Podniebienie gotyckie lub o wysokim łuku u dzieci - dowiedz się więcej!
Podniebienie gotyckie lub wysokie u dzieci to problem, który może pojawić się w dzieciństwie. Wczesne jego wykrycie i skorygowanie zapobiega przyszłym powikłaniom w jamie ustnej w wieku dorosłym.
Leczenie tej anomalii, gdy kości szczęki się rozwijają, jest łatwiejsze, szybsze i skuteczniejsze. Stąd znaczenie zajęcia się tym w dzieciństwie.
Tutaj powiemy Ci, czym jest wysokie podniebienie u dzieci, jakie są jego przyczyny i możesz je wykryć. Powiemy Ci również, jak rozwiązać ten problem.
Czym jest podniebienie gotyckie u dzieci?
Podniebienie jest górną częścią jamy ustnej i ma kształt kopulasty. Jest podzielone na dwie części:
- Podniebienie twarde: jest przednią częścią tej struktury. Tworzy je tkanka kostna (kości szczęki i podniebienia) pokryta błoną śluzową.
- Podniebienie miękkie: odnosi się do tylnej części i składa się z tkanki mięśniowej.
Podczas rozwoju kości, jeśli struktury kostne nie tworzą się prawidłowo i szerokość podniebienia staje się zbyt wąska, powstaje podniebienie gotyckie. Dlatego też będzie ono bardzo głębokie z wyraźną krzywizną.
Z kolei ta deformacja anatomii jamy ustnej może powodować problemy ze zgryzem takie jak zgryzy krzyżowe, stłoczone lub źle ustawione zęby. Wpływa to na uśmiech maluchów i funkcje jamy ustnej, dlatego należy jak najszybciej wyleczyć podniebienie gotyckie.
Przyczyny wysokiego łuku podniebienia
Pochodzenie podniebienia gotyckiego u dzieci może być spowodowane przyczynami genetycznymi lub czynnikami zewnętrznymi, które wpływają na rozwój kości. Wśród tych ostatnich najczęstszymi przyczynami są następujące dysfunkcjonalne nawyki:
- Oddychanie przez usta: jest to powszechne u małych dzieci z problemami z oddychaniem, takimi jak przewlekła niedrożność nosa, wegetacja migdałka gardłowego lub skrzywiona przegroda. Powoduje to, że do oddychania używają ust zamiast nosa.
- Ssanie kciuka: powtarzalny i impulsywny nawyk ssania kciuka wpływa na prawidłowy wzrost kości, ponieważ nacisk kciuka na podniebienie i zęby deformuje ten obszar.
- Długotrwałe używanie smoczka i butelki: utrzymywanie się tego typu ssania po 2 roku życia, tak jak w poprzednim przykładzie, wpływa na prawidłowy rozwój szczęki.
Jak diagnozuje się podniebienie gotyckie u dzieci?
Rodzice mogą wykryć problemy z oddychaniem u swoich dzieci i zdawać sobie sprawę z dysfunkcyjnych nawyków, o których właśnie wspomnieliśmy. Ale za wykrycie i diagnozę tej anomalii odpowiedzialny jest dentysta.
Z tego powodu bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat zabierać dzieci na częste kontrole dentystyczne. Dodatkowo konsultacje z ortodontą od szóstego roku życia pomagają w porę wykryć ewentualne problemy w zgryzie dziecka.
Leczenie
Leczenie podniebienia gotyckiego u dzieci jest proste, ponieważ, jak już wspomnieliśmy, w dzieciństwie kość wciąż rośnie, a terapie są prostsze, szybsze i skuteczniejsze.
Najlepiej interweniować, gdy tylko dentysta wykryje problem. Najlepiej, aby leczenie rozpoczynało się w wieku sześciu lub siedmiu lat, chociaż zwykle jest czas na podjęcie działań w odpowiednim czasie do dwunastego roku życia.
Leczeniem z wyboru jest ortodoncja “przechwytująca”. Wykorzystuje ona plastyczność kości w okresie dzieciństwa, aby kierować jej rozwojem. Aparat ortodontyczny, z którego korzystają ortodonci, to dysjunktor lub ekspander podniebienny. Jest zakotwiczony w górnych zębach trzonowych, a pośrodku posiada nasadkę, która umożliwia ucisk boczny.
W ten sposób stopniowo poszerza się górna szczęka. Czas stosowania zależy od każdego przypadku klinicznego i wymaganej ilości ekspansji. Ale na ogół dziecko będzie go używać przez siedem do dwunastu miesięcy.
Wyeliminowanie nawyków lub czynników powodujących wysokie wysklepienie podniebienia jest również kluczowe dla kompleksowego leczenia i uniknięcia nawrotów. Często konieczna jest praca zespołowa z otorynolaryngologami i logopedami.
Po osiągnięciu oczekiwanej ekspansji podniebienie dziecka nadal rośnie normalnie. W niektórych przypadkach dalsze leczenie ortodontyczne musi następować po pierwotnej terapii.
Jak już wspomniano, rozszczep podniebienia u dzieci często powoduje inne problemy zgryzowe, takie jak stłoczenia i nieprawidłowe ustawienie zębów, czy zgryzy krzyżowe, które również wymagają korekty.
Konsultacje z ortodontą są niezbędne
Powiedzieliśmy już, jak ważne jest zabieranie dziecka do dentysty od najmłodszych lat. Wcześnie wykryte podniebienie gotyckie u dzieci umożliwia natychmiastową interwencję oraz pozwala uniknąć powikłań i trudniejszych zabiegów.
Jeśli podniebienie o wysokim łuku nie jest leczone w dzieciństwie, interwencje są znacznie trudniejsze, czasochłonne, niewygodne i kosztowne, gdy kość już się uformowała. Ortodoncja interceptywna jest dostępna tylko w dzieciństwie. Tak więc u dorosłych terapie łączą chirurgię szczękową i ortodoncję.
Jak zobaczysz, rozwiązania u dorosłych są znacznie bardziej skomplikowane bolesne. Dlatego jak najbardziej zalecamy regularne odwiedzanie ortodonty od szóstego roku życia.
Właściwa diagnoza i leczenie nie tylko zapobiegną przyszłym problemom, ale także pomogą Twojemu dziecku cieszyć się zdrowym uśmiechem i sprawnymi ustami w dzieciństwie.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- STAGE, HABIT IN A. CHILDHOOD. “EFECTOS CAUSADOS POR EL HÁBITO DE SUCCIÓN DIGITAL EN ETAPA INFANTIL.” Revista Científica “Especialidades Odontológicas UG 2019: 1. http://www.revista.eoug.ug.edu.ec/wp-content/uploads/2019/09/6-1.pdf
- Ramos-Ríos, Juana Angélica, et al. “Repercusiones en la salud bucodental asociadas con el asma en niños de 6 a 12 años de edad.” Revista Alergia México 64.3 (2017): 270-276. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2448-91902017000300270
- Casarán, Ana María, et al. “Evaluación clínica de la respiración bucal.” IV Jornadas de Actualización en Prácticas Odontológicas Integradas PPS-SEPOI (La Plata, 7 de julio de 2020). 2020. http://sedici.unlp.edu.ar/handle/10915/100666
- Botero Mariaca, Paola María, et al. “Manual de ortodoncia interceptiva: teoría y práctica.” (2020). https://repository.ucc.edu.co/handle/20.500.12494/20633
- Carrasco-Sierra, Miguel, Alba M. Mendoza-Castro, and Freya M. Andrade-Vera. “Implementación de la ortodoncia interceptiva.” Dominio de las Ciencias 4.1 (2018): 332-340. https://www.dominiodelasciencias.com/ojs/index.php/es/article/view/745
- CARBALLO ZURITA, P. A. T. R. I. C. I. A. “Plan de Asignatura ORTODONCIA INTERCEPTIVA Plan de Unidad de Aprendizaje APARATOS REMOVIBLES Y FUNCIONALES EN ORTODONCIA INTERCEPTIVA.” (2019). http://ddigital.umss.edu.bo:8080/jspui/handle/123456789/16898
- Piñeda Zayas, Alejandro. “Ortodoncia interceptiva en paciente infantil con hábito de succión no nutritivo.” (2019). https://eprints.ucm.es/id/eprint/56270/