoją umiejętność dbania o dzieci. Może również zabrać całą radość z macierzyństwa.

Nie czekaj z dbaniem o siebie do momentu, w którym dziecko się urodzi. Możesz zacząć już wtedy, gdy jesteś w ciąży. Postaraj się zachowywać spokój i relaksować się, jedz zdrowo i codziennie odpoczywaj.

To nie tylko dobrze na Ciebie wpłynie, ale także wspomoże rozwój dziecka w Twoim ciele, a nawet już po jego narodzinach.

Relaksująca się kobieta z zamkniętymi oczami i dłońmi we włosach

Miłość zaczyna się w łonie

Kiedy dziecko się rodzi, wiele mam zapomina o sobie i koncentruje się na noworodku. To zrozumiałe: opieka nad nim zabiera praktycznie cały czas.

Jednak gdy zadbasz o siebie, będziesz w stanie lepiej zaopiekować się maluszkiem. Skoncentruj się na własnym zdrowiu, by być lepszą mamą.

Jeśli zorientujesz się, że nie masz wystarczająco dużo czasu na ćwiczenia i dbanie o siebie, zapewne nadszedł czas na zmianę nawyków i planu dnia.

Nie zapominaj, że Ty również jesteś ważna

Mama, która je zdrowo, ćwiczy, utrzymuje kontakty z przyjaciółmi i prosi o pomoc, gdy nie daje sobie sama rady, ma w swoim repertuarze wiele narzędzi, które pozwolą jej być lepszą mamą.

Jeśli zauważyłaś, że potrzebujesz aktywności fizycznej, pospać odrobinę dłużej i wyjść na miasto z przyjaciółmi lub partnerem, ale nie masz na to czasu, postaraj się znaleźć równowagę między obowiązkami i potrzebami.

Nie czuj się winna, gdy czasem stawiasz siebie na pierwszym miejscu. Nie ma nic złego w poświęceniu czasu dla siebie.

Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc Ci być lepszą mamą

Wiele mam uważa, że nie ma czasu na ćwiczenia lub że fakt, iż poświęcają na nie czas sprawia, że są złymi mamami. Niestety niektóre wierzą w to tak mocno, że ignorują własne zdrowie.

Powinnaś jednak być świadoma tego, że gdy poświęcasz czas na siłownię, naukę tańca lub bieganie, dajesz sobie siłę, której potrzebujesz by dbać o całą rodzinę.

Możesz w to nie wierzyć, ale minimum pół godziny ćwiczeń dziennie może dać Ci ogromne wsparcie w byciu mamą.

Dzieci uczą się biorąc przykład z innych

Nie zapominaj o tym, że dziecko Cię obserwuje. Pochłania wszystko i nie zapomina tego, co widzi. Gdy dorasta, zaczyna Cię naśladować.

Roześmiane szatynka i blondynka idące razem przez park - by być lepszą mamą spędzaj czas z przyjaciółmi

Jeśli jako mama nie będziesz ćwiczyła i przestrzegała zdrowej diety, będziesz miała trudności z wytłumaczeniem dziecku, jak ważną rolę odgrywają.

Pamiętaj, że mówienie jednego i robienie czegoś odwrotnego może być niezrozumiałe dla dziecka.

Jeśli jako mama skutecznie zorganizujesz sobie czas, będziesz w stanie umieścić  w swoim planie dnia  wszystko, co najważniejsze.

Spróbuj poświęcić codziennie kilka minut na dbanie o siebie i zachowanie higieny. Pokażesz dziecku, jak duże znaczenie ma zarządzanie czasem i znajdowanie go dla siebie.

Aby być lepszą mamą musisz przede wszystkim unikać odcinania się od najbliższych, gdy na świat przychodzi Twoje pierwsze dziecko.

To idealny moment, by otoczyć się prawdziwymi przyjaciółmi, którzy pomogą Ci w trudnych chwilach i – a czemu by nie – pozwolą znaleźć trochę czasu dla siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.