Pęcherzyk ciążowy: poznaj jego podstawowe cechy

Pęcherzyk ciążowy ma dużą zdolność do zwiększania rozmiaru. Zawiera płyn owodniowy oraz zarodek lub płód.
Pęcherzyk ciążowy: poznaj jego podstawowe cechy

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2021

Pęcherzyk ciążowy jest jedną z głównych tkanek niezbędnych do prawidłowego rozwoju zarodka lub płodu w czasie ciąży. W rzeczywistości bez niego ciąża, jaką znamy, byłaby niemożliwa, ponieważ zarówno przyszłe dziecko, jak i płyn owodniowy są w nim zawieszone.

Jego powstawanie jest złożone i bardzo ciekawa. Zatem w naszym dzisiejszym artykule odniesiemy się do niektórych z najbardziej podstawowych aspektów tej interesującej struktury. Czym jest pęcherzyk ciążowy? Jakie są jego wymiary? Do czego on służy? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Czym jest pęcherzyk ciążowy?

Komputerowa ilustracja dziecka unoszącego się w płynie owodniowym.
Pęcherzyk ciążowy zawiera płyn owodniowy i dziecko.

Pęcherzyk ciążowy jest bardzo ważną strukturą dla ciąży. To dlatego, że mieści zarówno dziecko, jak i otaczający je płyn owodniowy. Podobnie jak macica, ma dużą zdolność do rozszerzania się i osiąga maksymalny rozmiar około 35-37 tygodnia ciąży.

Jego wielkość zależy w dużym stopniu od tygodnia ciąży, ponieważ stopniowo się on zwiększa. We wczesnych stadiach może mieć średnicę kilku milimetrów, aż osiągnie rozmiar wystarczająco duży, aby pomieścić dziecko mierzące na przykład około 50 cm.

Jeśli pomyślisz o tym pęcherzyku jako o rodzaju jajka, to zauważysz, że składa się on z szeregu błon. Najbardziej wewnętrzna, która ma kontakt z płynem owodniowym, nazywana jest owodnią, podczas gdy najbardziej zewnętrzna nazywana jest kosmówką.

Co ciekawe, kosmówka komunikuje się bezpośrednio z łożyskiem i jest niejako jego przedłużeniem. Ten ostatni organ jest głównym organem odpowiedzialnym za odżywianie przyszłego dziecka. Dzieje się tak dzięki wymianie składników odżywczych między matką a płodem w wyniku przepływu krwi.

Jakie są funkcje pęcherzyka ciążowego?

Funkcje pęcherzyka ciążowego nie ograniczają się do samych błon, ale także do zawartego w nim płynu owodniowego. Po pierwsze, aktywnie uczestniczy w rozwoju różnych narządów embrionu lub płodu. A jednocześnie zapewnia wsparcie i ochronę w przypadku urazów lub podobnych zdarzeń.

Ochrona

Czy możesz sobie wyobrazić, co mogłoby się stać z Twoim dzieckiem, gdybyś doznała bezpośredniego uderzenia w brzuch? Pęcherzyk ciążowy, dzięki obecności w nim płynu owodniowego, umożliwia amortyzację wielu urazów w tej okolicy. To niewątpliwie chroni dziecko i zmniejsza częstość poronień oraz zdarzeń patologicznych.

Promowanie rozwoju przyszłego dziecka

Komputerowy obraz brzucha kobiety w ciąży z dzieckiem w środkul
Pozwala to dziecku rosnąć w optymalnym środowisku.

Chociaż powszechnie uważa się, że worek ciążowy jest strukturą niepełniącą żadnej aktywnej roli, tak nie jest. Bierze czynny udział w odżywianiu przyszłego dziecka, gdyż niejako z jego warstw powstaje łożysko, jeden z najważniejszych narządów w ciąży.

Termoregulacja

Istnieje wiele czynników, które determinują regulację temperatury ciała w obrębie worka ciążowego. Obecność płynu owodniowego, zawartego w worku, jest w stanie utrzymać stałe wartości temperatury sprzyjające prawidłowemu wzrostowi zarodka lub płodu.

Oczywiście ta ostatnia ma również własne mechanizmy termoregulacyjne. Jednym z nich jest pojawienie się na powierzchni skóry cienkiej warstwy włosów, zwanej lanugo, która pozwala jej lepiej dostosować się do zmian zewnętrznych.

Co wiesz o zawoalowanych porodach?

Poród zawoalowany odnosi się do narodzin dziecka (zarówno przez poród naturalny, jak i przez cesarskie cięcie), w którym pęknięcie błon owodniowych nie występuje w normalny sposób. Jakie są konsekwencje? Rzadkie i ekscytujące wydarzenie: dziecko rodzi się w swoistym worku.

Na ogół nie jest to uważane za zagrożenie ani dla dziecka, ani dla matki. Jednak odpowiedzialny personel medyczny będzie musiał działać szybko, aby umożliwić pęknięcie worka. Po tym – jeśli wszystko poszło dobrze – dziecko złapie pierwszy oddech i zacznie płakać.

Pęcherzyk ciążowy: struktura niezbędna do życia

Oczywiste jest, że bez dobrze uformowanego pęcherzyka ciążowego nie może dojść do pomyślnej ciąży. Chociaż nie jest konieczne, aby matka znała szczegóły tego narządu, to wiedza o funkcjonowaniu jej organizmu, jest niezwykle ciekawa. A to tylko potwierdza, że jest to bardzo złożony i wspaniały proces, godny podziwu!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.