
Czy można zajść w ciążę podczas laktacji? Z pewnością wiele kobiet się nad tym zastanawia. Większość uważa, że nie jest to możliwe ze względu na brak miesiączki w ciągu tych miesięcy. Jednak wiele kobiet zaufało temu faktowi, po czym zaszło…
Ciąża to proces, który powinno się stale bacznie obserwować, aby zadbać o zdrowie dziecka i mamy. Jeden z niezwykle ważnych aspektów to kontrola wagi płodu. Co zrobić, jeśli masa płodu jest za duża w stosunku do wieku płodowego i pojawia się hipertrofia wewnątrzmaciczna?
W tym artykule dowiesz się, czym jest hipertrofia wewnątrzmaciczna i co się dzieje, gdy dziecko w łonie mamy jest zbyt duże.
Masa urodzeniowa wielu dzieci wynosi ponad cztery kilogramy. Taka waga jest uznawana za dość dużą w stosunku do ich wieku porodowego.
Nie tylko utrudnia to sam poród, ale także może przyczyniać się do rozwoju różnych problemów zdrowotnych. Co powinnaś zrobić, jeśli Twoje dziecko przed narodzinami jest bardzo duże?
Chcą uniknąć ewentualnych komplikacji, wiele mam już wcześniej zastanawia się, co można zrobić ze zbyt dużą wagą płodu. Hipertrofia wewnątrzmaciczna (LGA) zdarza się, gdy masa płodu jest zbyt duża w stosunku do wieku płodowego.
Taka sytuacja ma miejsce, gdy waga dziecka jest większa od przeciętnej i przekracza 4 lub 4,5 kilogramów. Hiszpańskie Towarzystwo Pediatryczne szacuje, że taka waga mieści się w 90-tym percentylu.
Dlatego też lekarze stwierdzają hipertrofię wewnątrzmaciczną, gdy płód waży więcej niż 90 percentyli dzieci w tym samym wieku płodowym.
Przy takich wyliczeniach margines błędu wynosi średnio pół kilograma.
Zanim wytłumaczymy jakie kroki należy podjąć w przypadku hipertrofii wewnątrzmacicznej, powinnaś dowiedzieć się więcej o tym zaburzeniu. Oto lista ewentualnych przyczyn:
Takie czynniki jak wiek matki, ilość wartości odżywczych w jej organizmie, warunki społeczne, ekonomiczne i ewentualne choroby genetyczne są również istotne. Co więcej, takie zaburzenia genetyczne jak zespół Weavera czy zespół Sotosa mogą także wywoływać przyrost wagi.
Dziecko z LGA może narodzić się bez jakichkolwiek problemów. Jednak ryzyko wystąpienia powikłań ciążowych oraz problemów zdrowotnych u dziecka w jego dalszym życiu jest bardzo duże.
Może dojść do takiego urazu położniczego jak zwichnięcie ramienia lub szkodzenie splotu słonecznego. W pierwszym przypadku ramię dziecka utyka w kanale rodnym po tym, gdy jego głowa już się przecisnęła.
Aby wyjąć dziecko trzeba zazwyczaj złamać mu kość ramienia. Niestety takie drastyczne działanie jest często konieczne, by oswobodzić ramię z miednicy matki.
„Hipertrofia wewnątrzmaciczna ma miejsce, gdy waga dziecka jest większa od przeciętnej i przekracza 4 lub 4,5 kilogramów.”
Mama również może doznać urazów w trakcie porodu, może dojść do krwawienia, problemów z podaniem znieczulenia oraz zapalenia okolicznych organów.
W przyszłości dziecko może cierpieć na takie choroby jak:
Niestety jeśli waga dziecka jest nadmierna w porównaniu do wieku ciążowego, zwiększa się ryzyko poronienia. Czasem może się tak dziać ze względu na brak miejsca w macicy lub nacisk na pępowinę.
Brak możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości składników odżywczych, których płód potrzebuje, by się rozwijać, także może wywołać poronienie.
Kiedy lekarz zdiagnozuje hipertrofię wewnątrzmaciczną, nie możesz zbyt wiele na to poradzić. Można jedynie zmienić metodę porodu. Jednak biorąc pod uwagę przyczynę tego zaburzenia, możesz podjąć niektóre kroki, by postarać się zapobiec temu zaburzeniu.
Najistotniejsza kwestia wiąże się z obserwowaniem przyrostu wagi podczas ciąży, zarówno u Ciebie, jak i u dziecka. Jednocześnie powinnaś kontrolować poziom glukozy. To może zapobiec cukrzycy ciążowej lub pomoże ją wykryć u kobiet, które nigdy wcześniej nie miały takiego problemu.
Jeśli zbyt dużą wagę płodu wywołuje długi wiek ciążowy, lekarz może zdecydować się sztucznie wywołać poród.
Jak już wspominaliśmy, lekarz może zasugerować przeprowadzenie cięcia cesarskiego, oczywiście jeśli to możliwe. Dzięki temu zarówno mama, jak i dziecko mogą uniknąć komplikacji podczas porodu.