Najczęstsze przyczyny powodujące bóle mięśni i inne dolegliwości u dzieci

Istnieje ważna różnica między bólami mięśni a wzrostowymi. Dzisiaj opowiemy o najczęstszych przyczynach bóli mięśniowych u dzieci oraz o sposobach ich łagodzenia.
Najczęstsze przyczyny powodujące bóle mięśni i inne dolegliwości u dzieci
Maria Elisa Lisotti Luppi

Napisane i zweryfikowane przez fizjoterapeutka Maria Elisa Lisotti Luppi.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Bóle mięśni i inne dolegliwości bólowe u dzieci mogą występować sporadycznie lub na stałe. Ważna jest zatem prawidłowa ocena i zróżnicowanie diagnozy bólów mięśniowych oraz wzrostowych. Lekarze biorą to pod uwagę, stosując konkretne leczenie zgodnie z potrzebami i cechami każdego dziecka.

Mialgia, czyli bóle mięśni, mogą wystąpić także w okresie niemowlęcym. Zwykle są to dolegliwości o charakterze ciągłym, które przynoszą ulgę poprzez techniki manualne, a niekiedy także zabiegi przeciwbólowe.

Wraz z rozwojem dziecka rośnie jego struktura kostna, a także mięśnie i więzadła. Ten wzrost jest stopniowy i progresywny. Niektórzy autorzy podejrzewają, że brak równowagi mięśniowej powoduje zmiany napięć mięśniowych. Eksperci uważają, że jest to jedna z przyczyn bólów wzrostowych.

Skąd się biorą bóle mięśni?

Młoda dziewczynka w gabinecie u pediatry

Ból jest złożonym objawem, na który wpływają między innymi czynniki fizyczne, emocjonalne i społeczne. Bóle mięśni to dyskomfort, który może wystąpić w jednym mięśniu lub w całych grupach. Co więcej, może on być chwilowy lub trwać miesiącami, a nawet latami.

Intensywność bólu mięśni u dzieci waha się od łagodnego do nieznośnego poziomu. Co więcej, w niektórych przypadkach ustępuje on samoistnie, w innych konieczne jest profesjonalne leczenie. U dorosłych bardzo często występują bóle pleców i szyi. Jednak u dzieci bóle mięśni są częstsze w nogach.

Jak sprawdzić, czy Twoje dziecko ma bóle mięśni?

Dzieci zazwyczaj same skarżą się na swoje bóle mięśni, innymi słowy, wskazują bezpośrednio na obszar odczuwanych dolegliwości. W niektórych przypadkach mogą również doświadczyć pewnych zmian w sposobie chodzenia lub postawie. Dzieje się tak, ponieważ nieświadomie starają się złagodzić swój dyskomfort.

Inną cechą charakterystyczną bólu mięśni jest to, że może wystąpić o każdej porze dnia lub przez cały dzień. Ponadto bóle mięśni mogą występować w dowolnym miejscu ciała, na plecach, szyi, ramionach lub nogach.

Najczęstsze rodzaje dolegliwości: bóle wzrostowe

Bóle wzrostowe zwykle pojawiają się w nogach dzieci w miarę ich rozwoju. Jednak nie ma jednej teorii wyjaśniającej ich przyczynę. Niektórzy autorzy mówią o zmęczeniu mięśni, inni wskazują na to jako objaw wtórny do zmiany postawy.

Istnieje inna teoria, która mówi o czynnikach emocjonalnych, które bezpośrednio wpływają na bóle mięśni u dzieci. I jest jeszcze jedna, który mówi o nocnym wzroście, dzięki zwiększeniu się poziomu hormonu wzrostu w nocy.

To może wyjaśniać przyczynę charakterystycznego bólu, który wywołują te zaburzenia. Jednak obecnie nie ma ostatecznego dowodu. Zwykle dolegliwości pojawiają się wieczorem lub w nocy i mogą nawet budzić dzieci ze snu.

Ale jednocześnie dzieci mogą przez wiele dni obywać się bez bólu. Na ogół bóle wzrostowe występują w kończynach dolnych, a zjawisko to jest częstsze u dzieci w wieku od 3 do 13 lat.

Jak odróżnić bóle wzrostowe od mięśniowych?

Bóle wzrostowe pojawiają się zwykle przez kilka minut. Po około pół godzinie znikają, a następnie pojawiają się ponownie. Jednak bóle mięśniowe u dzieci są odczuwalne na stałe i mają charakter palpacyjny. Ból jest uporczywy i może nasilać się.

Lokalizacja bólu jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, aby go zróżnicować. Bóle wzrostowe występują częściej w nogach, obustronnie. Bóle mięśniowe mogą dotyczyć dowolnej części ciała, jednostronnie lub obu kończyn.

Najbardziej odpowiednie zabiegi

Po pełnym badaniu fizykalnym lekarz podejmie decyzję o leczeniu, biorąc pod uwagę indywidualną ocenę i w porozumieniu z rodzicami i zespołem opieki zdrowotnej.

Lekarz bada plecy młodego chłopca.

W niektórych przypadkach leczenie uzupełniają leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Fizjoterapia będzie miała na celu zmniejszenie bólu i poprawę mobilności. A także poprawę postawy i ogólnej funkcjonalności dziecka. Ważne jest, aby rodzice zapewniali wsparcie emocjonalne tak długo, jak utrzymują się objawy.

W większości przypadków bóle wzrostowe znikają z biegiem lat. Jednak zabiegi przeprowadzane są w celu złagodzenia objawów i poprawy relaksu dziecka. Leczenie fizjoterapeuty obejmuje masaże, aktywne ćwiczenia na elastyczność mięśni, równowagę, postawę i świadomość ciała.

Ponadto rodzice powinni nauczyć się technik masowania dotkniętego obszaru w nocy, w chwilach, gdy dziecko odczuwa ból. Dlatego jeśli Twoje dziecko stale zgłasza ból w dowolnej części ciała w ciągu dnia, prawdopodobnie jest to ból mięśniowy.

W przeciwnym razie, jeśli ból jest przerywany, pojawia się bliżej nocy lub podczas snu i dotyczy nóg, prawdopodobnie ma charakter wzrostowy.

W każdym razie, w przypadku jakiegokolwiek bólu u dziecka, konieczna jest konsultacja z pediatrą, aby wykluczyć inne możliwe choroby. Zabieg fizjoterapeutyczny pozwala zmniejszyć, a nawet wyeliminować objawy, które niewątpliwie wpływają na codzienne życie Twojej pociechy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.