Szkarlatyna — co należy o niej wiedzieć?

Szkarlatyna — co należy o niej wiedzieć?

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Szkarlatyna nie zawsze jest odpowiednio leczona. W rezultacie, leczenie i powrót do zdrowia mogą trwać znacznie dłużej.

Z tego względu ważne jest, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak właściwie postępować w przypadku tej choroby.

Niezależnie od tego, czy ktoś z Twoich bliskich choruje na szkarlatynę, czy też sama tego doświadczyłaś, niektóre aspekty tej choroby są często pomijane, szczególnie w odniesieniu do potrzebnej opieki.

Ogólnie rzecz biorąc, leczenie szkarlatyny zazwyczaj składa się z szeregu sposobów, które mogą wydawać się dość proste, ale mają kluczowe znaczenie.

Pozwalają nie tylko poprawić stan zdrowia chorej osoby, ale także eliminują możliwość wystąpienia poważnych komplikacji i powikłań jakie niesie ze sobą szkarlatyna.

Co wiesz o szkarlatynie?

Szkarlatyna to choroba wieku dziecięcego wywoływana przez bakterie z grupy Streptococcus (paciorkowce)które naturalnie bytują na migdałkach.

Streptococcus grupy A produkują toksynę, która powoduje zmianę koloru skóry na szkarłatny (stąd nazwa choroby).

Ważne jest, aby wyjaśnić, że nie wszystkie paciorkowce wytwarzają tę substancję i nie wszystkie dzieci są na nią wrażliwe.

Na przykład dwójka rodzeństwa żyjąca w tym samym domu może zarazić się tą bakterią, ale u każdego dziecka choroba może mieć inny przebieg. Jedno dziecko może być wrażliwe na toksynę bakterii, podczas gdy inne będzie na nią odporne.

Dzieci, które cierpią na tę wysypkę, muszą miejscowo stosować specjalne leki w celu leczenia choroby.

W jaki sposób ta choroba jest przenoszona? Zasadniczo można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt ze śliną zainfekowanych dzieci. Ślina może zostać przeniesiona podczas rozmowy, kaszlu lub kichania.

Możliwe jest również rozprzestrzenianie się bakterii poprzez dzielenie się zabawkami lub przedmiotami, które dzieci wkładają do buzi. Dlatego izolacja chorego jest bardzo ważna w przypadku szkarlatyny.

Gorączka dziecięca

Szkarlatyna — przebieg choroby

Skutki infekcji pojawiają się nagle. Węzły chłonne w dolnej części szyi puchną, co jest bardzo bolesne.

Ponadto pojawiają się następujące objawy:

  • Drżenie
  • Wymioty
  • Brak apetytu
  • Bół głowy
  • Ból gardła
  • Obrzęk migdałków
  • Apatia lub ogólny brak zainteresowania (co oznacza, że ​​Twoje dziecko prawdopodobnie nie chce się niczym bawić).

W ciągu następnych 12 do 48 godzin pojawia się wysypka skórna w okolicy pachwin, szyi i pod pachami. Z czasem wysypka rozprzestrzenia się na resztę ciała. Czerwone plamy są widoczne na całej skórze.

W tym samym czasie język pokrywa się białym nalotem, a kubki smakowe będą puchnąć. Następnie skóra dziecka zacznie się łuszczyć.

W szóstym lub ósmym dniu dochodzi do nasilenia bólu. Jeśli w tym momencie choroba zaostrzy się, może to być oznaką pewnych komplikacji, które należy natychmiast leczyć.

Po dziewiątym dniu skóra dziecka zaczyna się łuszczyć, zaczynając od twarzy i brzucha, a kończąc na dłoniach i stopach.

Co należy wiedzieć o szkarlatynie?

Niestety, szkarlatyna może wystąpić w okresie dzieciństwa kilka razy, ponieważ jest wywoływana przez paciorkowce z różnych szczepów. Oznacza to, że szczepienia nie są tak skuteczne, jak w przypadku innych chorób.

Szkarlatyna nie wiąże się z żadnymi powikłaniami, dopóki podawane są niezbędne leki. Jeśli tak się nie stanie, mogą wystąpić powikłania takie jak gorączka reumatyczna, która powoduje zapalenie serca, stawów i naczyń krwionośnych.

Nieleczona szkarlatyna może również prowadzić do zapalenia kłębuszków nerkowych, co w krótkim czasie znacznie pogarsza funkcjonowanie nerek.

Szczepienia nie są skuteczne w zapobieganiu zachorowaniu na szkarlatynę.

Niezależnie od tego, czy wysypka jest obecna, czy też nie, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Lekarz określi, jakie leczenie jest odpowiednie dla pacjenta. Bardzo ważne jest, aby być świadomym składu przepisanego leku, jak również jego dawkowania i krótko-, średnio- i długoterminowego wpływu.

Szkarlatyna - lody na bolące gardło

Jak dbać o dziecko chore na szkarlatynę?

  1. Odpoczynek ma fundamentalne znaczenie. Nawet jeśli Twoje dziecko ma wystarczająco dużo siły i zdrowia, aby wrócić do szkoły, odpoczynek nadal jest bardzo ważny. Należy sprawić, aby dziecko czuło się komfortowo i dobrze. Powinnaś przygotować dietę składającą się ze zdrowej żywności, odżywczych zup, lodów i naturalnych domowych napojów, takich jak sok pomarańczowy, grejpfrutowy lub lemoniada.
  2. Jeśli Twoje dziecko nie ma ochoty na jedzenie, nie zmuszaj go do tego. Zamiast tego zaproponuj płynne produkty.
  3. Jeśli masz w domu nawilżacz powietrza, jest to idealny czas, aby go użyć, ponieważ pomoże złagodzić ból gardła. Możesz także umieścić zimne lub ciepłe kompresy na szyi dziecka, aby zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból.
  4. Upewnij się, że paznokcie Twojego dziecka są krótkie, aby samo siebie nie skrzywdziło, jeśli wystąpi swędząca wysypka.
  5. Okaż dziecku czułość. Każdy człowiek potrzebuje opieki i czułości, zwłaszcza gdy jest chory. Poprawi to stan psychiczny dziecka, co z kolei, pozytywnie wpłynie na zdrowie i kondycję fizyczną. Bardzo ważne jest spędzanie dużej ilości czasu ze swoim małym pacjentem.

Skonsultuj wszelkie pytania z pediatrą. Jeśli chodzi o zdrowie dziecka, zawsze należy działać natychmiast, aby zapobiec pogorszeniu sytuacji i uniknąć dalszych komplikacji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.