Produkcja mleka w piersiach: jaka jest przyjęta norma?

Produkcja mleka w piersiach: jaka jest przyjęta norma?

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2019

Karmienie piersią jest normalne i zdrowe zarówno dla niemowląt, jak i dla mam. Ma kluczowe znaczenie w życiu każdego człowieka. Dlatego to całkowicie naturalne, że mamy zastanawiają się, jak powinna wyglądać prawidłowa produkcja mleka w piersiach.

Jak możesz rozpoznać, czy produkcja mleka w piersiach jest normalna albo czy wystarczy go dla maluszka? Czy otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu?

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych u dzieci. Mleko z piersi mamy zawiera komórki nazywane przeciwciałami, które zwalczają choroby i pomagają chronić niemowlęta przed zarazkami i infekcjami. Wiele mam zastanawia się, czy produkcja mleka w piersiach pokryje zapotrzebowanie malucha. Takie rozważania są niezwykle powszechne. W którymś momencie życia każda z nas będzie się tym przejmować.

Może wydawać Ci się, że Twoje piersi nie są pełne, bo nie wycieka z nich mleko. W związku z tym możesz zacząć myśleć, że Twój organizm produkuje za mało pokarmu. Na szczęście ciało kobiety jest w stanie dostosować się do potrzeb dziecka.

Gdy niemowlę przechodzi przez różne fazy rozwoju, zmieniają się jego potrzeby dotyczące odżywiania. Czasem presja odczuwana przez mamę może wywołać u niej uczucie niepokoju. Nie powinnaś się poddawać – to nic poważnego. Brak pewności siebie jest całkowicie normalny. Uczuciu lęku towarzyszy brak wiedzy o stronie fizjologicznej produkcji mleka oraz naturalnej ewolucji, przez jaką przechodzi.

Mleko z piersi w pojemnikach w lodówce

W produkcji mleka w piersiach większe zapotrzebowanie wywołuje większą produkcję

Należy pamiętać, że produkcja mleka wiąże się bezpośrednio z zapotrzebowaniem dziecka. Zwiększone zapotrzebowanie oznacza zwiększoną produkcję. To normalne, ponieważ wytwarzanie mleka zwiększa się, gdy jest go za mało. Dlatego nie masz się czym niepokoić.

Jednak w niektórych przypadkach możesz być zmuszona poszukać pomocy lekarskiej. Czasem może okazać się, że mleka jest za mało, by pokryć potrzeby dziecka, co może narazić je na problemy zdrowotne. Zaburzenie prowadzące do obniżenia wydzielania mleka znane jest jako hypogalactia.

Hypogalactia odnosi się do niewystarczającej produkcji mleka, która nie pokrywa potrzeb dziecka. To zaburzenie odbija się niekorzystnie na odżywianiu dziecka.

Co sprawia, że produkcja mleka w piersiach zmniejsza się?

Niewystarczająca produkcja mleka w piersiach może mieć wiele przyczyn. Najczęstsze z nich to:

  • Ból sutków. Mogą nawet pękać.
  • Powolne ssanie piersi przez dziecko. Czasem maluch, który dużo śpi, nie zapewnia odpowiedniej stymulacji gruczołów mlekowych mamy i wysysa niewiele mleka, co spowalnia jego produkcję.
  • Sposób karmienia nie pozwala dziecku poprawnie się przyssać. Może wpływać na to złe ułożenie malucha lub krótkie wędzidełko języka.
  • Niewłaściwe opróżnianie piersi; zdarza się dość rzadko. W takim przypadku zaleca się, by najpierw karmić dziecko jedną piersią do końca, a dopiero następnie podawać drugą.
  • Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, ze względu na wysoką zawartość estrogenu.
  • Niektóre operacje piersi.
Niemowlę ssące pierś mamy - produkcja mleka w piersiach

Jak poprawić produkcję mleka w piersiach?

Istnieje doskonały sposób, który pozwala mamom zwiększyć produkcję mleka w piersiach. Opracowała ją Catherine Watson, międzynarodowy konsultant do spraw karmienia piersią. Polega na hiperstymulacji piersi pompą.

Specjalistka poleca używanie podwójnej pompy do odciągania mleka. Należy podłączać do niej każdą pierś na pięć minut co 45-60 minut. W nocy możesz wydłużyć przerwę do czterech godzin. Na samym początku będziesz odciągać jedynie odrobinę mleka, ale nie przejmuj się. Stymulujesz piersi po to, by poprawić jego produkcję.

Ta technika pozwala podwoić ilość wytwarzanego mleka z dnia na dzień. Dzięki temu skutecznie poprawisz jego produkcję. Lepiej regularnie odciągać mleko niż martwić się niewystarczającą produkcją.

Wiemy, że możesz mieć problem ze stosowaniem tej techniki, tym bardziej gdy musisz ją połączyć z karmieniem swojej pociechy i dbaniem o nią. Jednak powinnaś zdawać sobie sprawę z tego, że Twój wysiłek przyniesie efekt i pozwoli osiągnąć uprawnione cele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Calhoun AH. Migraine Treatment in Pregnancy and Lactation. Curr Pain Headache Rep. 2017 Oct 4;21(11):46.
  • Becker M, Weinberger T, Chandy A, Schmukler S. Depression During Pregnancy and Postpartum. Curr Psychiatry Rep. 2016 Mar;18(3):32.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.