Oddychanie przez usta u maluchów - dowiedz się, co możesz zrobić w takim wypadku

Oddychanie przez usta u maluchów - dowiedz się, co możesz zrobić w takim wypadku

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli maluch ma kaszel, zapalenie zatok, krzywe zęby lub chrapie, możesz zauważyć, że oddycha przez usta. Nie martw się, dziś powiemy Ci, co musisz wiedzieć o tej przypadłości. Oddychanie przez usta jest powszechnym nawykiem wśród dzieci. W prawie każdym przypadku ma to związek z niedrożnością dróg oddechowych, które należy leczyć. Więc pytanie brzmi: co powinni zrobić rodzice, jeśli ich dzieci oddychają przez usta?

Oddychanie to proces, który ma zasadnicze znaczenie dla życia. Nieprawidłowe oddychanie przez usta ma negatywny wpływ i powoduje zmiany, takie jak bezdech senny, kaszel i krzywe zęby. To tylko niektóre z problemów, które mogą się pojawić.

Dzisiaj chcemy udostępnić informacje na ten temat, więc nauczysz się rozpoznawać przyczyny tego złego nawyku. Odkryjesz także niektóre zabiegi zalecane przez pulmonologów dziecięcych, które mogą się przydać w leczeniu tej dolegliwości.

Oddychanie przez usta u dzieci

Układ oddechowy spełnia różne funkcje, które pomagają utrzymać równowagę w naszym organizmie. Jego wydajne działanie ma bezpośredni wpływ na utrzymanie nas przy życiu i zdrowiu. Jeśli chodzi o dzieci, które oddychają przez usta, jest to problem szczególny. Oczywiście konieczne jest czasami oddychanie przez usta. Nie wpływa to negatywnie na ich ciała, jeśli występuje na przemian z oddychaniem przez nos.

Jednak jasne jest, że tylko wdech i wydech przez usta może wskazywać na określone patologie i prowadzić do innych. Proces przebiegający w układzie oddechowym związany jest z poruszaniem się powietrza w płucach nazywa się wentylacją. Dzieje się to w cyklach, w których ludzie wdychają powietrze, aby zaczerpnąć tlen i wydychają, aby go wypuścić.

Śpiąca dziewczynka

Wszystko to opiera się na automatycznej akcji neuronów, które wysyłają rozkazy do nerwów, aby aktywować ten mechanizm. Wszystkie istoty ludzkie rodzą się z uwarunkowaniem, aby przeprowadzić proces wentylacji przez nasze nosy, które wspomagają ten proces.

Na podstawie wyżej opisanego zjawiska, jeśli dziecko nie jest w stanie wykonać tego procesu, który ciało wykonuje nieświadomie, występują anomalia. Możemy z tego wywnioskować, że w jednej z kilku części aparatu oddechowego występuje przeszkoda.

Dlaczego dzieci oddychają przez usta?

Powody, dla których dzieci oddychają przez usta mogą być różne. Może to wynikać z pewnego zdarzenia, takiego jak przekrwienie błony śluzowej nosa z powodu przeziębienia lub kataru siennego. Prawdopodobne jest, że wynika to również z problemów z niedrożnością, takich jak powiększone migdałki.

To tylko niektóre z powodów, które mogą być przyczyną oddychania dzieci przez usta. Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych impulsów powstawania tego problemu:

„Oddychanie przez usta może wskazywać na specyficzne patologie i prowadzić do innych”

Konsekwencje

Teraz, gdy przeszliśmy przez przyczyny, które mogą utrudniać oddychanie przez nos, przyjrzymy się jego konsekwencjom. Najbardziej oczywiste są następujące:

  • Epizody kaszlu i chrapania w nocy.
  • Bezdech senny.
  • Wady zgryzu.
  • Nietypowe połykanie.
  • Problemy ze słuchem.
  • Infekcja zatok.
  • Infekcja ucha.
  • Obecność worów pod oczami dziecka.
  • Ogólna słabość organizmu.
  • Suche usta.

Rozwiązania medyczne

Jak wynika z powyższych informacji, problem ten może powstawać z różnych przyczyn. Niektóre z nich, na szczęście, są tymczasowe. Gdy zauważysz, że Twoje maleństwo oddycha przez usta, natychmiast powinnaś skontaktować się ze swoim pediatrą.

Lekarz specjalista będzie w stanie określić przyczynę i skierować Cię do właściwego specjalisty. Może to być lekarz pulmonolog, laryngolog lub ortodonta. Inna możliwość polega na tym, że Twój pediatra zaleci, abyś szukała pomocy u logopedy. Ten specjalista specjalizuje się w zagadnieniach związanych z mową i słuchem.

Ćwiczenia z logopedą - oddychanie przez usta

Leczenie obejmuje jeden z dwóch rodzajów terapii. Pierwszą z nich jest terapia oddechowa, obejmująca zarówno ćwiczenia bierne, jak i aktywne. Drugi typ to leczenie mięśniowo – twarzowe. Podczas terapii oddechowej dziecko wykonuje ćwiczenia, które pozwolą mu przeprogramować mózg, aby wyeliminować nieprawidłowe oddychanie. To leczenie opiera się na ćwiczeniach fizycznych i kondycji psychicznej.

Druga metodologia polega na korygowaniu problemów związanych z niskim napięciem mięśniowym lub problemami z połykaniem związanymi z różnymi występującymi przeszkodami. Jako ostateczne wyjaśnienie warto zwrócić uwagę na fakt, że oddychanie przez usta wpływa na zdrowie dzieci na wiele sposobów.

Tak bardzo, że wiele dzieci, które oddychają tylko przez usta częściej mają problemy w szkole. Co więcej, wiele nie jest w stanie wykonywać ćwiczeń fizycznych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.