Opóźniony poród – co tak naprawdę się dzieje?

Opóźniony poród – co tak naprawdę się dzieje?

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia, 2019

Być może zastanawiałaś się kiedyś, co dzieje się, gdy poród jest opóźniony. Takie myśli są całkowicie normalne, bo wiele z nas wie, opóźniony poród może stanowić ryzyko dla zdrowia dziecka.

Opóźniony poród może stanowić pokłosie wielu czynników. Nic dziwnego, że robisz się niespokojna, gdy mija wyznaczona przez lekarza data porodu, a dziecko nie przychodzi jeszcze na świat.

Powinnaś znać czynniki, które mogą opóźnić narodziny dziecka.

Ponieważ łożysko nie działa tak poprawnie, jak we wcześniejszych etapach ciąży, dziecko otrzymuje zmniejszoną ilość tlenu i substancji odżywczych. Z tego powodu może dojść do różnych powikłań ciążowych.

Chociaż możesz w to nie wierzyć, opóźnienie porodu zdarza się dość często.

Trzy na dziesięć przyszłych mam rodzi dziecko po wyznaczonej dacie porodu. Dzieje się to z kilku powodów.

Cztery czynniki, które mogą wywołać opóźniony poród

Poród najczęściej opóźnia się z następujących powodów:

Złe obliczenia

Lekarze przewidują, że do ciąży dochodzi 14 dni po ostatniej miesiączce i używają tego założenia, by wyznaczyć prawdopodobną datę porodu.

Jednak niewiele kobieta ma książkowy cykl miesiączkowy, który trwa 28 dni. Z tego powodu może dojść do błędów w wyliczaniu dokładnej daty narodzin dziecka.

Dłoń kobiety zaznaczająca kółkiem dzień w kalendarzu - opóźniony poród i jego przyczyny

Kobiety rodzące po raz pierwszy

Kobiety, które po raz pierwszy zostaną mamami, częściej rodzą dziecko po 40 tygodniach ciąży.

Dzieje się tak, bo ich macica potrzebuje więcej czasu na fizyczne przygotowanie się do porodu, ponieważ nie przystosowały jej do tego wcześniejsze ciąże.

Stres i niepokój

Takie uczucia występują zazwyczaj u kobiet, które boją się porodu po wysłuchaniu historii o przeżyciach z nim związanych od innych mam.

Właśnie dlatego zaleca się przyszłej mamie, która zbliża się do terminu rozwiązania, by zachowała spokój i odprężenie.

Progesteron

Jeśli przyjmowałaś progesteron, by zapobiec przedwczesnemu porodowi lub poronieniu, poród może się opóźnić.

Jakie ryzyko niesie ze sobą opóźniony poród?

Opóźniony poród może:

  • Zwiększyć wagę i wzrost dziecka. To może być problematyczne, bo dziecko może mieć trudności z ułożeniem się w miednicy. Może stanowić podstawę do wykonania cięcia cesarskiego.
  • Zmniejszać ilość wód płodowych. To płyn, który otacza płód. Gdy jest go za mało, pępowina może znaleźć się pod ciśnieniem, przez co łożysko zacznie się starzeć. W rezultacie zmniejsza się dopływ tlenu i wartości odżywczych, które są kluczowe dla życia i rozwoju dziecka.
  • Wywoływać stan zagrożenia płodu. Ma miejsce, gdy bicie serca dziecka nie jest prawidłowe.
  • Zanieczyścić macicę smółką. Kiedy dziecko przebywa zbyt długo w macicy, mogą rozpocząć się u niego pierwsze ruchy perystaltyczne jelit i może wydalać smółkę do macicy (pierwszy stolec dziecka). Następnie może ją połknąć w trakcie porodu.
  • Prowadzić do śmierci płodu. Nie zdarza się to często, ale ryzyko wzrasta po 42. tygodniu ciąży.
Kobieta w ciąży na leżance oddychająca głęboko

Co robić, gdy poród się opóźnia?

Opóźniony poród może wywoływać wiele komplikacji. Po 40. tygodniu ciąży lekarz musi zbadać stan zdrowia płodu i mamy, by upewnić się, że wszystko przebiega poprawnie.

Musi również zdecydować, czy wywołać sztucznie poród, dokonać cięcia cesarskiego lub czekać na naturalne rozpoczęcie narodzin.

Jeśli zbliżasz się do 42. tygodnia ciąży, a lekarz zdecydował się wywołać poród, jest na to kilka sposobów, na przykład:

  • Umieszczenie w pochwie prostaglandyn, które wywołają skurcze.
  • Podanie oksytocyny. Podaje się ją dożylnie, by stymulować skurcze.

Wiele kobiet nie pamięta dokładnej daty ostatniej miesiączki, co utrudnia wyliczenie precyzyjnej daty porodu.

Co więcej, nie wszystkie kobiety mają takie same i regularne cykle miesiączkowe. W większości przypadków badanie ultrasonograficzne nie jest wykonywane na tyle wcześnie, na samym początku ciąży, aby określić prawdopodobną datę narodzin.

Dlatego też jeśli wchodzisz w 40. tydzień ciąży i nie masz objawów wskazujących na zbliżający się poród, wcale nie musi to oznaczać, że poród się opóźnia.

Najbardziej prawdopodobne jest, że źle obliczono termin porodu.

Data porodu to jedynie przybliżony termin, a mimo wielu czynników ryzyka związanych z opóźnionym porodem, większość dzieci na szczęści rodzi się zdrowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.