Najlepsza dyscyplina sportu dla dzieci z astmą

Dzieci z astmą mogą uprawiać sport, o ile ich choroba jest pod stałą kontrolą. Oto dyscypliny sportu, które są najbardziej polecane dla naszych maluchów chorujących na astmę.
Najlepsza dyscyplina sportu dla dzieci z astmą
Eva Maria Rodriguez Diego

Napisane i zweryfikowane przez zawodowa pisarka i specjalista w dziedzinie wychowania fizycznego Eva Maria Rodriguez Diego.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzieci z astmą nie muszą za wszelką cenę unikać uprawiania sportu. W rzeczywistości aktywność fizyczne i uprawianie sportów mogą pomóc im zachować lepszą formę. Ponadto ćwiczenia pozwalają chorym na astmę wzmocnić mięśnie oddechowe. Pomoże to ich płucom lepiej pracować.

Jednak dla dzieci z astmą niektóre sporty są lepsze niż inne. Porozmawiamy na ten temat w naszym dzisiejszym artykule.

Jakie dyscypliny sportu są najlepsze dla dzieci z astmą?

Oczywistością jest, że niektóre sporty są dla dzieci z astmą trudniejsze niż inne. Na przykład jazda na rowerze, golf lub strzelanie z łuku raczej nie powinny wywoływać ataków astmy u dzieci. Istnieją jednak inne dyscypliny, które mogą być pod tym względem trudniejsze. Tak jest w przypadku piłki nożnej, koszykówki, lekkoatletyki lub hokeja na trawie.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie aktywne dyscypliny sportowe, które wymagają dużo energii i mało czasu na odpoczynek, są sporym wyzwaniem dla maluchów z astmą. Nie oznacza to jednak, że dzieci z astmą nie mogą uprawiać tych sportów. Dzięki odpowiedniemu treningowi i odpowiednim lekom one także mogą również uprawiać te dyscypliny.

Eksperci często zalecają dzieciom z astmą uprawianie sportów, takich jak joga, sztuki walki, baseball, szermierka, siatkówka i golf. Pływanie jest również często zalecane dla tych dzieci, jednak należy do niego podchodzić ostrożnie i uważnie monitorować zdrowie dziecka ze względu na kontakt z chlorem.

Wyzwalacze ataków astmy podczas zajęć sportowych

Ważną kwestią, której dzieci powinny być świadome, jest przyczyna ataku astmy podczas uprawiania sportu. Rodzice odgrywają tu ważną rolę, nie tylko w identyfikacji tych przyczyn, ale także w dbaniu o to, aby dziecko nie straciło pewności siebie.

Nie powinniśmy tracić z oczu faktu, że, jak wskazuje Daniel Hughes, intensywny wysiłek fizyczny jest prawdopodobnie drugim najczęstszym czynnikiem powodującym atak astmy. Między innymi znajomość przyczyn, które wywołują atak astmy, pomoże Ci podjąć odpowiednie środki ostrożności.

Dziecko na rowerze

Pomoże to również dziecku „zatrzymać się” na pewien czas tak, aby atak astmy nie był zbyt uciążliwy i poważny. Na przykład sport uprawiany w trakcie chłodnej aury może być trudny dla dzieci cierpiących na astmę, ponieważ w takich warunkach płuca są bardziej obciążone.

Intensywne dyscypliny sportowe również mogą stanowić zagrożenie, podobnie jak sporty uprawiane przez długi czas bez odpoczynku lub z niewielką liczbą przerw. Te sporty są również trudniejsze do zniesienia dla dzieci z astmą.

Kiedy aktywność fizyczna powoduje objawy u dziecka chorego na astmę, najczęstszymi dolegliwościami są kaszel i duszność, a na drugim miejscu ucisk w klatce piersiowej. Rzadziej wspomina się o świszczącym oddechu.

W każdym razie sprawność fizyczna dziecka z astmą jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy ocenie jego udziału w sporcie. Zwłaszcza jeśli występuje u niego także problem w postaci nadwagi lub otyłości.

Nie oznacza to, że dziecko z astmą, które nie jest wysportowane, nie powinno uprawiać sportu; wręcz przeciwnie, powinno to robić, ale powoli. Tak, aby stopniowo mogło nabrać dobrej formy i aby ataki astmy nie spowodowały utraty zainteresowania aktywnością fizyczną.

Jak podejść do uprawiania sportu dla dzieci z astmą?

Leczenie dzieci z astmą, które uprawiają sport, musi być dostosowane do ich specyficznych potrzeb. W rzeczywistości bardzo ważne jest omówienie tej kwestii ze lekarzem.

Eksperci generalnie zalecają, aby dzieci z astmą używały inhalatora na 15 do 30 minut przed aktywnością fizyczną. Ponadto powinno ono spędzać na rozgrzewce więcej czasu niż zwykle, aby móc przyzwyczaić organizm do wysiłku. Pomoże to dziecku lepiej oddychać podczas ćwiczenia.

Gra w golfa

Ponadto dzieci z astmą powinny zawsze mieć pod ręką inhalatory podczas uprawiania sportu. To pozwoli im go użyć, gdy poczują, że mają atak astmy. Jeśli dziecko nie może nosić inhalatora, powinien znajdować się on w pobliżu i być dostępny.

Co więcej, zarówno trener, jak i koledzy z drużyny powinni mieć dostęp do takiego inhalatora, aby zapewnić dziecku do niego dostęp w razie potrzeby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asthma Friendly Sports for Kids | Asthma Treatment in New York. Recuperado de https://www.drmayankshukla.com/healthiest-sports-for-children-with-asthma/
  • Del Giacco, S., Firinu, D., Bjermer, L., & Carlsen, K. (2015). Exercise and asthma: an overview. European Clinical Respiratory Journal2(1), 27984. doi: 10.3402/ecrj.v2.27984
  • Del Giacco, S., Firinu, D., Bjermer, L., & Carlsen, K. (2015). Exercise and asthma: an overview. European Clinical Respiratory Journal2(1), 27984. doi: 10.3402/ecrj.v2.27984
  • Hudak, B. Can Kids and Teens With Asthma Play Sports? (for Parents) – Nemours KidsHealth. Retrieved 16 February 2021, from https://kidshealth.org/en/parents/asthma-sports.html
  • Hughes, D. (2014). Childhood asthma and exercise. Paediatrics & Child Health19(9), 467-468. doi: 10.1093/pch/19.9.467

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.