Zapalenie wyrostka robaczkowego: 5 głównych objawów

Zapalenie wyrostka robaczkowego: 5 głównych objawów

Ostatnia aktualizacja: 17 marca, 2019

Zapalenie wyrostka robaczkowego często objawia się silnym bólem w dolnej części brzucha. Może to być śmiertelnie niebezpieczne!

Wrostek robaczkowy to zagadkowy i konfliktowy organ. Ma długość 10 centymetrów i rozciąga się przez jelito grube. Jeśli powstanie zapalenie wyrostka robaczkowego, najczęstszym objawem jest ostry i stały ból, który niemal uniemożliwia chodzenie.

Kiedy taka sytuacja ma miejsce, nie należy zwlekać z pójściem do lekarza, aż pojawią się inne objawy. Dowiedz się więcej, jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego i co robić w przypadku pojawienia się tej bolesnej dolegliwości.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – co to właściwie jest?

Istnieje wiele powodów, dla których ten mały organ może zostać objęty stanem zapalnym. Zasadniczo zapalenie wyrostka robaczkowego pojawia się wskutek utrudnionego przepływu treści żołądkowej przez jelito grube. Pojawia się zapalenie, co objawia się to dyskomfortem w prawej części brzucha.

Stan zapalny przechodzi w infekcję wyrostka robaczkowego, ponieważ organizm nie może pozbyć się nagromadzonych toksyn. Stopniowo ból znacznie się zwiększa i rozciąga się od środkowej części brzucha do jego dolnej części.

W konsekwencji, jeśli zapalenie wyrostka robaczkowego nie zostanie natychmiastowo poddane leczeniu, infekcja może spowodować ropień, który doprowadzi do pęknięcia tkanki. Nazywa się to zapaleniem otrzewnej i może być śmiertelnie niebezpieczne.

5 objawów zapalenia wyrostka robaczkowego

W mniejszym lub większym stopniu, zapalenie wyrostka robaczkowego na ogół wywołuje u pacjenta następujące objawy:

  • Silny ból w środkowej i dolnej części brzucha, zwykle po prawej stronie. Twardość w tym obszarze i obrzęk są również powszechne.
  • Wymioty, brak apetytu i zawroty głowy.
  • Gorączka.
  • Biegunka i zaparcia.
  • Wzrost liczby leukocytów we krwi.

Teraz przyjrzyjmy się bliżej każdemu z powyższych objawów, aby lepiej zrozumieć, jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego.

Szwy na brzuchu dziecka

1. Ostry ból

W pierwszych godzinach od wystąpienia zapalenia wyrostka robaczkowego ból jest subtelny i skupia się wokół pępka. W miarę upływu czasu mózgowi udaje się ustalić pochodzenie sygnałów nerwowych. Przed upływem 24 godzin ból wywoływany przez spuchnięty wyrostek jest odczuwany w podbrzuszu.

Miejsce obrzęku oraz opis bólu pacjenta zwykle wystarczają lekarzowi, aby ustalić przyczynę problemu podczas pierwszej diagnozy.

2. Brak apetytu, zawroty głowy i wymioty

Objawy te mogą pojawić się wszystkie jednocześnie i osobno – nie zawsze są obecne wszystkie trzy. Jednak na ogół w większym lub mniejszym stopniu towarzyszą one intensywnemu bólowi.

Samo zapalenie wyrostka robaczkowego nie może być zdiagnozowane po prostu przez zawroty głowy, wymioty lub brak apetytu. Stąd to samo dotyczy innych wymienionych objawów. To ból zlokalizowany w tym konkretnym obszarze – w pobliżu pępka – naprawdę daje sygnał, że pacjentowi dolega zapalenie wyrostka robaczkowego.

Jeśli zapalenie wyrostka robaczkowego nie zostanie natychmiastowo poddane leczeniu, może sdoprowadzić do zapalenia otrzewnej.

3. Gorączka

Gorączka to główny mechanizm obronny organizmu i u każdego człowieka może przebiegać nieco inaczej. Ogólnie rzecz biorąc, gorączka niekoniecznie musi sygnalizować zapalenie wyrostka robaczkowego. Zwykle temperatura nie przekracza 38°C.

Jednak jeśli dojdzie do zapalenia wyrostka robaczkowego, temperatura ciała może znacznie wzrosnąć. W tym przypadku infekcja jest poważna, ponieważ stolec może zalegać w okolicach brzucha.

4. Zaparcia lub biegunka

Obecność lub brak biegunki jako objawu zapalenia wyrostka robaczkowego zależy od odległości między odbytnicą a okolicami miednicy. Kiedy odbytnica znajduje się w obszarze zapalenia, może wystąpić ten objaw. Stolec niekoniecznie musi tracić konsystencję, chociaż częstotliwość oddawania kolejnych stolców wzrasta.

Z drugiej strony w tym przypadku zaparcia są raczej nietypowym symptomem. Wymienia się je jako objaw dlatego, że jeśli się pojawi, najprawdopodobniej stanowi efekt bezpośrednio związany z zapaleniem wyrostka.

Badanie - zapalenie wyrostka robaczkowego

5. Wzrost liczby leukocytów

Leukocyty są głównymi komórkami obronnymi w naszym ciele, a prosta analiza laboratoryjna może określić ich liczbę. Odpowiednio, jeśli liczba jest większa, będzie to oczywisty sygnał, że czynniki zewnętrzne wywołują proces zapalny lub zakaźny.

Jeśli liczba leukocytów jest wysoka, oznacza to, że stan zapalny się pogarsza, a układ odpornościowy zwiększa liczbę białych krwinek.

Podsumowując, zapalenie wyrostka robaczkowego wywołuje objawy związane z obszarem brzucha i charakterystycznym, silnym bólem brzucha.

W większości przypadków lekarz sugeruje usunięcie narządu, aby zapobiec poważnym zakażeniom w przyszłości.

Zdrowy styl życia, uprawianie sportu, unikanie siedzącego trybu życia i zrównoważona dieta mogą być najlepszym sposobem zapobiegania zapaleniu wyrostka robaczkowego u dzieci, młodzieży i dorosłych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.