Wydzielina z nosa u dziecka: rodzaje i środki zaradcze

Wydzielina z nosa u dziecka: rodzaje i środki zaradcze

Ostatnia aktualizacja: 01 listopada, 2018

Wydzielina z nosa u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5 lat jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Jej zadaniem jest obrona organizmu przed infekcjami.

Kiedy wirus wejdzie w kontakt z drogami oddechowymi i zainfekuje je, organizm zareaguje, wytwarzając tę galaretowatą substancję. Wydzielina z nosa ma za zadanie wychwycić zarazki i wyrzucić je z organizmu dziecka.

Rodzice powinni dobrze znać ten stan i wiedzieć, jakie środki zaradcze należy podejmować. W ten sposób będą wiedzieć, co zrobić, jeśli ich dziecko straci apetyt, poczuje się zmęczone lub przejawi inne objawy, które omówimy poniżej.

Chociaż wydzielina z nosa nie stanowi poważnego problemu sama w sobie, może być oznaką bardziej złożonej choroby.

Wydzielina z nosa u dziecka: jakie są rodzaje?

Wydzielina z nosa u dzieci z reguły może mieć następujące cechy:

  • Klarowna i obfita. Podchodzi w górę i w dół gardła, a niektóre dzieci je połykają. Jest to oznaka przeziębienia i towarzyszy jej ciągłe kichanie. Może trwać od dwóch do czterech dni.
  • Gęsta i obfita. Kiedy przeziębienie nie ustaje, gardło zaczyna walczyć, wytwarzając jeszcze gęstszą wydzielinę. Chociaż w nosie dziecka może nie być dużo śluzu, na ogół gdy dziecko się kładzie, zaczyna kaszleć.
  • Zielona lub żółta. Te dwa kolory wskazują, że białe krwinki zaczęły zwalczać infekcję.
  • Gęsta i zielona. Zwykle pojawia się w godzinach porannych. Pojawia się również w oczach i jest oznaką, że białe krwinki walczą z infekcją.
  • Wydzielina z nosa z uporczywym kaszlem i uczuciem zadławienia. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z oddychaniem w nocy i dużo kaszle, może to oznaczać, że ma zapalenie oskrzeli.
  • Gęsta wydzielina z nosa z towarzyszącą gorączką. Może to być oznaką poważniejszej infekcji, takiej jak zapalenie ucha lub zapalenie płuc.
Chore dziecko

Czy wydzielina z nosa powinna być leczona?

Większość pediatrów nie przepisuje leków na wydzielinę z nosa dla dzieci poniżej 2 roku życia. Polecane jest leczenie prostymi lekami, które ułatwiają wydalenie śluzu.

Jednak, jeśli wydzielina z nosa jest obfita i utrudnia dziecku oddychanie lub towarzyszy jej wysoka gorączka, można podać małemu pacjentowi odpowiednie leki.

Wydzielina z nosa jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu przed infekcjami. Kiedy wirus wejdzie w kontakt z drogami oddechowymi i zainfekuje je, organizm zareaguje, wytwarzając tę galaretowatą substancję.

Jakie metody zastosować, aby pomóc dziecku pozbyć się wydzieliny z nosa?

Istnieją różne naturalne środki zaradcze, które można stosować, by pomóc dziecku pozbyć się wydzieliny z nosa.

  • Dbaj o nawodnienie organizmu dziecka. Dostarczenie dużej ilości wody spowoduje, że wydzielina z nosa stanie się bardziej płynna i łatwiej będzie usunąć ją poprzez kaszel.
  • Wietrz pomieszczenie. Pomieszczenie, w którym przebywa chore dziecko powinno być dobrze przewietrzone. Prawidłowa cyrkulacja powietrza zapobiega tworzeniu się grzybów.
  • Użyj szczypczyków do nosa. Są one używane do usuwania suchego śluzu z nozdrzy dziecka.
  • Rób irygacje nosa. Zabieg należy przeprowadzić, gdy dziecko leży na boku, podając odpowiednią substancję przez strzykawkę do każdego nozdrza. Ta substancja może być wodą fizjologiczną, hipertoniczną lub morską.

Można również zastosować inne domowe sposoby, takie jak:

  • Napar malinowy z sokiem z cytryny i miodem.
  • Sok z marchwi i pomarańczy każdego ranka, ze względu na wysoką zawartość witamin A i C.
  • Rosół z kurczaka na zmniejszenie zapalenia w drogach oddechowych dzięki cysteinie.

Większość pediatrów nie przepisuje leków na wydzielinę z nosa dla dzieci poniżej 2 roku życia.

W przypadku wysokiej gorączki, Twój pediatra może przepisać leki, takie jak:

  • Leki przeciwhistaminowe
  • Antybiotyki
  • Mukolityki
  • Leki do nebulizacji
Wydzielina z nosa - mama leczy dziecko

Kiedy zabrać dziecko do pediatry?

Jeśli zaobserwujesz u dziecka jeden z poniższych objawów, nie wahaj się zabrać go do lekarza:

  • Bardzo uporczywy kaszel, który powoduje zadławienia. W takim przypadku możliwe jest zapalenie oskrzeli.
  • Ogólne złe samopoczucie i wysoka gorączka, które mogą być objawami zapalenia ucha lub zapalenia płuc.

Podsumowując, wydzielina z nosa u dzieci jest bardzo powszechna i ​​nie zawsze jest szkodliwa, ponieważ jest mechanizmem obronnym przeciw infekcjom.

Jednakże, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma stanowczy nadmiar wydzieliny, nieustannie kaszle i ma problemy ze snem, działaj. Podjęcie niezbędnych środków zapobiegawczych na czas może przynieść znaczną ulgę dziecku i uchronić je przed bardziej skomplikowanymi problemami ze zdrowiem.

Jeśli zauważysz u dziecka również inne objawy, natychmiast zanieś je do pediatry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.