Oderwanie łożyska podczas ciąży - powody i objawy

Oderwanie łożyska podczas ciąży - powody i objawy

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2019

Oderwanie łożyska podczas ciąży jest jedną z najpoważniejszych sytuacji, które mogą się pojawić w tym okresie, ponieważ z tego powodu dziecko może nie otrzymywać tlenu lub składników odżywczych, których potrzebuje.

Oderwanie łożyska może wymagać większej lub mniejszej uwagi w oparciu o różne czynniki, w tym czas ciąży, lokalizację i historię medyczną pacjenta.

Dlaczego to się dzieje?

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, dlaczego dochodzi do oderwania łożyska. Potwierdzono jednak, że niektóre czynniki ryzyka zwiększają szansę na pojawienie się tej dolegliwości.

Do okoliczności o wysokim ryzyku należą: nadciśnienie, wiek powyżej 35 lat i palenie. Inne czynniki ryzyka obejmują między innymi infekcję macicy, uraz brzucha spowodowany wypadkiem lub oderwanie łożyska w poprzednich ciążach.

Jak widać, oderwanie się łożyska podczas ciąży może być jednym z najpoważniejszych problemów, które pojawią się w tym okresie. Ważne jest, aby kobiety zachowywały ścisłą kontrolę podczas ciąży i zgłaszały się do lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek dziwne objawy, w szczególności krwotok.

Ta sytuacja jest znacznie bardziej powszechna, niż mogłoby się wydawać. Występuje w około 20% ciąż i powoduje poważne zaniepokojenie rodziców.

Oderwanie łożyska w ciąży

Oderwanie łożyska podczas ciąży i jego objawy

Ból brzucha

Kiedy występuje oderwanie łożyska, kobieta zwykle doświadcza silnego bólu brzucha, który jest opisany jako ostry i kłujący. W niektórych przypadkach mogą również wystąpić skurcze. Macica stanie się twarda, co pozwoli zauważyć tę oczywistą zmianę.

Krwawienie z pochwy

Innym objawem jest krwawienie z pochwy lub krwotok. Ilość krwi jest wprost proporcjonalna do wielkości łożyska, które oddzieliło się od macicy.

Inne objawy

Każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest, aby pamiętać, że te same objawy nie zawsze występują we wszystkich ciążach.

Nie zawsze występuje krwotok, czy też krwawienie. Z tego powodu wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek dziwnych objawów, takich jak skurcze macicy lub zmiany w ruchach płodu.

“Ta sytuacja jest znacznie częstsza niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości występuje w około 20% ciąż.”

Oderwanie łożyska: zagrożenia zależą od etapu ciąży

Pierwszy trymestr

Kiedy oderwanie łożyska występuje w pierwszym trymestrze ciąży, ryzyko jest zazwyczaj znacznie niższe niż w późniejszych stadiach ciąży.

Jeśli lekarz rozpoznaje czynność serca płodu, rokowanie jest zazwyczaj pozytywne, ponieważ regresja występuje w 80 do 90% przypadków. Ale jeśli problem pojawi się po drugim miesiącu, prognozy są mniej zachęcające.

Jeśli lekarz nie rozpoznaje czynności serca – sytuacja jest niepokojąca. Jest tak, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do poronienia. W takich przypadkach płód jest zwykle wydalany w sposób naturalny.

Lekarz badający kobietę w ciąży

Drugi i trzeci trymestr

Oderwanie łożyska jest częstsze w trzecim trymestrze ciąży, a jego nasilenie zależy od sytuacji klinicznej, która je spowodowała. Na przykład, jeśli jest to przypadkowy krwotok – to nie jest to aż tak poważne. Polega to na pęknięciu żyły w dolnej części łożyska.

Z drugiej strony, jeśli oderwanie jest znane jako krwotok pozałożyskowy, jest to przedwczesne oderwanie łożyska. Konsekwencją jest brak tlenu dla dziecka. Jeśli ten stan nie zostanie wyleczony w odpowiednim czasie, dziecko może umrzeć.

Pod względem objawów istnieją pewne istotne różnice między tymi dwoma rodzajami krwotoków. Kiedy pojawia się przypadkowy krwotok krwawienie zwykle nie jest obfite, a kolor krwi jest ciemny lub nawet czarny.

Jednak, gdy jest to krwotok pozałożyskowy najczęstszymi objawami są: twardy brzuch, stały i ostry ból brzucha, ciemny i obfity krwotok, osłabienie i mdłości.

Należy pamiętać, że zarówno w drugim, jak i w trzecim trymestrze ciąży lekarz powinien być informowany o każdym rodzaju krwawienia lub krwotoku tak szybko, jak to możliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.