Pragnienie zostania rodzicem – wszystko, co musisz wiedzieć

Wbrew temu co może się wydawać, pragnienie zostania rodzicem nie wystarczy do stworzenia szczęśliwej rodziny.
Pragnienie zostania rodzicem – wszystko, co musisz wiedzieć
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2019

Pragnienie zostania rodzicem może się pojawić w każdym momencie życia mężczyzny i kobiety i z wielu różnych powodów. Wiele z tych aspektów stanowi solidną motywację. Część to natomiast niestabilne powody oparte na braku samoświadomości i odpowiedniej oceny rzeczywistości.

Rodzicielstwo może być niespodziewane lub dokładnie zaplanowane. W obu przypadkach ważne jest to, by partnerzy zgodzili się na pewne układy dotyczące decyzji, które będzie trzeba podjąć w przyszłości. Dlatego pragnienie zostania rodzicem to nie tylko emocje, ale również trzeźwe ocenianie możliwości i planowanie.

Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie dzieci przychodziły na świat w efekcie świadomego porozumienia zawartego pomiędzy partnerami w związku. To gwarantuje maluchowi bezpieczeństwo i stabilny rozwój w odpowiednich warunkach.

Taki układ jest też korzystny dla obojga rodziców, ponieważ zapewnia im spokój ducha i pewność siebie. Decyzja o zostaniu rodzicami zmieni sytuację w związku na zawsze.

Kwestia ta może stać się problematyczna kiedy pragnienie zostanie rodzicem nie jest prawdziwe po co najmniej jednej ze stron. Bywa tak, że dzieci stają się dla potencjalnych rodziców środkiem do osiągnięcia pewnego celu, a nie celem samym w sobie.

Jeśli dziecko przychodzi na świat w takich warunkach, będzie je czekało wiele trudności w codziennym rodzinnym życiu.

Decyzja o rodzicielstwie musi zostać podjęta wspólnie.

Skąd bierze się pragnienie zostania rodzicem?

Zaledwie kilka dekad temu decyzja o zostaniu rodzicem nie była przedmiotem analiz. Była to kwestia oczywista. Rodzicielstwo było traktowane jako stały element i efekt trwałego związku.

Prokreacja widziana była jako konieczna. W dzisiejszych czasach natomiast, dzięki zaawansowanym metodom pozwalającym na planowanie ciąży i zapobieganie jej, rodzicielstwo ma zupełnie inny wymiar.

Mężczyźni i kobiety mają teraz wolność wyboru. Para może zdecydować kiedy i czy chce mieć dziecko.

Decyzję taką partnerzy powinni podjąć wtedy, kiedy ich związek jest stabilny oraz kiedy są gotowi i mają chęć przenieść go na kolejny poziom – to idealny scenariusz. Para powinna podjąć świadomie i wspólnie decyzję o stworzeniu rodziny z pełną świadomością tego, że życie będzie się toczyło wokół niej.

Czasem decyzja o zostaniu rodzicem podejmowana jest nie do końca świadomie, bez pełnego przemyślenia sytuacji i konsekwencji wyborów. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy mężczyzna i kobieta nie mają tak naprawdę potrzeby ani chęci zostania rodzicami, ale znajdują się pod silnym wpływem religii, rodziny albo zwyczajów.

Inne motywy

Wtedy para podejmuje decyzję o rodzicielstwie na podstawie poczucia obowiązku albo poczucia winy. Dziecko wymaga wiele wysiłku i można się nim w pełni, odpowiednio zająć tylko wtedy, kiedy poświęcenie to przyjmuje się w świadomy, nieprzymuszony sposób – czyli wtedy kiedy rodzicielstwo jest efektem tego, że pojawiło się prawdziwe pragnienie zostania rodzicem.

“Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie dzieci przychodziły na świat w efekcie świadomego porozumienia zawartego pomiędzy partnerami w związku.”

Niektóre pary doświadczające problemów są przekonane, że pojawienie się dziecka scali związek i naprawi ich relację. To bardzo niefortunna ścieżka i nietrafne przekonanie. W takich przypadkach pojawienie się dziecka zazwyczaj rozsadza do końca ukruszone podstawy, na których opierał się chwiejny związek.

Istnieje kilka okoliczności sprawiających, że rodzicielstwo ostatecznie będzie jednak świadome. Czasem bywa tak, że choć pragnienie zostania rodzicem początkowo się nie pojawia, przychodzi ono z czasem.

Co należy rozważyć?

Samo pragnienie zostania rodzicem nie wystarczy. Posiadanie dziecka niesie ze sobą ogrom zmian. To właśnie dlatego koniecznie należy przeanalizować sytuację wspólnie, realistycznie i obiektywnie.

Para musi zdecydować czy jest gotowa na podjęcie tej ogromnej odpowiedzialności.

Oto główne aspekty rodzicielstwa i kwestie, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o staraniu się o dziecko:

  • Decyzja musi zostać podjęta wspólnie. O temacie ojcostwa i macierzyństwa należy rozmawiać szczerze i otwarcie. Każda strona związku ma prawo wiedzieć, czego oczekuje druga osoba.
  • Rozważcie kwestie praktyczne. Ustalcie, czy jako para macie dostatecznie dużo czasu na zajmowanie się dzieckiem. Koniecznie trzeba też przemyśleć kwestie finansowe i mieszkaniowe. Kluczowe są również Wasze emocje.
  • Ustalcie nie tylko to czy chcecie być rodzicami, ale – jeśli odpowiedź brzmi “tak” – także to jak będziecie wychowywać dziecko. Porozmawiajcie o aspektach organizacyjnych i wychowawczych.
  • Musicie być gotowi na zmianę ustalonego porządku dnia. Przygotujcie się na to, że zmiany te niekoniecznie będą dla Was od razu łatwe do zaakceptowania. Dziecko wywraca każdy dzień do góry nogami. Oceńcie, czy oboje jesteście gotowi na całkowitą rewolucję.
  • Poświęcenie. Oboje musicie być w pełni zaangażowani w rodzicielstwo. Pragnienie zostania rodzicem musi być obustronne. To ważne, byście otwarcie mówili o swojej gotowości do poświęceń i o tym, z czego rezygnować nie chcecie.
Jeśli podejmiecie decyzję o powiększeniu rodziny, czekają Was duże zmiany.

Kiedy partner lub partnerka nie chce mieć dzieci

Taka sytuacja zdarza się dość często. Jedna z osób w związku chce mieć dzieci, ale druga nie. W przypadkach, w których pragnienie zostania rodzicem nie jest dzielone przez obu partnerów, jedna ze stron musi ustąpić.

Wtedy dialog jest kluczem do rozwiązania problemu. Oboje musicie powiedzieć wszystko to, co jest ważne, ale i posłuchać wszystkiego co ma do powiedzenia druga osoba.

Nie ma miejsca na uprzedzenia, naciski, kłótnie, wymuszenia, ukrywanie uczuć i potrzeb. Każde z Was musi w pełni wyrazić to, co czuje i szanować słowa drugiej strony.

Niekiedy bywa tak, że niechęć do zostania rodzicem wynika z powodów praktycznych, takich jak sytuacja materialna, w tym mieszkaniowa. W takim przypadku możecie z pozytywnym nastawieniem z powodzeniem po prostu poszukać rozwiązania sytuacji. Po zmianie problematycznego czynnika partner czy partnerka mogą poczuć, że chcą mieć dzieci.

Są jednak przypadki w których jedna ze stron zdecydowanie nie chce przyjmować roli ojca czy matki. Jeśli druga osoba jednocześnie bardzo chce zostać rodzicem, warto porozmawiać o tym, czy wspólna przyszłość jest możliwa i ma sens.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.