Spożywanie kofeiny podczas karmienia piersią

Spożywanie kofeiny podczas karmienia piersią

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego, 2019

Spożywanie kofeiny podczas karmienia piersią i w ciąży, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, może być szkodliwe dla dziecka. Zmniejszając spożycie kofeiny możesz uchronić maluszka przed chorobami.

Wiele mam lubi w ciągu dnia pić kawę lub inne napoje z kofeiną. Jednak mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że spożywanie kofeiny podczas karmienia piersią może źle wpływać na ich pociechę.

Nadmierne spożywanie kofeiny w ciąży wiąże się bezpośrednio z ryzykiem poronienia, przedwczesnego porodu i niższej masy urodzeniowej dziecka.

Spożywanie kofeiny podczas karmienia piersią obrosło wieloma mitami. To normalne, że mama produkująca mleko zastanawia się, jak kofeina może wpływać na jej maluszka.

Chociaż spożywanie kofeiny nie jest zabronione, należy być świadomym, że może ona przeniknąć do mleka matki. Z tego powodu wielu ekspertów zaleca zastąpić napoje z kofeiną wodą lub naturalnymi sokami owocowymi.

Jak spożywanie kofeiny podczas karmienia piersią oddziałuje na dziecko

Chociaż specjaliści z Amerykańskiego Związku Pediatrów (American Pediatric Association) twierdzą, że spożywanie kawy podczas karmienia piersią jest bezpieczne, picie jej w nadmiernych ilościach może mieć negatywne skutki, takie jak:

  1. Bezsenność lub problemy z zaśnięciem,
  2. Nerwowość,
  3. Drażliwość.

“W okresie karmienia piersią dziecko może wypijać z mlekiem od 7 do 10% kofeiny spożywanej przez matkę.”

Należy podkreślić, że niektóre dzieci są bardziej wrażliwe na działanie kofeiny niż inne. Z tego powodu u części z nich skutki uboczne mogą być silniejsze.

Co więcej, musisz pamiętać, że kofeina pozostaje w ciele dziecka o wiele dłużej niż u osoby dorosłej, bo organizm maluszka nie jest jeszcze w stanie jej tak sprawnie usuwać.

Dwie śmiejące się kobiety siedzące przy stoliku w kawiarni

Badania nad kawą i karmieniem

Ina Santos z Uniwersytetu Federalnego Pelotas w Brazylii przeprowadziła niedawno badania, by sprawdzić, wpływ kofeiny na trzymiesięczne dzieci.

Ich wyniki opublikowano w magazynie Pediatrics. Wynika z nich, że nastrój i sen dziecka nie ulegną zmianie, jeśli mama spożywa dziennie umiarkowaną ilość kawy.

Próba składała się z 900 mam karmiących piersią, u których przez trzy miesiące sprawdzano spożycie kawy i jakość snu ich dzieci.

Wszystkie mamy biorące udział w badaniu z wyjątkiem jednej twierdziły, że spożywały w ciąży kofeinę. 14,3% z nich przyznało, że przyjmowało nadmierną ilość kofeiny podczas karmienia piersią.

Badacze nie znaleźli bezpośredniego związku między spożyciem kofeiny przez matkę a problemami ze snem u dziecka. Przedstawili dane przemawiające za tym, że spożywanie kofeiny podczas karmienia piersią i w ciąży, oczywiście w umiarkowanej ilości, jest bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

“Nadmierne spożywanie kofeiny podczas karmienia piersią może sprawić, że szybko przedostanie się ona do mleka matki.”

Ile kawy można pić podczas karmienia piersią?

Z badań wynika, że kofeina nie jest wykrywalna w mleku matki przy dziennym spożyciu wynoszącym 88-103 ml. Eksperci zalecają spożywanie maksymalnie 300 ml kawy na dobę.

Cztery rozmawiające kobiety z filiżankami w dłoniach

Jeśli mama będzie trzymała się tych wytycznych, dziecko nie otrzyma na tyle dużej dawki kofeiny, by jego nastrój lub sen uległy zmianie.

Dotyczy to głównie kawy, ale musisz pamiętać, że kofeina znajduje się także w innych napojach i pokarmach. Dlatego też zawsze powinnaś czytać etykiety spożywanych produktów i napojów, aby zorientować się, ile kofeiny przyjmujesz.

Organizm dziecka jest niezwykle delikatny, a nadmierna ilość kofeiny może okazać się bardzo szkodliwa. Dbaj o swoje własne zdrowie i zmniejsz spożycie kofeiny, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Chociaż może być to dla Ciebie trudne, pamiętaj, że karmienie piersią nie trwa wiecznie. Rezygnacja z kofeiny może być wyzwaniem, ale Twój maluszek jest tego wart. Zasługuje na każde poświęcenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.