Żółtaczka noworodków. Jak ją zdiagnozować i odpowiednio leczyć?

Żółtaczka noworodków. Jak ją zdiagnozować i odpowiednio leczyć?
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Żółtaczka noworodków jest bardzo często spotykana. Na szczęście w większości przypadków jest to jedynie tymczasowy i nieszkodliwy stan, który szybko mija. Czym więc jest żółtaczka noworodków, jak możemy ją wykryć, a także jak prawidłowo ją leczyć? Odpowiedź na te pytania znajduje się w dalszej części artykułu.

Moje maleństwo w pierwszych dniach życia ma żółtawą skórę. Czy to normalne zjawisko? Tak! Prawdopodobnie jest to żółtaczka noworodków. Mimo wszystko nie ma powodów do niepokoju. Zjawisko to jest tymczasowe, a sposób jego leczenia bardzo rozwinięty i skuteczny.

Około 50 lub 60 procent dzieci w pierwszym lub drugim tygodniu życia dotyka żółtaczka noworodków. Chociaż większość z nich przechodzi ten stan, nie zawsze jest to łatwo dostrzegalne.

Mimo, że żółtaczka jest rzadko powodem do niepokoju, a często nie towarzyszą przy tym żadne dotkliwości, ważne jest aby zwrócić na to szczególną uwagę. W tym artykule dowiesz się, jak sprawdzić czy Twoje dziecko ma żółtaczkę noworodków, jak ją prawidłowo leczyć oraz jakie skutki może powodować ten stan.

Czym jest żółtaczka noworodków?

Żółtaczka jest częstym zaburzeniem u noworodków, związanym przede wszystkim z żółknięciem skóry i twardówki. Spowodowana jest nadmiarem bilirubiny we krwi, co wynika z normalnego rozpadu czerwonych krwinek. Bilirubina przetwarzana jest w niedojrzałej jeszcze wątrobie. Następnie w postaci żółci wydalana jest poprzez jelita do kału.

Gdy organizm noworodka nie może nadążyć z wychwytywaniem i wydalaniem żółtego barwnika pojawia się żółtaczka. Podsumowując należy stwierdzić, iż żółtaczka jest wynikiem braku dojrzałości i adaptacji wątroby po serii zmian, które mają miejsce w ciągu pierwszych kilku dniach życia dziecka. Bilirubina osadza się w kilku narządach, głównie w skórze nadając jej żółty odcień.

Radosny uśmiech noworodka

Jak ocenić czy moje dziecko ma żółtaczkę?

Żółtaczka noworodków może być wykryta przez rodziców. Wymaga to jednak czujności na wszelkie zmiany w zabarwieniu skóry, białej części oczu dziecka czy błony śluzowej jamy ustnej noworodków.

Najbardziej niezawodną metodą wykrywania jest uważne obserwowanie noworodka przez rodziców w naturalnym świetle lub w pomieszczeniu oświetlonym lampami fluorescencyjnymi. Jeśli masz wątpliwości, delikatnie przyciśnij czubek nosa, czoła lub klatki piersiowej. Jeśli skóra wygląda zwyczajnie, oznacza to, że dziecko nie ma żółtaczki. Jeśli natomiast zauważysz żółtawy odcień, skontaktuj się z lekarzem.

Jakie są konsekwencje żółtaczki?

Żółtaczka może spowodować szkody w organizmie noworodka, lecz tylko wtedy gdy bilirubina osiągnie bardzo wysoki poziom we krwi, stając się niebezpieczeństwem dla zdrowia dziecka. Warto wspomnieć, że poziom bilirubiny może stanowić ryzyko dla dziecka w zależności od jego wieku, wagi oraz innych czynników medycznych.

Możesz z łatwością sprawdzić zagrożenie wykonując prosty test laboratoryjny, który wymaga pobrania niewielkiej próbki krwi. Jednak by dokładnie zbadać i wyjaśnić powody dla których dziecko ma podwyższony poziom bilirubiny konieczne są dodatkowe badania, które musi przeprowadzić lekarz.

Czy mogę karmić piersią dziecko z żółtaczką?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia piersią jeżeli dziecko ma żółtaczkę. Bywa jednak, że może zaistnieć obawa przedłużenia tego stanu. Dlatego często zdarza się, że pediatrzy zalecają tymczasowe zaprzestanie karmienia piersią.

W takich przypadkach specjaliści wskazują, że wygodne jest stosowanie pompek odciągających pokarm. Ma to na celu stymulowanie dalszej produkcji mleka, aby następnie ponownie rozpocząć karmienie piersią. Zaleca się natychmiastowy kontakt się z lekarzem, aby podjąć niezbędne kroki w celu zdiagnozowania i leczenia żółtaczki w odpowiednim czasie.

Dziecko z żółtaczką w masce

Jak leczyć żółtaczkę noworodków?

Jeżeli poziom bilirubiny jest nieznacznie podwyższony, nie jest wymagane specjalne leczenie. Wystarczające jest codzienne wystawienie na działanie promieni słonecznych na jakieś 15 do 20 minut. Ta metoda jest niezwykle skuteczna, ponieważ skóra noworodka jest niezwykle delikatna. Promieniowanie słoneczne łatwo degraduje cząsteczki bilirubiny i pomaga w ich szybkiej eliminacji.

Z drugiej strony, jeśli poziom ten jest nieco bardziej alarmujący, sięgamy po leczenie zwane fototerapią. Zabiegi są zlecane i monitorowane bezpośrednio przez pediatrę. W tym celu stosowane są specjalne lampy, które wymagają pozostawienie maluszka w szpitalu przez kilka kolejnych dni.

Krew dziecka rzadko poddawana jest transfuzji w celu wyeliminowania bilirubiny. Zabieg ten powinien przebiegać wyłącznie w specjalnych warunkach. Ta interwencja koniecznie musi być wykonana w szpitalu i pod opieką pediatry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.