Pępowina zawiera sekrety życia- odkryj je!

Pępowina zawiera sekrety życia- odkryj je!

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Cud życia jest niezwykły i tajemniczy. Jednym z nich jest pępowina. Nawet dzisiaj, przy całej dostępnej nam nauce i technice, ciągle istnieją tajemnice otaczające rozwój życia ludzkiego. Pępowina chroni większość tajemniczej formuły, bogatej w komórki macierzyste krwi.

W czasie ciąży matka łączy się z dzieckiem sznurem o długości około 56 centymetrów. Biegnie ona od ściany brzucha dziecka do łożyska. Jego główną funkcją jest dostarczanie dziecku składników odżywczych i tlenu z łożyska oraz transport produktów przemiany materii dziecka z powrotem do łożyska.

Kiedy dziecko jest w łonie matki, pępowina jest częścią jego ciała. Połączoną dwiema arteriami w łonie matki. Jedna z nich służy do transportu odpadów, które dziecko produkuje, podczas gdy druga utrzymuje małe ciało zaopatrzone w tlen i składniki odżywcze.

Płód - trzeci miesiąc

Pępowina jest pełna życia

Ten długi, użyteczny przewód przenosi również przeciwciała. Niedaleko końca ciąży pępowina przenosi przeciwciała, które wykształciła matka z łożyska do dziecka.

Ale to nie wszystko. Krew w pępowinie jest bogata w komórki macierzyste, które są znane jako podstawa życia. Mogą się one rozmnażać lub tworzyć inne komórki. Mogą dzielić się i kopiować, kolonizować, integrować i tworzyć nowe tkanki.

Komórki macierzyste zawierają informacje genetyczne niezbędne do utworzenia wszystkich narządów w organizmie. W krwi pępowinowej znajdują się miliony z nich. Ten przewód, który niektórzy rodzice trzymają na pamiątkę po urodzeniu dziecka, nosi w sobie ogromną część tajemnicy życia.

W rzeczywistości krew z pępowiny jest głównym źródłem komórek macierzystych dla dzieci. Komórki te są identyczne jak komórki szpiku kostnego. To sprawia, że są one idealne do walki z chorobami, które mogą zagrażać życiu dzieci.

Krew pępowinowa zawiera setki komórek, które mogą zwalczać niektóre rodzaje nowotworów, takie jak białaczka, chłoniak nieziarniczy i szpiczak mnogi.

Komórki te mają również zdolność zwalczania niektórych rodzajów niedokrwistości, takich jak niedokrwistość aplastyczna i niedokrwistość Fanconiego, jak również innych chorób, takich jak zespół Huntera, toczeń i ciężkie zespolone niedobory odporności. Naukowcy w Hiszpanii badają możliwość wykorzystania jej do walki z rakiem krwi.

Dziecko i pępowina

Kiedy powinna zostać przecięta pępowina?

Komórki macierzyste w łożysku i krwi pępowinowej mają szczególną cechę niedojrzałości immunologicznej. Jak wyjaśniają eksperci, jest to zaletą, ponieważ rzadziej prowadzą one do odrzucenia przeszczepu przez biorcę.

Kolejną zaletą komórek pępowiny jest to, że oprócz zapewnienia dokładnej kompatybilności z komórkami dziecka, są one również bardziej kompatybilne z innymi komórkami.

Procedura ekstrakcji komórek macierzystych z pępowiny lub łożyska jest bezbolesna. W wielu krajach istnieją sposoby przechowywania tych komórek i ich późniejszego wykorzystania do zwalczania problemów zdrowotnych u dziecka lub jego rodziny.

Poza bogactwem komórek macierzystych, które zapewnia pępowina, brytyjscy naukowcy odkryli, że opóźnianie cięcia pępowiny o około trzy minuty może znacząco poprawić zdrowie dziecka.

U zdrowych noworodków odczekiwanie trzech minut przed przecięciem pępowiny może zwiększyć poziom żelaza i uniknąć ryzyka niedokrwistości spowodowanej niedoborem tego minerału. Jest to jeden z wyników badania, które ukazało się w British Medical Journal (BMJ).

Opóźnianie przecięcia pępowiny powinno być częścią standardowej opieki nad noworodkami w ciąży bez powikłań, sugerują lekarze Ola Andersson i Magnus Domellöf w komunikacie prasowym dla BBC Mundo.

Badania te, wraz ze wszystkimi badaniami, które ujawniły tajemnice pępowiny, pokazują, jak pępowina Twojego dziecka jest cennym zasobem, który może poprawić jego zdrowie i pomóc innym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Götherström, C., Westgren, M., Shaw, S. S., Åström, E., Biswas, A., Byers, P. H., … & Chan, J. K. (2014). Pre‐and postnatal transplantation of fetal mesenchymal stem cells in osteogenesis imperfecta: A two‐center experience. Stem cells translational medicine3(2), 255-264. https://stemcellsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.5966/sctm.2013-0090
  • Andersson, O., Hellström-Westas, L., Andersson, D., & Domellöf, M. (2011). Effect of delayed versus early umbilical cord clamping on neonatal outcomes and iron status at 4 months: a randomised controlled trial. Bmj343. https://www.bmj.com/content/343/bmj.d7157

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.