Wzrost dziecka w percentylach odpowiedni do jego wieku

Wzrost dziecka w percentylach odpowiedni do jego wieku

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia, 2019

Ważne jest, aby rodzice byli świadomi jaki wzrost dziecka w percentylach jest odpowiedni dla każdej grupy wiekowej.

Od początku ciąży i przez całe dzieciństwo, pracownicy służby zdrowia stosują standardowe tabele wzrostu, aby monitorować wzrost dziecka w percentylach i jego wagę w stosunku do średnich globalnych i zapewnić mu prawidłowy rozwój.

Wzrost dziecka w percentylach – jakie ma znaczenie?

Czym są siatki centylowe dla dzieci i młodzieży? To wykresy wzrostu pokazujące średnią długość i masę dzieci w zależności od grupy wiekowej.

Siatki centylowe dla dzieci i młodzieży są tabelami pomiaru, które wskazują średnią wagę i długość lub wielkość płodu lub dziecka, w zależności od jego wieku.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła standardowe siatki centylowe dla dzieci i młodzieży, aby pokazać jak dzieci powinny się rozwijać i rosnąć. Oczywiście, dzieci, które żyją w zdrowym środowisku i spożywają zbilansowaną dietę, znacznie częściej spełniają cele wzrostu i wagi dla swojej grupy wiekowej.

Pewnie zadajesz sobie pytanie: dlaczego wzrost dziecka w percentylach jest aż tak ważny? W rzeczywistości lekarze zaczynają to stosować nawet przed narodzinami dziecka.

Powodem tego jest to, że siatki centylowe dla dzieci i młodzieży umożliwiają pracownikom służby zdrowia ustalenie, czy wzrost i rozwój dziecka mieszczą się w normalnym zakresie.

Te standardowe parametry pozwalają również lekarzom określić tydzień ciąży i monitorować rozwój płodu w macicy. Wzrost dziecka w percentylach pozwala personelowi medycznemu wykryć potencjalne problemy.

Szybki wzrost masy ciała może być oznaką choroby. Jeśli dziecko nagle przestanie rosnąć, to również może być powodem do niepokoju.

Tym, o czym powinni pamiętać rodzice, to małe wahania w zakresie wzrostu, które zwykle nie budzą niepokoju. Jeśli wzrost dziecka w percentylach zmienia się szybko, ważne jest, aby dowiedzieć się dlaczego.

Dziecko, które rozpoczyna raczkować

Jaki jest wzrost dziecka w percentylach odpowiedni dla każdego przedziału wiekowego?

Tydzień ciąży

W czasie ciąży jedną z najbardziej istotnych informacji, które lekarze monitorują, jest długość i waga percentyla płodu.

Oczywiście w tym przypadku nie jest możliwe bezpośrednie ważenie dziecka. Istnieją jednak pomiary, które można zastosować zamiast tego, takie jak wymiar dwuciemieniowy główki (BPD) i obwód brzucha.

Zasadniczo, gdy dziecko jest w pełnym cyklu, to znaczy w 38 tygodniu ciąży, powinno mierzyć od 18 do 21 cali (45,5 i 53,5 cm). Idealny zakres wagi wynosi od 5 lb 8 oz do 8 lb 13 oz (2,5 i 4 kg).

Aspekty takie jak czas trwania ciąży oraz zdrowie matki i dieta są kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka. W tym sensie matki, które palą, spożywają szkodliwe substancje lub nie spożywają wystarczającej ilości kalorii, narażone są na dodatkowe ryzyko. Może to wpływać na wzrost i rozwój płodu.

“Siatki centylowe dzieci i młodzieży pozwalają personelowi medycznemu wykryć potencjalne problemy”

Percentyle wzrostu dziecka w dzieciństwie

Specjaliści medyczni powiadomią rodziców, czy ich dzieci mieszczą się w normach siatek centylowych dla dzieci i młodzieży. Jednak powszechnie, wartości od 3 do 97 są zwykle uważane za normalne.

Zgodnie z tymi parametrami dziecko, które ma poważną nadwagę lub jest za wysokie jak na swój wiek, osiągnie 97. percentyli lub więcej. Tymczasem dziecko, które ma dużą niedowagę, będzie miało 3 centyle lub nawet mniej. Idealnie, aby wzrost dziecka był stały i stabilny oraz również w normalnym zakresie.

Lekarz mierzący wzrost dziecka w percentylach

Dziecko, które jest w 50. percentylu, jest całkowicie normalne. Jednak, czy istnieje łatwiejszy sposób zrozumienia, czym jest percentyl?

Jeśli Twoje dziecko ma 80 centyli za długość, oznacza to, że jeśli jest 100 dzieci, Twoje maleństwo będzie wyższe niż 79 z nich. Będzie ono niższe niż 20 niemowląt w wyższych percentylach.

Kiedy percentyl wzrostu dziecka dziecka jest powodem do niepokoju?

Ważne jest, aby rodzice wiedzieli, że małe odstępstwa na ogół nie są powodem do niepokoju. Chociaż siatki centylowe są ustalonymi światowymi standardami, rodzice muszą pamiętać, że każde dziecko jest inne.

Czynniki takie jak wzrost, środowisko i dieta rodziców mogą wpływać na rozwój dziecka. Szybkie wahania masy od jednej kontroli do drugiej mogą wywołać dzwonek alarmowy.

Jeśli te zmiany nie zostaną odwrócone, lekarz prawdopodobnie zaleci serię badań, aby dowiedzieć się, co wpływa na taki rozwój dziecka. Innym aspektem, który zwróci uwagę pracowników służby zdrowia, jest nagła zmiana lub spowolnienie tempa wzrostu dziecka. W tym przypadku ponownie trzeba będzie ustalić co ogranicza jego rozwój.

Rodzice powinni znać pojęcie percentyla wzrostu dziecka. Wiedza ta pomoże matkom i ojcom lepiej zaangażować się w zdrowie ich dzieci i obserwować zmiany, które mogą wskazywać na potencjalne problemy rozwojowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.