Płatny urlop macierzyński i skrócone godziny pracy dla matek w Hiszpanii

Płatny urlop macierzyński i skrócone godziny pracy dla matek w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2020

Kobiety w Hiszpanii tuż po porodzie zapewniony mają płatny urlop macierzyński. Co więcej po powrocie do zawodu,  mają one możliwość pracy w okrojonym wymiarze godzin. Poniżej przedstawiamy kilka szczegółów o zaletach bycia pracującą matką w Hiszpanii.

W wielu krajach na całym świecie, takich jak Hiszpania kobiety mają prawo wykorzystać płatny urlop macierzyńskie. Co więcej, mają również prawo do skrócenia czasu pracy po powrocie do zawodu.

Zabiegi te mają na celu zaspokojenie potrzeb kobiety w zakresie godzenia pracy z życiem rodzinnym. Dzięki tym przepisom mamy mogą spędzać więcej czasu z dziećmi nie obawiając się utraty pracy. I co najważniejsze źródła dochodów.

Urlop macierzyński – czy wszystkie kraje go uznają?

Niestety Stany Zjednoczone są jednym z niewielu krajów uprzemysłowionych, w którym urlop macierzyński praktycznie nie istnieje. Amerykanki mają prawo do 12 tygodni urlopu po porodzie. Jednak zazwyczaj nie otrzymują za ten czas żadnego wynagrodzenia. Po zakończeniu tych kilkunastu tygodni muszą wrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin.

Dziecko śpiące z mamą

Te i inne systemowe wady dla pracujących matek znane są socjologom pod pojęciem “kary macierzyństwa”.

Rzeczywistość w Hiszpanii jest zupełnie inna. Hiszpańscy pracodawcy, zgodnie z prawem muszą zapewnić co najmniej 16 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego. Dotyczy to nie tylko matek biologicznych, lecz także przypadków adopcji, gdy dziecko ma mniej niż 8 lat.

Kiedy kończy się płatny urlop macierzyński, kobieta ma prawo do skrócenia czasu pracy. W tym przypadku ich pensja jest odpowiednio dostosowywana.

Prawa kobiet w miejscu pracy

W Hiszpanii pracownikom przysługuje prawo do co najmniej 16 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego. Jeśli kobieta rodzi bliźnięta, czas ten wzrasta do 18 tygodni. W przypadku trojaczków pracodawcy muszą zezwolić na 20 tygodni.

W przypadku przedwczesnego porodu prowadzącego do hospitalizacji wydłuża się również czas urlopu. Matka może również wybrać połączenie urlopu macierzyńskiego z corocznym urlopem, który jej przysługuje.

Przez cały okres nieobecności matki otrzymują 100% wynagrodzenia. Kobieta powinna jednak przepracować co najmniej 180 dni w ciągu ostatnich 7 lat lub 360 dni w ciągu całego życia zawodowego. Minimalne wymagania nie mają zastosowania do kobiet w wieku poniżej 21 lat. Mamy w wieku od 21 do 26 lat powinny mieć przepracowane jedynie 90 dni, a nie 180.

Prawa kobiety w okresie ciąży

Prawa matek w Hiszpanii zaczynają się już w okresie ciąży. Po uprzednim zawiadomieniu i uzasadnieniu, kobiety w ciąży mogą opuścić pracę, aby uczestniczyć w badaniach w godzinach pracy. Mimo nieobecności pracownicy otrzymuje ona wynagrodzenie tak, jakby była w pracy.

Kobieta w ciąży z lupą

Kobiety mają również możliwość dzielenia się urlopem macierzyńskim ze swoimi partnerami. Zgodnie z prawem muszą one wykorzystać pierwsze 6 tygodni po urodzeniu dziecka, pozostałe 10 tygodni mogą być współdzielone z partnerami.

Innym szczegółem, na który warto zwrócić uwagę jest to, że urlopy macierzyńskie i ojcowskie są takie same w przypadku adopcji. Innymi słowy czas wolny od pracy dla adopcyjnych ojców i matek w Hiszpanii jest taki sam jak w przypadku biologicznych rodziców. Korzyści ekonomiczne niczym się również nie różnią.

W ostatnim okresie rząd zwiększył również ilość dni urlopu ojcowskiego, by pomóc w równouprawnieniu i powrocie kobiet do pracy po porodzie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.