Jak starzejące się łożysko wpływa na dziecko? Dowiedz się więcej!

Istnieje wiele czynników ryzyka związanych ze starzeniem się łożyska. W dzisiejszym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć.
Jak starzejące się łożysko wpływa na dziecko? Dowiedz się więcej!

Ostatnia aktualizacja: 26 lipca, 2021

Jak sama nazwa wskazuje, starzejące się łożysko to takie, w którym przedwcześnie wystąpiła seria zmian w wyniku „przedłużonego życia”. Zjawisko to określane jest również jako wczesne dojrzewanie łożyska, co może pomóc Ci zrozumieć, na czym polega.

Ponadto ważne jest, aby pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach jest to niebezpieczna sytuacja. W dzisiejszym artykule podzielimy się niektórymi z najczęstszych wątpliwości, jakie kobiety mają na temat tego schorzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł!

Co to jest łożysko?

Łożysko to wyspecjalizowany narząd, który istnieje tylko w czasie ciąży. Dlatego kobiety przez większość swojego życia nie mają łożyska. Rozwija się ono na jednej z wewnętrznych ścian macicy i jest blisko związane zarówno z dzieckiem, jak i matką.

Narząd ten pełni wiele funkcji, takich jak: oddychanie dziecka, odżywianie, metabolizm i produkcja hormonów. Bez dobrze rozwiniętego i funkcjonalnego łożyska rozwój Twojego dziecka może być zagrożony.

 

Na czym polega starzejące się łożysko?

Termin ten nie jest używany zbyt często, ponieważ nie odnosi się do konkretnego stanu. Zamiast tego odnosi się do zmian strukturalnych w narządzie, które mają wpływ na rozwój dziecka.

Dziecko w łożysku.

Lekarze mogą wykryć starzejące się łożysko jedynie za pomocą USG. Będą również używać skali diagnostycznej (zwanej skalą Grannuma), aby określić zmiany, które mogą wpłynąć na rozwój ciąży. Oto niektóre ze zmian, których szukają:

  • Pojawienie się mikrozwapnień w naczyniach krwionośnych.
  • Zmiany liczby i wielkości żył ze strukturami zwanymi liścieniami łożyska.

Zmiany te są na ogół nieprawidłowe u pacjentek poniżej 34 tygodnia ciąży. Jednak przebieg ciąży może prowadzić pojawienia do tych zmian w późniejszych tygodniach.

Przyczyny tego schorzenia

Lekarze nie wiedzą dokładnie, dlaczego niektóre kobiety zapadają na tę chorobę, a inne nie. Jednak coś, co ma duży wpływ na ryzyko wystąpienia powikłań w przyszłości, to choroby współistniejące u matki.

Niektóre z tych stanów to choroby wpływające na układ sercowo-naczyniowy. Na przykład wysokie ciśnienie krwi, choroby metaboliczne lub nerek mogą odgrywać rolę w pojawieniu się starzejącego się łożyska.

Konsekwencje dla dziecka

Na podstawie tych badań możemy stwierdzić, starzejące się łożysko ma sporo wspólnego niewydolnością tego narządu. Termin ten odnosi się do niezdolności łożyska do wypełniania swoich funkcji. Najbardziej bezpośrednią konsekwencją tego stanu jest niewystarczający rozwój płodu.

Zjawisko to może być wynikiem takich zmian, jak wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu (IUGR) i problemy z objętością płynu owodniowego, a zwłaszcza jego zmniejszeniem.

Czy można wyleczyć starzejące się łożysko?

Leczenie, które zwykle przeprowadzają lekarze, zależy od stanu matki, powiązanych czynników ryzyka i wzrostu dziecka. Jeśli wszystko jest w porządku w czasie konsultacji, lekarz zazwyczaj będzie chciał poczekać i zobaczyć, jak rozwija się ciąża. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, starzejące się łożysko nie jest nagłym przypadkiem.

Jednak lekarz może również zasugerować pewne zmiany stylu życia i częstsze wizyty u lekarza.

Z drugiej strony, jeśli lekarz stwierdzi, że twój rozwój wewnątrzmaciczny jest słaby, może zasugerować, żeby urodzić dziecko przed planowanym terminem. Nawet jeśli dziecko urodzi się kilka tygodni wcześniej, zapobiegnie to rozwojowi poważniejszych komplikacji.

Kiedy iść do lekarza

Kobieta w trakcie wizyty u lekarza

Starzejące się łożysko zwykle nie powoduje u matek konkretnych objawów, dlatego zalecamy regularne konsultacje prenatalne. Podczas wielu z tych wizyt lekarz przeprowadzi badanie echosonograficzne w celu wykrycia tego stanu oraz innych zmian.

W pierwszych miesiącach prawidłowej ciąży wizyta miesięczna powinna wystarczyć. Jednak w miarę jak tygodnie przechodzą do ostatniego trymestru, te konsultacje i echosonogramy mogą stać się bardziej regularne. Pamiętaj, aby nigdy nie przegapić swoich wizyt!

Starzejące się łożysko nie zawsze jest niebezpieczne

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ten stan nie musi oznaczać zmiany w przebiegu ciąży. Ponadto, ponieważ stan ten można zdiagnozować tylko za pomocą USG, należy regularnie odwiedzać lekarza. Specjalista będzie mógł powiedzieć Ci, jakie kroki należy podjąć, jeśli wykryje tę zmianę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sosa A. Maduración precoz de la placenta ¿Indicación para interrumpir un embarazo? Rev Obstet Ginecol Venez 2001;61(1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.