Jak pokonać strach przed porodem i cieszyć się ciążą?

Jak pokonać strach przed porodem i cieszyć się ciążą?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 02 marca, 2019

To całkiem normalne, że wiele kobiet odczuwa niepokój, gdy zbliża się data porodu. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci pokonać strach przed porodem i przygotować się na ten wyjątkowy moment w życiu.

Dzień porodu zbliża się nieuchronnie i z pewnością jesteś niesamowicie podekscytowana. Jednak czasem może ogarnąć Cię lęk i niepewność. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pokażą Ci jak pokonać strach przed porodem i wspaniale przeżyć jeden z najważniejszych momentów w Twoim życiu.

Jak pokonać strach przed porodem?

Korzystając z naszych podpowiedzi nauczysz się, jak zwalczyć niepewność, lęk i zwątpienie związane z brakiem wiedzy na temat przebiegu porodu.

1. Rozmawiaj i wyraź swoje niepokoje

Gdy czujesz, że na myśl o porodzie ogarnia Cię lęk, postaraj się wyrazić uczucie niepokoju i niepewności. Przede wszystkim porozmawiaj z zaufaną osobą, na przykład Twoim partnerem, bliskim krewnym lub położną. Z pewnością będą w stanie zrozumieć Twoją sytuację i spróbują Ci pomóc w każdy możliwy sposób.

To normalne, że czujesz strach przed nieznanym, zwłaszcza, jeśli robisz coś po raz pierwszy.

Ale czy ten strach jest na tyle silny, że wywołuje niepokój i wywiera wpływ na codzienne życie? Czy wywołuje napięcie mięśni, palpitacje serca, nadmierne pocenie się i inne reakcje fizjologiczne?

Jeśli tak jest, powinnaś zasięgnąć porady lekarza. Może zalecić wizytę u specjalisty, który będzie w stanie znaleźć rozwiązanie Twoich problemów.

2. Wiedza daje zaufanie

Eksperci podpowiadają, że warto wybrać się wraz z partnerem do ośrodka, w którym będzie odbywa się poród. Będziesz mogła zobaczyć salę porodową, salę ratunkową i oddział pediatryczny.

Poza tym możesz dowiedzieć się, co dokładnie będzie się działo w trakcie porodu, aby w głowie nie zalęgły Ci się nieprawdziwe przekonania, które wywołają niepokój.

Co więcej, możesz poznać zespół lekarski i nabrać większej pewności siebie. Dzięki temu uda Ci się pokonać strach przed porodem.

Mama w ciąży skreślająca dni w kalendarzu ściennym - wyliczanie daty porodu

3. Przygotowanie fizyczne i mentalne

Przygotowanie fizyczne odgrywa kluczową rolę podczas porodu. Zaliczamy do niego ćwiczenie mięśni nóg i pośladków.

Aby osiągnąć dobre nastawienie mentalne, powinnaś zdać sobie sprawę z faktu, że każda kobieta jest przygotowana do porodu. Jest to całkowicie naturalny proces, którego musi doświadczyć każda kobieta w ciąży.

4. Kurs rodzenia

Jeśli chcesz pokonać strach przed porodem, powinnaś przygotować się na to, co Cię czeka.

Kurs rodzenia to kopalnia pożytecznych informacji, które dadzą Ci większe uczucie pewności siebie. Przede wszystkim nauczysz się rozluźniać i odpowiednio oddychać podczas porodu.

Taki zajęcia pokazują wiele technik relaksacyjnych, które pomagają zminimalizować niepokój. Dzięki temu będziesz w stanie kontrolować negatywne emocje, lęk i ból.

5. Wsparcie emocjonalne i psychiczne partnera

Ojciec odgrywa kluczową rolę podczas całej ciąży. Właśnie dlatego powinien brać udział we wszystkim, co wiąże się z narodzinami jego dziecka.

Powiedz mu, jak się czujesz, bo podzielenie się niepewnością i lękiem pomoże Wam spojrzeć na problem z innej perspektywy.

Gdy czujesz, że na myśl o porodzie ogarnia Cię lęk, postaraj się wyrazić uczucie niepokoju i niepewności. Osoby, którym ufasz, będą w stanie zrozumieć Twoją sytuację i spróbują Ci pomóc w każdy możliwy sposób.

6. Stwórz plan porodu

Razem z położną lub ginekologiem możecie zawczasu sporządzić plan porodu. To moment na podjęcie decyzji, w jaki sposób ma się odbyć poród, kto będzie z Tobą w tej ważnej chwili i ustalenie innych szczegółów.

Chociaż najważniejszą osobą jest Twój partner, czasem lepiej jest zdecydować się na inną osobę towarzyszącą. To ona będzie panowała nad tym, aby spełniono Twoje ustalenia.

7. Podziel się doświadczeniami z innymi mamami

Dzielenie się lękiem, niepewnością i niepokojem z innymi mamami znajdującymi się w podobnej sytuacji może okazać się pomocne.

Świadomość tego, że nie jesteś jedyną kobietą, która przechodzi przez ten etap, może ukoić Twoje nerwy i pomóc Ci pokonać strach przed porodem.

Pytania, jakie pojawiają się podczas ciąży

Tuż po tym, jak dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, w Twojej głowie pojawiają się niepokoje związane z porodem. Oto jedne z najczęściej zadawanych pytań:

Czy poradzę sobie z bólem w trakcie porodu?

Tak, poradzisz sobie, bo ból jest odczuwalny w sposób subiektywny. Oznacza to, że każda kobieta ma inny próg bólu i inaczej go odczuwa. Niektóre przechodzą przez poród praktycznie go nie odnotowując, zaś inne odczuwają go bardzo mocno.

Na szczęście techniki, których uczysz się w szkole rodzenia, zazwyczaj są w stanie zmniejszyć dyskomfort. Poza tym zawsze możesz poprosić o podanie znieczulenia zewnątrzoponowego, które całkowicie wyeliminuje ból.

Przestraszona kobieta w ciąży trzymająca zegar - jak pokonać strach przed porodem

Czy epistomia jest bardzo bolesna?

Nie boli, bo nacięcie wykonuje się w kroczu jedynie po to, aby uniknąć rozerwania pochwy. Jeśli jest konieczne, robi się je stosując znieczulenie miejscowe. Wykonuje się je zanim pojawi się główka dziecka.

Czy zapomnę technik oddychania?

Niektóre kobiety o nich zapominają, ale zawsze możesz liczyć na pomoc lekarza lub położnej, którzy dadzą Ci potrzebne wsparcie. Używanie specjalnych technik oddychania sprawia, że dziecko otrzymuje potrzebny mu tlen i jest rozluźnione podczas porodu.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci pokonać strach przed porodem i będziesz gotowa na przyjście na świat Twojego maluszka. To niezapomniany i wyjątkowy moment, więc ciesz się nim, bo na to zasługujesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.