Rozstępy - dlaczego się pojawiają podczas ciąży

Rozstępy - dlaczego się pojawiają podczas ciąży
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Ciało kobiety przechodzi w czasie ciąży kilka zmian, zarówno fizycznych takich jak rozstępy, jak i psychicznych. Niektóre zmiany fizyczne, szczególnie te nieodwracalne, mogą nawet powodować blizny emocjonalne. Dzieje się tak często gdy pojawiają się właśnie rozstępy.

Oznaki te, jakie mogą pojawić się na brzuchu lub innych miejscach ciała kobiety ciężarnej. Dzieje się tak kiedy skóra się rozciąga i kiedy nie jest elastyczna.

Czym są rozstępy?

Wiele zmian ma miejsce, gdy kobieta urodzi dziecko. Wszystko musi zostać przesunięte w czasie, w tym rutyna, czas wolny, a nawet sen. Wraz z tym wstrząsem w codziennym życiu, Twoje ciało będzie również przechodzić przez zmiany. Jednym z nich są rozstępy.

Wiele kobiet rozumie, że posiadanie rozstępów to tylko część bycia matką. Ale często zdarza się też, że kobiety wstydzą się ich.

Podczas ciąży skóra kobiety rozciąga się, powodując powstawanie rozstępów. Są one najczęstsze wokół brzucha.

Rozstępy

Twoje ciało robi miejsce dla brzucha, aby mógł rosnąć. Rośnie po to, by zmieściło się w nim życie, które rozwija się wewnątrz. Aby zmieściło się w nim Twoje dziecko.

“Rozstępy nie zniszczyły Twojego ciała. Jesteś tygrysicą, która zasłużyła na swoje prążki”.

-Anonim-

Rozstępy zaczynają się od czerwonych pasków. Z czasem mogą one zmienić kolor na perłowy lub nawet biały. Dobrą wiadomością jest to, że w niektórych przypadkach można zapobiec rozstępom lub zmniejszyć ich wygląd.

Aby to zrobić, musisz podjąć odpowiednie kroki w czasie ciąży – zanim znaki się pojawią. Pielęgnacja skóry, utrzymanie jej nawilżenia od wewnątrz i na zewnątrz oraz masaż brzucha są istotne dla uniknięcia rozstępów i zmniejszenia ich widoczności.

Ale dlaczego przede wszystkim pojawiają się rozstępy?

Dlaczego w czasie ciąży dostajemy rozstępów?

Rozstępy pojawiają się, gdy ciało kobiety w ciąży zaczyna rosnąć szybciej niż jej skóra. Powoduje to naprężenie skóry, powodując pękanie elastycznych włókien pod jej powierzchnią. To właśnie powoduje rozstępy, których tak wiele kobiet się boi.

Dwa najczęściej spotykane obszary rozstępów w czasie ciąży to brzuch i piersi. Mogą one również pojawić się na ramionach, pośladkach i udach.

Na początku są to fioletowe paski lub czerwone znaki, które stopniowo zanikają do szarości lub bieli. Kiedy są czerwone lub fioletowe, jest w nich krew.

Rozstępy na brzuchu ciążowym

Szacuje się, że 90% kobiet na całym świecie będzie miało to zjawisko w czasie ciąży, zazwyczaj w szóstym lub siódmym miesiącu ciąży.

Genetyka odgrywa ważną rolę w określeniu, czy pojawią się one na Twoim brzuchu. Jeśli matka miała rozstępy, gdy była w ciąży, jest bardzo prawdopodobne, że Ty również będziesz miała rozstępy.

Kolor rozstępów będzie zależał od koloru skóry. Jeśli masz bardzo jasną skórę, prawdopodobnie będziesz miała je wcześniej w ciąży i mogą one być bardziej widoczne.

Jeśli natomiast masz ciemniejszą skórę, może się zdarzyć, że w ogóle nie dostaniesz rozstępów lub będą one mniejsze. Skóra z większą zawartością melaniny jest również bardziej elastyczna.

Chociaż istnieją metody zapobiegania i leczenia rozstępów, nie ma sposobu, aby stwierdzić, czy pojawią się u Ciebie.

Nie znaleziono żadnej strategii, która działałaby niezawodnie. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że z czasem staną się one mniej zauważalne, gdy ich kolor będzie się rozjaśniał.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.