Lęk u ojca w czasie ciąży - czy to normalne?

Lęk u ojca w czasie ciąży - czy to normalne?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2018

Lęk u ojca w trakcie ciąży to specyficzne zjawisko. Objawia się tym, że w czasie ciąży, mimo że kobieta nosi dziecko, to ojciec jest tym, który czuje się chory. Chociaż lęk u ojca może się wydawać zabawny, warto przyjrzeć się temu mechanizmowi.

Niektórzy ojcowie twierdzą nawet, że to oni odczuwają wzmożony apetyt, a także niekończącą się listę innych objawów związanych z ciążą, takich jak np. refluks żołądkowy. Właśnie tak objawia się Lęk u ojca

Lęk u ojca – czy to normalne?

Ta reakcja jest normalna. Jednak lęk u ojca może być związany również z uczuciem zaniedbania. Jest to sposób, w którym przyszły tata demonstruje, że on także oczekuje dziecka, a nie tylko matka, która nosi dziecko w swoim łonie. Jest to absolutnie normalne. To prawda, tata też spodziewa się dziecka. Chociaż jego ciało może nie przechodzić takich samych zmian jak jego partnerka, jego życie zmieniło się.

Ta ciąża była również jego decyzją, podjęli ją razem. Przed zajściem w ciążę, był okres projektów i planów, pytań i porad, wszystko w przygotowaniu na moment, kiedy para jest gotowa wydać dziecko na świat.

Faktem jest, że w tym okresie przygotowań, gdy dziecko było nadal tylko planem, oboje rodzice byli w stanie równie aktywnie uczestniczyć. Ale gdy dziecko zostanie poczęte, to właśnie kobieta otrzymuje większość uwagi. Nikt nie martwi się zbytnio o ojca.

I oboje staną się jednym ciałem

-Marka 10:8, Biblia-

Ten słynny cytat może nam pomóc zrozumieć, że kiedy dwoje ludzi pobiera się, stają się jednym ciałem. Oznacza to, że radość i ból partnera są odczuwane także przez drugą osobę. Jest to jeden z powodów niepokoju u ojców i wyjaśnia, dlaczego ojciec może odczuwać te same objawy, co jego ciężarna żona.

Lęk u ojca w czasie ciąży jest normalny

Możliwe przyczyny niepokoju u przyszłych ojców

  • Ojcowie czasami mogą postrzegać swoje dzieci jako rywali. Jeśli jest to coś, z czym się borykasz, staraj się skupić na swojej ukochanej i okazuj jej swoją miłość i oddanie. To pomoże Ci umocnić wieź między Wami i ochroni Cię przed tymi niechcianymi uczuciami.
  • Jeśli jesteś podatny na uczucie opuszczenia, pojawienie się dziecka może obudzić stare lęki. Nawet jeśli Ty i Twoja partnerka byliście razem od lat, spędzając razem czas i dzieląc się wszystkim, pojawienie się dziecka, nawet planowanego i oczekiwanego, może doprowadzić do kryzysu.
  • Możesz być zaniepokojony ojcostwem i swoimi oczekiwaniami w wizji perfekcyjnego ojca, którą dla siebie stworzyłeś. Nie martw się, te uczucia miną, wraz z dorastaniem dziecka.
  • Nieświadomie możesz zazdrościć tego, co potrafi zdziałać organizm partnerki. W rezultacie możesz czuć się wykluczony.

Co robić

  • Porozmawiaj ze swoją partnerką i powiedz jej, jak się czujesz.
  • Spróbuj się zrelaksować. Nie pozwól, aby niepokój, który może pojawić się w pobliżu terminu porodu, odebrał ci apetyt, wywoływał mdłości lub powodował ból.
  • Poproś partnerkę, abyście zrobili coś razem, jako para. Możecie wybrać się na spacer, iść do kina lub zaplanować romantyczną kolację.
  • Najlepszym sposobem na pozbycie się tych niechcianych uczuć jest zaangażowanie się. Towarzysz swojej partnerce we wszystkich nowych doświadczeniach, z którymi się boryka. Idź z nią do kliniki, na badania lekarskie lub na USG. Oboje macie takie samo prawo widzieć, jak dziecko rośnie, słuchać bicia jego serca, widzieć jego ruchy i sprawdzać, czy dobrze sobie radzi.
Para podczas usg ciąży

Ciąża to coś, co możesz przeżywać wspólnie jako para. Oboje rodzice przygotowują się do pojawienia się dziecka na różne sposoby. Kobieta nosi dziecko w swoim łonie, a Ty jesteś, aby jej towarzyszyć i wspierać ją na każdym kroku, aby powitać dziecko.

Powinniście współpracować przy kupnie rzeczy dla dziecka i wspólnie udekorować jego pokój. Idźcie razem na zajęcia prenatalne. W końcu oboje odczuwacie te same obawy, ten sam lęk i tę samą ekscytację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.