Wstręt do karmienia piersią: naturalna reakcja wymagająca uwagi

Wstręt do karmienia piersią: naturalna reakcja wymagająca uwagi

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2018

Wstręt do karmienia piersią jest jednym z problemów, które mogą pojawić się podczas laktacji. Dzieje się tak, gdy matka doświadcza cierpienia podczas karmienia piersią. W efekcie może nawet całkowicie zrezygnować z kontynuowania karmienia piersią.

Wstręt do karmienia piersią wiąże się z ogromnym poczuciem winy w związku z koniecznością zaprzestania karmienia piersią. Jest to jedna z najbardziej negatywnych sytuacji, które może napotkać karmiąca matka, ponieważ jest to irracjonalne uczucie.

To poczucie winy wynika z tego, że matka odczuwa przytłaczającą potrzebę natychmiastowego przerwania karmienia piersią.

W innych przypadkach wstręt do karmienia piersią pojawia się, gdy karmienie piersią staje się niewygodne, zazwyczaj podczas karmienia tandemu.

Jednak przy odpowiednim wsparciu i zaangażowaniu wstręt do karmienia piersią można przezwyciężyć.

Skąd się bierze wstręt do karmienia piersią?

Chociaż istnieje wiele teorii, cokolwiek wywołuje wstręt do karmienia piersią, nie zostało to jeszcze udowodnione.

Pewne jest natomiast to, że niechciane myśli i emocje powstają głównie wtedy, gdy dziecko przylega do piersi matki w sposób, który budzi jej niepokój.

Zwykle te uczucia znikają wraz z zaprzestaniem karmienia.

8 wskazówek, jak pokonać wstręt do karmienia piersią

Poniższe wskazówki pomogą Ci pokonać wstręt do karmienia piersią.

1. Szukaj czegoś, co odciągnie Twoją uwagę

Większość matek, które doświadczyły awersji do karmienia piersią, radzi, że rozproszenie uwagi jest najważniejszą rzeczą w walce z tym problemem.

Dlatego gdy czujesz wstręt do karmienia piersią, spróbuj myśleć o innych rzeczach. Postaraj się zająć swój umysł i nie zanieczyszczać go obawami o karmienie. Pozwoli to pozbyć się tego problemu choćby częściowo.

2. Dużo odpoczywaj

W tym czasie powinnaś jak najwięcej spać i odpoczywać. Zmęczenie może pogłębić wstręt do karmienia piersią.

W okresie laktacji musisz zwracać uwagę na swoje zdrowie i dbać o siebie. Skorzystaj z okazji, aby odpocząć za każdym razem, gdy dziecko śpi lub gdy zajmuje się nim ktoś inny.

Zmęczona mama - wstręt do karmienia piersią

3. Unikaj stresujących sytuacji

Musisz unikać sytuacji, które powodują stres. To trudny moment dla Ciebie, w którym musisz przede wszystkim zachować spokój.

Kontrolowanie stresu spowodowanego tą sytuacją poprawi Twój stan emocjonalny, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do pokonania tego problemu.

Lepsza organizacja, na przykład planowanie tygodnia z wyprzedzeniem, pomoże Ci uniknąć sytuacji, które mogą wymknąć się spod kontroli i wprawić Cię w zdenerwowanie.

4. Prawidłowe odżywianie i nawodnienie organizmu

Nie pomijaj posiłków, bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęta swoim dzieckiem. Równie ważne jest, abyś dbała o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij dużo wody i zimnych napojów.

5. Unikaj karmienia w tandemie

Jeśli praktykujesz karmienie tandemu, rozważ zaprzestanie tej praktyki. Nie zalecamy karmienia piersią dwojga maluchów jednocześnie.

Twoja udręka może przybrać na sile, jeśli karmisz piersią jednocześnie dwoje niemowląt.

6. Rozważ odstawienie od piersi

W pewnym sensie wstręt do karmienia piersią może być całkowicie normalną reakcją na ból, jaki może spowodować karmienie.

Zmiany hormonalne mogą przygotować Twoje ciało, by dało sygnał, że ​​nadszedł czas, aby odstawić dziecko od piersi.

Jeśli uważasz, że nadszedł właściwy moment, możesz skonsultować się ze specjalistą, aby dowiedzieć się, jak zrobić to stopniowo.

7. Znormalizuj sytuację – koniec z wyolbrzymianiem!

Musisz znormalizować sytuację i przetłumaczyć to początkowe poczucie winy na pozytywną perspektywę. Nie jesteś pierwszą ani ostatnią mamą, która cierpi z powodu tej awersji.

Oczywiście, nawet jeśli rozważasz odstawienie od piersi, nie oznacza to, że jesteś złą matką.

Szczęśliwi rodzice rozmawiają

8. Porozmawiaj o swoich odczuciach

Przede wszystkim nadszedł czas, aby podzielić się swoim doświadczeniem z partnerem. Nie możesz trzymać poczucia winy w sobie.

Bardzo ważne jest, aby przekazać swoje emocje bliskim przyjaciołom i rodzinie, aby mogli zrozumieć, jak się czujesz. Jeśli pozwolisz im przedstawić ich punkt widzenia, być może sama też spojrzysz inaczej na całą sytuację.

Pomocne może być również porozmawianie z innymi matkami. Popytaj, czy one także doświadczyły takiej sytuacji. Możliwe, że podpowiedzą Ci, co robić, aby poradzić sobie z niechęcią do karmienia.

Oczywiście pomocna może okazać się również rozmowa z lekarzem.

Postaraj się stawić czoła tej sytuacji i podejść do niej jak do wyzwania, które możesz pokonać.

Zachowanie pozytywnego nastawienia, odciąganie uwagi i pewność, że ma się wsparcie ze strony rodziny pozwoli Ci stawić czoła niechęci do karmienia piersią.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.