Czas porodu dzieci w większości przypadków jest taki sam?

Czas porodu dzieci w większości przypadków jest taki sam?

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2019

Niektórzy uważają, że czas porodu dzieci w większości przypadków jest taki, a mianowicie między 6 a 10 rano. Jednak zmienność może wynikać ze sposobu rodzenia kobiety oraz również z innych czynników zewnętrznych lub wewnętrznych.

Czas porodu dzieci to dość często dyskutowany problem, który może powodować zamieszanie. Przyjrzymy się temu tematowi poniżej.

Czas porodu dzieci – co o tym decyduje?

Eksperci zgadzają się, że typ porodu, który wybiera matka, jest czynnikiem decydującym o czasie jego rozpoczęcia. W przeszłości mało było dostępnych interwencji dla matek rodzących. W rezultacie większość porodów miała miejsce w nocy.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że wynikało to z tego, że godziny nocne to jedyny czas dostępny dla ludzi, którzy opiekowali się i pomagali kobietom podczas porodu.

Jednak istnieją również inne czynniki, które mogą wyjaśnić to zjawisko, takie jak:

Cięcie cesarskie

W dzisiejszych czasach duża liczba urodzeń jest planowana z wyprzedzeniem. To planowanie obraca się wokół zdrowia matki i dziecka. Jeśli chodzi o cięcia cesarskie, zwykle odbywają się one między 6 a 10 rano. Najpopularniejszy czas to 8 rano.

Jeśli chodzi o dni tygodnia, większość cięć cesarskich występuje między poniedziałkiem a piątkiem.

Sala operacyjna

Wynika to z procedur pracy lub harmonogramów, które uniemożliwiają porody w weekend lub święta. Jest też mniej prawdopodobne, że cięcie cesarskie wystąpi w nocy, chyba że pojawi się komplikacja.

Poród wywoływany

Jeśli chodzi o poród wywoływany, ramy czasowe, w których rodzą się dzieci są zmienne. Tutaj większość kobiet rodzi między 13.00 a 19.00.

Jakie jest tego wyjaśnienie? Większość z tych matek otrzymuje rano lek lub poddaje się technikom indukcyjnym. Działania te pomagają wywołać skurcze w ciągu dnia, które ostatecznie prowadzą do rozpoczęcia porodu po południu.

Spontaniczne narodziny

Spontaniczne narodziny są rzadsze, a czas takich porodów jest całkowicie nieprzewidywalny. Innymi słowy, nikt nie może twierdzić, że większość dzieci urodzonych w ten sposób przyjdzie na świat o tej samej porze dnia.

Jednak lekarze wskazują na wzrost aktywności porodowej w nocy. Uważa się, że melatonina (hormon wytwarzany przy braku światła) aktywuje hormony, takie jak oksytocyna, która wyzwala poród.

Noworodek

Dlatego możesz zauważyć, że większość dzieci rodzi się o 4 rano. Jeśli pojawi się jakakolwiek komplikacja lub coś, co spowolni ten proces z różnych nieprzewidzianych powodów, szanse są lepsze na to, że dziecko urodzi się następnego ranka.

W przypadku spontanicznego porodu nie można również przewidzieć, w którym dniu tygodnia urodzi się dziecko – choć niektóre badania mówią, że we wtorek rodzi się ich najwięcej. Jednak nic nie zostało udowodnione.

Czas porodu dzieci – więcej ciekawych faktów

Jasne jest, że nie ma jasnego sposobu na ustalenie, czy większość dzieci rodzi się w tym samym czasie. Mając to na uwadze, istnieją szczegółowe statystyki dotyczące rodzaju urodzenia, które kobiety przechodzą.

Z biegiem czasu doświadczenie położnych i lekarzy ginekologów doprowadziły do zebrania interesujących danych. Na przykład szacuje się, że 30% wszystkich urodzeń przypada na miesiące styczeń, wrzesień i październik.

Ponadto 60% porodów ma miejsce w ciągu dnia – to jest między 6:00 a 18:00. Interesujące jest również to, że w listopadzie i grudniu liczba urodzeń znacznie spada.

Wreszcie dzień tygodnia, w którym rodzi się najwięcej dzieci to niedziela.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández, I. O. (2009). Lactancia después de la cesárea. Psiquiatra Infanto-Juvenil Hospital de Puerta de Hierro Majadahonda, Madrid
  • Golembiewski Mendes, M., Helena Marin, A., da Silva Pereira, C., & Centenaro Levandowski, D. (2015). ¡Llegó la hora! Expectativas y experiencias de parto de adolescentes embarazadas. Revista de Psicología
  • OMS, & UNICEF. (2015). Todos los recién nacidos. Todas las mujeres todos los niños

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.