Szkarlatyna u dzieci – co powinnaś wiedzieć o tej chorobie

Szkarlatyna u dzieci – co powinnaś wiedzieć o tej chorobie

Ostatnia aktualizacja: 05 sierpnia, 2018

Zdrowie to jeden z najistotniejszych tematów zajmujących myśli rodzica. Trzeba znać różne choroby wieku dziecięcego, aby być w stanie im zapobiec i wykryć na czas. Szkarlatyna u dzieci to jedna z chorób, na temat której warto zdobyć informacje.

Szkarlatyna  u dzieci to infekcja, która może wystąpić również u Twojego dziecka.

Czym jest szkarlatyna?

Szkarlatyna u dzieci jest wywoływana przez bakterie – paciorkowce z grupy A. Mogą one produkować toksynę, na którą niektóre osoby są wrażliwe.

Należy pamiętać, że nie wszystkie paciorkowce z grupy A wydzielają toksyczne substancje. Co więcej, nie każdy jest na nie wrażliwy.

Szkarlatyna u dzieci najczęściej występuje między czwartym a ósmym rokiem życia. Rzadko kiedy dotyka dzieci poniżej drugiego roku życia.

Przyczyny szkarlatyny

Paciorkowce typu A zazwyczaj atakują błony śluzowe. Są przenoszone w małych kropelkach zainfekowanej śliny, które są uwalniane do środowiska, gdy ktoś kaszle lub kicha.

Szkarlatyną można zarazić się również w inny sposób, ale zdarza się to rzadziej. Może do tego dojść w wyniku kontaktu ze źle umytym jedzeniem lub zabawkami albo każdą inną rzeczą, którą dziecko wkładało do ust. Może również przenosić się w ropie, ale udokumentowano niewiele przypadków.

Czas inkubacji waha się od jednego do dwóch dni. To czas, który mija od zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów infekcji. Podczas tego czasu dziecko może zarażać inne osoby.

Szkarlatyną można najłatwiej zarazić się w szkole. Infekcja jest często najbardziej zjadliwa w sezonie zimowym.

Kark dziecka z czerwoną wysypką

Szkarlatyna u dzieci – objawy

Szkarlatyna ma dwie fazy. We wstępnej pojawiają się sygnały ostrzegawcze, które można łatwo pomylić z zapaleniem migdałków. Objawy są bardzo podobne.

Na tym etapie pojawia się nagle wysoka gorączka. Oprócz niej dziecko uskarża się na ból gardła i głowy.

Kolejny objaw to wymioty, ale w wielu przypadkach nie pojawiają się one. Może wystąpić ból brzucha i uczucie zmęczenia.

W drugiej fazie szkarlatyny pojawia się wysypka (nazywana również wykwitem). To najbardziej charakterystyczny symptom szkarlatyny, od której choroba wzięła swoją nazwę. Wysypka w początkowym stadium wygląda jak zaczerwienienie (szkarłatne) twarzy i szyi dziecka. Następnie rozprzestrzenia się w dół na resztę ciała.

Szkarlatyna może na początku wyglądać jak oparzenie słoneczne. Po przyciśnięciu palca skóra traci czerwone zabarwienie. W późniejszej fazie pozostaje czerwona z małymi wypryskami.

Kolejny ważny objaw szkarlatyny to wysypka na łokciach, zgięciach kolan i pod pachami. Wysypka jest największa w fałdach skórnych.

Zazwyczaj nie dotyka obszaru między nosem a ustami. Język może przybrać mocno czerwony kolor, a węzły chłonne w szyi są powiększone.

Dziecko wystawiające język z wysypką

Po około pięciu dniach wysypka zaczyna zanikać. Skóra objęta wysypką zacznie się łuszczyć, jak po oparzeniu słonecznym. Powrót skóry do normalnego stanu może zająć nawet osiem tygodni.

Jak diagnozować i leczyć szkarlatynę?

Najbardziej skuteczny sposób na rozpoznanie szkarlatyny, oprócz widocznych objawów, to pobranie i zbadanie wymazu z gardła. To pomoże wykluczyć inne choroby. Podczas analizy laboratoryjnej można błyskawicznie wykryć szkarlatynę.

Ważne, by trzymać dziecko z dala od osób, które mogą mieć szkarlatynę, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się bakterii.

Szkarlatynę leczy się antybiotykami, zazwyczaj penicyliną lub amoksycyliną. Przyjmuje się je przez sześć dni.

Szkarlatyna u dzieci zazwyczaj nie jest groźna i występuje coraz rzadziej. Jeśli będzie odpowiednio leczona, rodzice nie mają się czym przejmować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Basetti, S et al. “Scarlet fever: a guide for general practitioners.” London journal of primary care vol. 9,5 77-79. 11 Aug. 2017, doi:10.1080/17571472.2017.1365677
  • Palacios-López CG, Durán-Mckinster C, OrozcoCovarrubias L, Saéz-de-Ocariz M, García-Romero MT, Ruiz-Maldonado R. Exantemas en pediatría. Acta Pediatr Mex 2015;36:412-423.
  • Wessels MR. Pharyngitis and Scarlet Fever. 2016 Feb 10 [Updated 2016 Mar 25]. In: Ferretti JJ, Stevens DL, Fischetti VA, editors. Streptococcus pyogenes : Basic Biology to Clinical Manifestations [Internet]. Oklahoma City (OK): University of Oklahoma Health Sciences Center; 2016-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK333418/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.