Estrogeny podczas ciąży: co musisz wiedzieć na ich temat?
Czy znasz rolę, jaką pełnią estrogeny podczas ciąży? Jest to ogólnie rzecz biorąc grupa substancji, które są bardzo ważne dla pojawienia się kobiecych cech płciowych i rozwoju cyklu miesiączkowego. W czasie ciąży pełnią istotne funkcje, które mają na celu przygotowanie organizmu matki na przyszłe zmiany, z jakimi przyjdzie się jej zmierzyć.
W poniższym artykule podzielimy się kilkoma ogólnymi informacjami, a także porozmawiamy o ich klinicznej przydatności we wczesnym wykrywaniu pewnych sytuacji w czasie ciąży. Dowiedz się wszystkiego z naszego dzisiejszego artykułu!
Jaką rolę pełnią estrogeny podczas ciąży?
Estrogeny to grupa hormonów, które mają związek z funkcjami seksualnymi i reprodukcją kobiet. Są zaliczane do kategorii hormonów steroidowych, co oznacza, że pochodzą z cholesterolu. Stąd tak ważne jest spożywanie tej substancji w umiarkowanych ilościach, mimo że sam organizm jest w stanie ją syntetyzować.
Podobnie jak w przypadku wielu hormonów w organizmie, poziom niektórych substancji w organizmie reguluje uwalnianie estrogenów. Dlatego też, gdy organizm osiąga optymalną ilość hormonu folikulotropowego (FSH), stymuluje to wydzielanie wielu estrogenów, jak zobaczysz poniżej.
Ich produkcja odbywa się w jajnikach oraz nadnerczach, które, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się nad nerkami. Jednak w czasie ciąży łożysko odgrywa najważniejszą rolę w ułatwianiu rozwoju różnych narządów przeznaczonych do “obsługi” ciąży.
Estrogeny w ciąży: jakie mają zadanie?
Estrogeny są bardzo ważnymi hormonami i podczas ciąży są w dużej mierze związane z przygotowaniem organizmu matki na nadchodzące miesiące. Dowiedz się więcej o nich poniżej!
1. Estron
Z trzech głównych estrogenów to właśnie tego organizm wydziela najmniej. Nie ma to większego znaczenia w czasie ciąży, a jego wydzielanie zwykle odbywa się w jajnikach. Podobnie jak pozostałe estrogeny, jego główne funkcje to:
- Rozwój piersi.
- Regulowanie metabolizmu niektórych makroskładników, takich jak tłuszcze.
- Stymulowanie syntezy kolagenu, jednego z najważniejszych i najbardziej obfitych białek w organizmie.
- Wywoływanie pewnych zmian nastroju.
2. Estradiol
Podobnie jak w poprzednim przypadku, rola, jaką odgrywa w ciąży, jest mniejsza niż estriolu. Jednak prawdopodobnie pomoże w realizacji większości funkcji, które mają umożliwić rozwój przyszłego dziecka i przygotować ciało matki do porodu.
Co robi estradiol? Na przykład odpowiada za zmiany w przepływie krwi do narządów rozrodczych. Jednocześnie sprawia, że mięsień macicy jest bardziej podatny na skurcze wywołane zmianami hormonalnymi (przez oksytocynę).
3. Estriol
Po powstaniu łożyska jest ono odpowiedzialne za produkcję dużych ilości estriolu. W rzeczywistości poziom tego hormonu poza ciążą jest bardzo niski. W rzeczywistości w czasie ciąży organizm zwiększa swoją produkcję około 1000 razy w stosunku do normalnych wartości. Dlatego można go łatwo wykryć w niektórych testach moczu.
Estriol jest związany ze wzrostem macicy i „rozmiękczaniem” ścian pochwy, procesem, który stopniowo zwiększa elastyczność narządu i umożliwia poród pochwowy.
Estrogeny podczas ciąży: kliniczna przydatność estriolu
Przeprowadzono wiele badań dotyczących możliwych korzyści ze stosowania estriolu w praktyce klinicznej. Będąc łatwym do zmierzenia jako główny estrogen syntetyzowany podczas ciąży, logiczne jest myślenie, że może on pomóc w wykryciu pewnych nieprawidłowości w zdrowiu matki lub jej dziecka.
Według publikacji Narodowej Biblioteki Medycznej Stanów Zjednoczonych, wolny estriol jest mierzony wraz z alfa-fetoproteiną, inhibiną i ludzką gonadotropiną kosmówkową w tak zwanym poczwórnym teście przesiewowym.
Pozwala to na prowadzenie diagnostyki u matek z czynnikami ryzyka rozwoju wad wrodzonych. Na przykład bardzo niski poziom estriolu jest często związany z zespołem Downa, chociaż nie jest to dokładny test diagnostyczny i służy jedynie jako wskazówka.
Inne prace dotyczyły również zmian w stężeniu estriolu w ślinie kobiet ciężarnych jako wskaźnika dla porodu przedwczesnego. Jednak nie zostało to całkowicie udowodnione.
Estrogeny w ciąży: bardzo ważne hormony
Bez estrogenów rozwój ciąży, jaki znamy, nie byłby możliwy. Stąd tak ważne jest poznanie własnego ciała i zrozumienie ciąży jako fascynującego i złożonego procesu, który należy monitorować i o niego dbać.
Istnieją pewne stany charakteryzujące się złym zarządzaniem lub wydzielaniem estrogenów, chociaż zwykle pojawiają się one poza kontekstem ciąży. W takim przypadku odpowiednia jest ocena endokrynologa.