Mioklonie u dzieci - dowiedz się więcej

Mioklonie to objaw dotykający zdrowe noworodki i niemowlęta podczas snu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
Mioklonie u dzieci - dowiedz się więcej

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W pierwszych trzech miesiącach życia noworodki dużo się ruszają podczas snu: przebierają nogami, wyciągają ramiona lub unoszą głowę. Te krótkie spazmy to mioklonie.

Mioklonie to naturalne zjawisko, które nie trwa dłużej niż 20 sekund. Warto zaznaczyć, że nie jest to choroba i nie ma powodów do zmartwień. To pewnego rodzaju zrywy mięśniowe, do których dochodzi podczas snu.

Przyczyny i charakterystyka

Mioklonie pojawiają się same z siebie i znikają po jakimś czasie. Dotykają głównie noworodki i niemowlęta płci męskiej przed ukończeniem 2 roku życia. Znikają same z siebie, więc nie trzeba ich leczyć.

Wizyta u neurologa pozwala ustalić czy mioklonie powodowane są encefalopatią. W przypadku stwierdzenia łagodnych mioklonii wiedz, że nie mają one nic wspólnego z epilepsją.

Specjaliści nie ustalili jak dotąd konkretnej przyczyny tego typu spazmów, ale zapewniają, że generowane są one przez ośrodkowy układ nerwowy podczas snu.

Pojawiają się w piątej fazie snu znanej jako REM (Rapid Eye Movement), gdy dochodzi do zwiększenia aktywności mózgu.

Niektórzy twierdzą, że wibracje odbierane przez dzieci podczas spacerów czy bujania powodują mimowolne ruchy podczas snu. Dlatego też spacery bywają odradzane. Jednak nie potwierdzono tej teorii.

Łagodne mioklonie generowane są przez ośrodkowy układ nerwowy i pojawiają się w fazie REM snu.

Czy mioklonie powodują efekty uboczne?

Śpiące dziecko

Odpowiedź brzmi nie. To łagodna aktywność paroksystyczna. Z czasem znika i nie pozostawia po sobie śladów na rozwoju psychomotorycznym.

Zasadniczo, łagodne mioklonie bywają mylone z innymi patologiami takimi jak:

  • Epilepsja (pojawia się po 6 miesiącu życia).
  • Okresowe ruchy kończyn podczas snu.

Dlatego też zaleca się obserwowanie dziecka podczas drzemek i, o ile to możliwe, podczas nocnego wypoczynku. Jeśli dojdzie do jakichś zmian, należy opowiedzieć o nich pediatrze.

Istnieje inne podobne zaburzenie zwane miokloniami laktacyjnymi – pojawia się ono po 3 miesiącu życia i znika do 2 roku życia. Spazmy pojawiają się, gdy dziecko nie śpi i obejmują jedynie górne kończyny.

Mioklonie: jak pomóc dziecku?

Dziecko w łóżeczku

Noworodki powinny spać przynajmniej 16 godzin dziennie. Z czasem wymóg ten spada do 15 godzin, gdy dziecko skończy 3 miesiące. Po skończeniu roku dziecko może spać 14 godzin bez przerwy.

Zapewnienie dziecku spokojnego snu to zadanie o wiele prostsze niż się wydaje. Trzeba jedynie zadbać o odpowiednie warunki.

Higiena snu ma fundamentalne znaczenie dla wzrostu i zdrowia dzieci. Podpowiadamy, jak o nią dbać.

  • Unikaj materacyków. Najlepiej wkładaj dziecko do kołyski.
  • Jeśli nie masz kołyski, połóż dziecko na łóżku pomiędzy dwoma kocami. Zapobiegnie to stoczeniu się malucha.
  • Ustal godziny drzemek.
  • Zadbaj o spokój na godzinę przed snem:
    • Ścisz telewizor znajdujący się najbliżej pokoju dziecka.
    • Zasłoń zasłony.
    • Mów ciszej.
  • Sprawdź pieluszkę przed i po drzemce, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
  • Podczas snu pomagaj dziecku zmieniać pozycję. Z czasem samo nauczy się przekręcać.
    • Eksperci odradzają układanie dziecka na brzuszku, gdyż grozi to śmiercią z powodu wdychania nadmiaru dwutlenku węgla.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carballo R. H, Yépez I, et al. Mioclonías neonatales benignas del sueño. Archivos Argentinos de Pediatría. 1998. 96.
  • Yépez I, Vásquez González E, et al. Mioclonías benignas de la infancia temprana: revisión de la literatura a propósito de dos casos clínicos. Revista Ecuatoriana de Neurología. 2006. 15 (1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.