Płacz ze smutku w czasie ciąży - zobacz, jak wpływa na dziecko

Płacz ze smutku w czasie ciąży - zobacz, jak wpływa na dziecko
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Płacz ze smutku w czasie ciąży ma na Twoje dziecko większy wpływ, niż by Ci się mogło wydawać. Dziecko w łonie matki jest całkowicie połączone ze wszystkim, co dzieje się dookoła niego. Na tym etapie Ty jako mama jesteś jego wszystkim. Jesteś jego najbliższym kontaktem z zewnętrznym światem a także ze światem wewnętrznym.

Nauka dowodzi, że w trakcie ciąży dziecko odczuwa dokładnie to samo, co Ty i z dokładnie takim samym nasileniem. Jeżeli płaczesz ze smutku, Twoje dziecko na swojej własnej skórze doświadczy tego samego stanu emocjonalnego. Płacz ze smutku w czasie ciąży sprawi, że dziecko uzna Twój smutek za swój własny i będzie go bardzo głęboko przeżywał.

Podczas etapu ciąży Twoje dziecko przygotowuje się do życia “na zewnątrz”. Robi to poprzez sygnały, jakie do niego wysyłasz. Jak zapewnia, Curt A. Sandman, naukowiec uczestniczący w badaniach przeprowadzonych niedawno na Uniwersytecie California – Irvine, zmiany nastroju u mamy wpływają bezpośrednio na rozwój dziecka. Co ciekawe, dzieje się tak zarówno przed narodzinami jak i po nich.

Badania te dowiodły, że gdy dziecko znajduje się w łonie matki, aktywnie uczestniczy w swoim własnym rozwoju. Zwłaszcza na tym etapie zbiera informacje potrzebne do samodzielnego życia poza łonem matki. Jednym z najbardziej imponujących odkryć tego opracowania naukowego, w którym uczestniczyły również osoby takie jak Elysia P. Davis i Laura M. Glynn jest fakt, że dziecko może odczuwać stan psychiczny swojej mamy.

Łożysko otrzymuje sygnały hormonalne wywoływane przez smutek

Dziecko w łonie matki

W miarę rozwoju dziecka, otrzymuje ono nieustannie sygnały od swojej matki. Jest to coś znacznie bardziej złożonego niż samo słuchanie bicia jej serca bądź słuchanie muzyki, jaką ona słucha. Dziecko słyszy znacznie więcej.

Na tym etapie otrzymuje sygnały chemiczne poprzez łożysko. Informują one dziecko o stanie psychicznym jego matki. Hormony, które produkuje kobieta, gdy pojawia się płacz ze smutku w czasie ciąży, swobodnie przechodzą przez łożysko.

Tak właśnie jest. Jeżeli kobieta w ciąży jest bardzo smutna lub cierpi na depresję, dziecko to czuje. Utrzymujący się tego typu stan emocjonalny może poważnie zaburzyć jego rozwój, co z kolei wpłynie na sporą część jego życia. Zdaniem doktor Sandman, na dłuższą metę może to prowadzić do problemów neurologicznych a także zaburzeń psychicznych u dziecka.

Ale to jeszcze nie wszystko. Ten sam zespół badaczy potwierdził w jednym z wcześniejszych badań, że starsze dzieci, których matki odczuwały smutek i niepokój podczas ciąży, bardzo często wynikające z depresji, mają odmienną strukturę mózgu. Aby dokładnie potwierdzić badanie i jego długofalowe skutki, konieczne będzie jednak obserwowanie młodych ludzi jeszcze przez kilkadziesiąt lat.

Tak czy inaczej nie ulega najmniejszej wątpliwości: płacz ze smutku w czasie ciąży ma bardzo poważny wpływ na dziecko oraz na całe jego przyszłe życie.

Płacz ze smutku w czasie ciąży a rozwój emocjonalny dziecka

To fakt: zmiany w stanie psychicznym matki wpływają na dziecko zarówno przed narodzinami jak i już po nich.

Ciąża

Stąd też projekty leczenia depresji prenatalnej. Jest to zaburzenie, z którym nauka jest w stanie sobie poradzić, problem zdaniem specjalistów polega jednak na tym, że rzadko kiedy kobiety w ciąży poddają się ocenie psychologa bądź psychiatry przed narodzinami swojego dziecka.

Podczas ciąży najlepiej by było dołożyć wszelkich możliwych starań, aby utrzymać stabilność psychiczną i równowagę emocjonalną. Chodzi o to, żeby przyszła mama zachowała spokój, ponieważ jest to bardzo ważny czynnik w prawidłowym rozwoju dziecka.

To, co najbardziej zaburza rozwój dziecka według przeprowadzonych badań to wahania emocjonalne matki. Kiedy odczuwa ona silną euforię i radość na przemian z głębokim smutkiem, strachem czy złością, bezpośrednio wpływa to na znajdujące się w jej łonie dziecko. Wywołuje u niego stres, lęk, niepokój i rozmaite zaburzenia. Wpłynie to nie tylko na jego życie płodowe, ale też na późniejszy rozwój już po narodzinach.

Z drugiej strony, jak zapewnia grupa psychologów prenatalnych, dziecko nie tylko postrzega emocje matki, ale też jej sposób myślenia. Wpływa to na jego rozwój oraz tworzenie schematów myślowych.

W tym sensie na przykład, dziecko, które nie było planowane i rozwijało się w łonie matki, która go nie chce, doskonale wyczuwa jej odrzucenie. Może to doprowadzić do przyszłych problemów emocjonalnych.

Idealnie byłoby na tym niezwykle ważnym etapie nawiązać bliską więź z dzieckiem. Ważne też, żeby przyszła mama postarała się zachować spokój i nie stresować niepotrzebnie.

Za wszelką cenę unikaj stresu  i negatywnych emocji. Możesz medytować, wykonywać ćwiczenia relaksacyjne bądź jogę. Wszystko to pomoże Ci zwalczyć uczucie smutku i niepokoju.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Change in mother’s mental state can influence her baby’s development before and after birth. (2011, 9 noviembre). Association for Psychological Science – APS. Recuperado 2021, de https://www.psychologicalscience.org/news/releases/a-fetus-can-sense-moms-psychological-state.html#.WLfiwRI19jQ
  • Carmichael SL, Shaw GM, Yang W, Abrams B, Lammer EJ. Maternal stressful life events and risks of birth defects. Epidemiology. 2007 May;18(3):356-61.
  • Field T, Diego M, Hernandez-Reif M, Salman F, Schanberg S, Kuhn C, Yando R, Bendell D. Prenatal anger effects on the fetus and neonate. J Obstet Gynaecol. 2002 May;22(3):260-6.
  • Jahan N, Went TR, Sultan W, Sapkota A, Khurshid H, Qureshi IA, Alfonso M. Untreated Depression During Pregnancy and Its Effect on Pregnancy Outcomes: A Systematic Review. Cureus. 2021 Aug 17;13(8):e17251.
  • Kinsella MT, Monk C. Impact of maternal stress, depression and anxiety on fetal neurobehavioral development. Clin Obstet Gynecol. 2009 Sep;52(3):425-40.
  • van der Wal MF, van Eijsden M, Bonsel GJ. Stress and emotional problems during pregnancy and excessive infant crying. J Dev Behav Pediatr. 2007 Dec;28(6):431-7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.