Badania lekarskie w okresie dojrzewania

Chociaż wiek nastoletni jest zwykle etapem życia, w którym nie ma zbyt wielu problemów zdrowotnych, to jednak nadal ważne jest, aby w okresie dojrzewania regularnie przeprowadzać badania lekarskie w celu uzyskania wskazówek na temat kluczowych kwestii zdrowia i samopoczucia.
Badania lekarskie w okresie dojrzewania

Ostatnia aktualizacja: 07 lipca, 2021

Badania lekarskie w okresie dojrzewania są niezbędne. To etap życia, który zwykle nie powoduje zbyt wielu problemów zdrowotnych. Jednak nadal istnieją sytuacje, w których należy się zająć swoim zdrowiem i dać się zbadać.

Podstawowe badania kontrolne w okresie dojrzewania

Kręgosłup, postawa i inne problemy

Badania kontrolne w okresie dojrzewania mogą wywołać niewyczerpaną serię pytań. W okresie dojrzewania nastolatki zaczynają się interesować i ciekawić tak wieloma rzeczami, że moglibyśmy spędzać z nimi wiele godzin na rozmowie.

Mogą to być problemy z postawą i kręgosłupem, a także pytania związane z jedzeniem i koncentracją w trakcie naukiJest wiele tematów, którymi powinniśmy z nimi omówić, a niektóre często mogą budzić niepokój u młodych ludzi.  

Jakie są typowe cechy nastolatków?

Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, z pewnością nie powinniśmy zapominać, że nastolatki na ogół często mają poczucie niewrażliwości, które każe im myśleć, że nic złego im się nigdy nie stanie. A to oznacza, że ostatnią rzeczą, jaką będą chcieli, to pójście do lekarza, chyba że czują się naprawdę chorzy. 

Dorastanie jako problem

Nie powinniśmy tworzyć sztucznego problemu ani też uważać dorastania za jakiś problem, który należy przezwyciężyć. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje znaczna liczba nastolatków i młodych ludzi, którzy uczą się, pracują, przestrzegają zasad, są kreatywni i pozytywnie nastawieni we wszystkim, co robią.

Dziecko z rodzicami

Nasza rola jako dorosłych jest w końcu ostateczna, jeśli chodzi o pomaganie im. Powinniśmy zawsze pamiętać, że jesteśmy rodzicami, nauczycielami lub doradcami, ale nie przyjaciółmi. 

Trzy kluczowe elementy, które wysuwają się na pierwszy plan w tym okresie życia młodych ludzi, to: wybór partnerów, przyszłe decyzje zawodowe oraz poszukiwanie własnej tożsamości.

Kontrolne badania lekarskie w okresie dojrzewania: raz, dwa, trzy razy w roku?

Uznane towarzystwa naukowe zajmujące się zdrowiem młodzieży zalecają co najmniej dwie wizyty w roku. Oczywiście u lekarza z uznanym doświadczeniem w zakresie zdrowia młodzieży. Potrzeba specjalnego przeszkolenia lekarza jest ważna, ponieważ będzie musiał mieć doświadczenie w zadawaniu pytań otwartych w taki sposób, aby pomóc nastolatkowi czuć się swobodnie.

Dialog motywacyjny jest również odpowiednim zasobem. W rękach ekspertów może on przyczynić się do lepszych relacji, które można utrzymać w czasie.

Rodzice i spotkania z lekarzem

Rodzice zawsze odgrywają fundamentalną rolę w życiu swoich dzieci. Jednak sposób, w jaki powinni towarzyszyć dzieciom, młodzieży i młodym dorosłym, jest pod wieloma względami inny. W tym sensie zarówno lekarze, jak i rodzice muszą pomagać w stopniowym rozwoju autonomii nastolatka. 

Poufność podczas badań lekarskich w okresie dojrzewania

Poufność oznacza, że ​​informacje udostępnione podczas konsultacji na ogół tam pozostaną. Ważne jest, aby od samego początku wyjaśnić, że lekarz zawsze będzie starał się zachować poufność.

Dziewczynka u lekarza

Czasami jednak lekarz będzie musiał naruszyć tę zasadę poufności, jeśli uznają, że badania lekarskie wykazały obecność sytuacji, która może zagrozić zdrowiu nastolatka i narazić go na niebezpieczeństwo.

W takich przypadkach i za zgodą samego nastolatka albo jego rodzice zostaną o tym poinformowani, albo lekarz pomoże im podzielić się tymi informacjami z rodzicami.

O czym należy pamiętać

Nierzadko można zobaczyć i usłyszeć, że rodzice bardzo często zaniedbują swoje dzieci na różne sposoby, gdy osiągną one wiek dojrzewania. To poważny błąd, bo młodzież wymaga także naszej uwagi i pomocy. Bby dobrze się rozwijała i stała w pełni samodzielnym i niezależnym dorosłym.

Kilka słów na zakończenie…

Okres dojrzewania to czas inspiracji i pozytywnej przemiany. Z tego powodu wsparcie, którego jako dorośli dajemy młodym ludziom, może ich inspirować. A także przynieść pozytywne zmiany w ich życiu i planach na przyszłość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Melamed, Irene. “Los adolescentes y el derecho a la información en contextos de salud” 12 Congreso Virtual de Psiquiatría.
  • Sociedad Española de Medicina de la Adolescencia, SEMA.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.