Odstawianie od piersi – jakie może sprawiać trudności

10 czerwca, 2018

Odstawianie od piersi to bardzo delikatny proces, który należy przeprowadzać stopniowo. Wymaga cierpliwości i miłości. Warto pamiętać, że odstawianie od piersi nie jest równoznaczne z końcem intymnej i pełnej miłości więzi, która łączy Cię z dzieckiem.

To jedynie początek nowego sposobu żywienia i nowy etap Twojego związku z maluszkiem. Mleko matki zwiera wszystkie tłuszcze, białka i witaminy, których potrzebuje noworodek. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty zdrowotne, eksperci zalecają kontynuować karmienie piersią w ciągu minimum sześć pierwszych miesięcy życia dziecka.

Podczas karmienia dziecka piersią nie tylko dostarczasz mu składników odżywczych. Dbasz również o jego nawodnienie i wzmacniasz układ odpornościowy. Co więcej, kontakt fizyczny z dzieckiem podczas karmienia wzmacnia jego intymną więź z mamą.

Mój świat jest okrągły, okrągły i miękki jak Ty. Dbam o Ciebie, żebyś mógł śnić, walczyć i tworzyć.

Nasz dom jest mały, ubrania – skromne, ale w moim ciepłym mleku przekazuję Ci cały świat.

–Via Lactea (Milky Way [Droga mleczna]), hiszpańska organizacja promująca karmienie piersią-

Odstawianie od piersi – na czym polega?

Odstawianie od piersi to przejście od karmienia mlekiem matki do karmienia innymi pokarmami. Nie oznacza jedynie zastąpienie mleka innym jedzeniem w diecie dziecka. To złożony proces, który może być trudny pod względem emocjonalnym.

Odstawianie może rozpocząć się z różnych powodów. Może wynikać z decyzji mamy, ale również dziecko może stracić zainteresowanie mlekiem. Czasem mama może mieć niewystarczającą ilość pokarmu lub z biegiem czasu przestanie go produkować. Bez względu na przyczynę, odstawienie od piersi może być trudne zarówno dla mamy, jak i maluszka, dlatego warto jest się na to przygotować.

Kiedy i jak rozpocząć proces odstawiania od piersi?

Niezadowolone dziecko odwracające się od piersi - odstawianie od piersi

Nie ma uniwersalnego momentu, w którym należy odstawić dziecko od piersi. Jednak niektórzy lekarze zalecają rozpocząć proces zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia. Często poleca się skracanie długości karmienia wraz z jednoczesnym wprowadzaniem innych pokarmów. Niektórzy rodzice osiągają sukces dając dziecku stałe pokarmy w ciągu dnia i karmiąc piersią jedynie w nocy.

Warto zasięgnąć rady pediatry odnośnie odpowiedniej metody odstawienia dziecka od piersi. Pomoże on w procesie przejściowym i podpowie, jak wprowadzać odpowiednie pokarmy do diety dziecka, aby była dobrze zbilansowana.

Zalety odstawienia od piersi

Chociaż odstawianie od piersi może być trudne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, to niesie ze sobą wiele zalet emocjonalnych, jak i tych związanych z dietą. Gdy dziecko może jeść inne pokarmy niż mleko matki, możesz czuć się pewniej zostawiając je z innymi osobami. To ważne, jeśli musisz wrócić do pracy lub nawet jeśli chcesz chwilę odpocząć albo załatwić coś na mieście.

W trakcie procesu odstawienia dziecko będzie otrzymywało składniki odżywcze z innych pokarmów włączanych stopniowo do diety. Jednocześnie wciąż będzie miało dostęp do składników odżywczych pochodzących z Twojego mleka.

Odstawianie od piersi – podpowiedzi

Dziecko siedzące na kolanach mamy, liżące łyżkę i próbujące jedzenia

Istnieje wiele sposobów, by zacząć proces odstawienia świadomie i spokojnie, aby mama i dziecko mogli go pokonać bezproblemowo.

  • Proces powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Nic nie powinno dziać się nagle, z dnia na dzień. Najlepiej poświęcić dwa lub trzy miesiące by osiągnąć całkowite odstawienie.
  • Jeśli nie przeprowadzisz procesu stopniowo, prawdopodobnie będziesz cierpiała z powodu takich przypadłości, jak twardość czy bolesne napięcie piersi.
  • Staraj się nie zaczynać odstawiania w okresie, który jest stresujący dla maluszka, np. w pierwszym tygodniu powrotu do pracy lub gdy dziecko zaczyna ząbkować.
  • Zanim zaczniesz karmić dziecko piersią, spróbuj zaproponować mu inne pokarmy, by przyzwyczajało się do różnych smaków i faktur.
  • Odstawienie od piersi wymaga wiele cierpliwości i miłości. Bądź miła dla dziecka, gdy proponujesz mu jedzenie.

Chociaż nie trzymasz już dziecka w ramionach i stale go nie karmisz, więź między Wami nigdy nie zaniknie. Nie ma dwóch takich samych mam i dzieci, dlatego to właśnie Ty sama najlepiej ocenisz, kiedy warto rozpocząć odstawianie dziecka od piersi.

Odstawianie od piersi to kolejny wspaniały sekret natury, który możesz odkryć.