Czuję się bliska płaczu podczas ciąży: czy to normalne?

Czuję się bliska płaczu podczas ciąży: czy to normalne?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zmiany w organizmie w pierwszych tygodniach ciąży, a nawet do końca ciąży, mogą powodować stany depresyjne lub epizody płaczu u kobiety. Innymi słowy, możesz czuć się bliska płaczu podczas ciąży częściej niż przed zajściem w ciążę.

Podczas ciąży wiele kobiet doświadcza większej wrażliwości i stanów lęku lub depresji. Niewątpliwie to, co powinno reprezentować okres szczęścia, może stać się ciągłą walką. Kobieta może często czuć się bliska płaczu podczas ciąży. Nic dziwnego, że uczucie to może wydawać się jej nienormalne.

Zaburzenia równowagi hormonalnej rzeczywiście prowadzą do wahań nastroju. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, jeśli objawy przejawiają się w wyjątkowej wrażliwości na przewlekły stan depresyjny.

Czy to normalne, że czuję się bliska płaczu podczas ciąży?

Odpowiedź na to powszechne pytanie brzmi: tak. Z powodu zmian fizycznych i hormonalnych kobieta może doświadczyć pewnych zmian w zachowaniu  i czuć się bliska płaczu podczas ciąży. Mogą to być smutek, niepokój, potrzeba płaczu, a nawet napady złości.

Jednak te odczucia nie muszą występować przez całą ciążę, nawet nie przez cały miesiąc. W takim przypadku mówimy o depresji okołoporodowej, który wymaga podjęcia odpowiednich środków.

Depresja okołoporodowa

Depresja okołoporodowa odnosi się do stanu smutku, dezorientacji i samotności u kobiety w ciąży. Może wystąpić przed lub po porodzie. Różni się od zwykłych przemijających zmian hormonalnych, ponieważ, gdy się pojawi, może utrzymywać się przez kilka dni lub miesięcy.

Kobieta bliska płaczu podczas ciąży

Te ataki smutku zbiegają się z objawami takimi jak bezsenność lub, przeciwnie, pragnienie spania przez cały dzień. Kobieta może również odczuwać apatię, brak zainteresowania (nawet przyszłymi narodzinami jej dziecka), trudności z koncentracją, utratę apetytu, nerwowość lub poczucie rozpaczy czy beznadziei.

Dlaczego jestem bliska płaczu podczas ciąży?

Szacuje się, że potrzeba płaczu i epizody smutku mogą czasami pojawić się u kobiet w ciąży, ale tylko 10% lub 15% odczuwa to w wyraźny sposób.

Nie oznacza to, że jeśli chce Ci się płakać z powodu braku równowagi hormonalnej, na pewno doświadczysz depresji okołoporodowej. Zależy to od wielu czynników, takich jak podłoże psychiczne własne lub rodziny oraz warunki społeczno-demograficzne i medyczne.

Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę aktualną sytuację życiową kobiety w ciąży i inne rzeczy, które mogą mieć wpływ na jej nastrój. Mogą to być problemy finansowe, trudności w małżeństwie, bycie samotną matką i brak wsparcia ze strony ojca lub problemy w pracy, jak również wiele innych scenariuszy.

Zmiany hormonalne wpływają na chemiczne neuroprzekaźniki, które odpowiadają za regulację nastroju. Ta zmiana prowadzi do uczucia wrażliwości, które obejmuje płacz lub chęć płaczu.

To, co powinno reprezentować okres szczęścia, może stać się ciągłą walką. Kobieta może często czuć się bliska płaczu podczas ciąży. Nic dziwnego, że uczucie to może wydawać się jej nienormalne.

Jak można walczyć z potrzebą płaczu podczas ciąży

Przede wszystkim należy zrozumieć, że płacz niekoniecznie jest czymś negatywnym. Jeśli dokładnie to przeanalizujesz, zauważysz, że płacz działa jako naturalny środek przeciwbólowy, który może pomóc nam osiągnąć stan spokoju.

Dlatego, jeśli masz ochotę płakać, nie powinnaś próbować tego powstrzymać ani demonizować tego doznania. Wręcz przeciwnie, pozwól sobie popłakać  i uwolnić się od smutków, aby poczuć spokój.

Zawsze powinnaś pamiętać, że należy unikać popadnięcia w przedłużające się stany smutku i starać się zachować najlepszą postawę wobec przeciwności losu. Zrozum, że zmiany hormonalne są tymczasowe.

Aby zwalczyć pragnienie płaczu w czasie ciąży, możesz również zastosować się do następujących wskazówek:

  • Wykonuj ćwiczenia fizyczne, które mogą obejmować małe spacery w ciągu dnia. Pomaga to zmniejszyć poziom kortyzolu, hormonu związanego ze stresem, i podwyższyć poziom serotoniny, hormonu związanego z przyjemnością i dobrym samopoczuciem.
Mężczyzna pociesza płaczącą kobietę
  • Staraj się spać co najmniej 8 godzin każdej nocy. Gwarantuje to, że Twoje ciało będzie mogło wystarczająco odpocząć przed następnym dniem.
  • Unikaj oglądania niepokojących wiadomości, filmów lub programów telewizyjnych, które mogą powodować wrażliwość lub nerwowość.
  • Utrzymuj zrównoważoną dietę, aby Twoje hormony i organizm działały prawidłowo.

Aby zwalczyć stany depresyjne, ważne jest również przebywanie z rodziną i przyjaciółmi, którzy oferują wsparcie. Możesz również zasięgnąć porady specjalisty, który może dokładniej ocenić Twój przypadek i zasugerować odpowiednie sposoby radzenia sobie z problemem.

To może Cię zainteresować ...
Płacz ze smutku w czasie ciąży – zobacz, jak wpływa na dziecko
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Płacz ze smutku w czasie ciąży – zobacz, jak wpływa na dziecko

Płacz ze smutku w czasie ciąży ma na Twoje dziecko większy wpływ, niż by Ci się mogło wydawać. Dziecko w łonie matki jest całkowicie połączone ze w...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.