Podniebienie gotyckie lub o wysokim łuku u dzieci - dowiedz się więcej!

Podniebienie o wysokim łuku u dzieci jest zmianą kształtu tej struktury. Powiemy Ci, dlaczego tak się dzieje i na czym polega leczenie.
Podniebienie gotyckie lub o wysokim łuku u dzieci - dowiedz się więcej!

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca, 2021

Podniebienie gotyckie lub wysokie u dzieci to problem, który może pojawić się w dzieciństwie. Wczesne jego wykrycie i skorygowanie zapobiega przyszłym powikłaniom w jamie ustnej w wieku dorosłym.

Leczenie tej anomalii, gdy kości szczęki się rozwijają, jest łatwiejsze, szybsze i skuteczniejsze. Stąd znaczenie zajęcia się tym w dzieciństwie.

Tutaj powiemy Ci, czym jest wysokie podniebienie u dzieci, jakie są jego przyczyny i możesz je wykryć. Powiemy Ci również, jak rozwiązać ten problem.

Czym jest podniebienie gotyckie u dzieci?

Podniebienie jest górną częścią jamy ustnej i ma kształt kopulasty. Jest podzielone na dwie części:

  • Podniebienie twarde: jest przednią częścią tej struktury. Tworzy je tkanka kostna (kości szczęki i podniebienia) pokryta błoną śluzową.
  • Podniebienie miękkie: odnosi się do tylnej części i składa się z tkanki mięśniowej.
Aparat dentystyczny na formie gipsowej.

Podczas rozwoju kości, jeśli struktury kostne nie tworzą się prawidłowo i szerokość podniebienia staje się zbyt wąska, powstaje podniebienie gotyckie. Dlatego też będzie ono bardzo głębokie z wyraźną krzywizną.

Z kolei ta deformacja anatomii jamy ustnej może powodować problemy ze zgryzem takie jak zgryzy krzyżowe, stłoczone lub źle ustawione zęby. Wpływa to na uśmiech maluchów i funkcje jamy ustnej, dlatego należy jak najszybciej wyleczyć podniebienie gotyckie.

Przyczyny wysokiego łuku podniebienia

Pochodzenie podniebienia gotyckiego u dzieci może być spowodowane przyczynami genetycznymi lub czynnikami zewnętrznymi, które wpływają na rozwój kości. Wśród tych ostatnich najczęstszymi przyczynami są następujące dysfunkcjonalne nawyki:

  • Oddychanie przez usta: jest to powszechne u małych dzieci z problemami z oddychaniem, takimi jak przewlekła niedrożność nosa, wegetacja migdałka gardłowego lub skrzywiona przegroda. Powoduje to, że do oddychania używają ust zamiast nosa.
  • Ssanie kciuka: powtarzalny i impulsywny nawyk ssania kciuka wpływa na prawidłowy wzrost kości, ponieważ nacisk kciuka na podniebienie i zęby deformuje ten obszar.
  • Długotrwałe używanie smoczka i butelki: utrzymywanie się tego typu ssania po 2 roku życia, tak jak w poprzednim przykładzie, wpływa na prawidłowy rozwój szczęki.

Jak diagnozuje się podniebienie gotyckie u dzieci?

Rodzice mogą wykryć problemy z oddychaniem u swoich dzieci i zdawać sobie sprawę z dysfunkcyjnych nawyków, o których właśnie wspomnieliśmy. Ale za wykrycie i diagnozę tej anomalii odpowiedzialny jest dentysta.

Z tego powodu bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat zabierać dzieci na częste kontrole dentystyczne. Dodatkowo konsultacje z ortodontą od szóstego roku życia pomagają w porę wykryć ewentualne problemy w zgryzie dziecka.

Leczenie

Leczenie podniebienia gotyckiego  u dzieci jest proste, ponieważ, jak już wspomnieliśmy, w dzieciństwie kość wciąż rośnie, a terapie są prostsze, szybsze i skuteczniejsze.

Najlepiej interweniować, gdy tylko dentysta wykryje problem. Najlepiej, aby leczenie rozpoczynało się w wieku sześciu lub siedmiu lat, chociaż zwykle jest czas na podjęcie działań w odpowiednim czasie do dwunastego roku życia.

Leczeniem z wyboru jest ortodoncja “przechwytująca”. Wykorzystuje ona plastyczność kości w okresie dzieciństwa, aby kierować jej rozwojem. Aparat ortodontyczny, z którego korzystają ortodonci, to dysjunktor lub ekspander podniebienny. Jest zakotwiczony w górnych zębach trzonowych, a pośrodku posiada nasadkę, która umożliwia ucisk boczny.

W ten sposób stopniowo poszerza się górna szczęka. Czas stosowania zależy od każdego przypadku klinicznego i wymaganej ilości ekspansji. Ale na ogół dziecko będzie go używać przez siedem do dwunastu miesięcy.

Wyeliminowanie nawyków lub czynników powodujących wysokie wysklepienie podniebienia jest również kluczowe dla kompleksowego leczenia i uniknięcia nawrotów. Często konieczna jest praca zespołowa z otorynolaryngologami i logopedami.

Ekspander do podniebienia gotyckiego.

Po osiągnięciu oczekiwanej ekspansji podniebienie dziecka nadal rośnie normalnie. W niektórych przypadkach dalsze leczenie ortodontyczne musi następować po pierwotnej terapii.

Jak już wspomniano, rozszczep podniebienia u dzieci często powoduje inne problemy zgryzowe, takie jak stłoczenia i nieprawidłowe ustawienie zębów, czy zgryzy krzyżowe, które również wymagają korekty.

Konsultacje z ortodontą są niezbędne

Powiedzieliśmy już, jak ważne jest zabieranie dziecka do dentysty od najmłodszych lat. Wcześnie wykryte podniebienie gotyckie u dzieci umożliwia natychmiastową interwencję oraz pozwala uniknąć powikłań i trudniejszych zabiegów.

Jeśli podniebienie o wysokim łuku nie jest leczone w dzieciństwie, interwencje są znacznie trudniejsze, czasochłonne, niewygodne i kosztowne, gdy kość już się uformowała. Ortodoncja interceptywna jest dostępna tylko w dzieciństwie. Tak więc u dorosłych terapie łączą chirurgię szczękową i ortodoncję.

Jak zobaczysz, rozwiązania u dorosłych są znacznie bardziej skomplikowane bolesne. Dlatego jak najbardziej zalecamy regularne odwiedzanie ortodonty od szóstego roku życia.

Właściwa diagnoza i leczenie nie tylko zapobiegną przyszłym problemom, ale także pomogą Twojemu dziecku cieszyć się zdrowym uśmiechem i sprawnymi ustami w dzieciństwie.

To może Cię zainteresować ...
Najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci

Problemy stomatologiczne u dzieci mogą pojawić się już w młodym wieku i powodować różne dolegliwości. Opowiemy Ci, jak wyglądają najczęstsze z nich...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.