Jak łatwo uśpić niemowlę – 7 wieczornych nawyków

Jak łatwo uśpić niemowlę – 7 wieczornych nawyków
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2018

Jednym z najtrudniejszych wyzwań na początku macierzyństwa jest pytanie o to, jak łatwo uśpić niemowlę, zwłaszcza, że ​​w przypadku niektórych dzieci wymaga to więcej wysiłku niż u innych.

Niektóre dzieci budzą się wcześnie rano, płacząc bez powodu. Dlatego ważne jest, aby znać kilka technik, które mogą pomóc, jeśli niemowlę ma problemy ze snem.

To, że dziecko ma trudności z zasypianiem, nie oznacza, że ​​ma poważny problem. Jest to normalne u niektórych niemowląt, a nawet u starszych dzieci.

Niemniej jednak jeśli zaczniesz stosować poniższe czynności jako cowieczorny rytuał, nie zmieniając ich kolejności, Twoje dziecko będzie zasypiać o wiele szybciej i cieszyć się lepszym odpoczynkiem. Dowiedz się jak łatwo uśpić niemowlę w 7 prostych krokach.

Jak łatwo uśpić niemowlę w 7 krokach

1. Gorąca kąpiel

Jednym z najlepszych sposobów na rozluźnienie dziecka jest kąpiel w gorącej wodzie. Przed umieszczeniem go w wannie bardzo ważne jest sprawdzenie, czy woda ma maksymalnie 37 stopni Celsjusza, aby zapobiec oparzeniom.

Kiedy niemowlę już znajdzie się w wodzie, pozwól mu pluskać się tak, jak mu się podoba, aby mogło spożytkować jak najwięcej energii. Zacznij kołysać nim bardzo delikatnie, a jeśli jest bardzo niespokojne, umieść w wodzie dwie torebki rumianku, ponieważ roślina ta działa jak naturalny środek rozluźniający mięśnie.

Jak łatwo uśpić niemowlę

2. Odprężający masaż

Następnym krokiem, aby łatwo uśpić niemowlę jest wykonanie odprężającego masażu. Po 5 minutach możesz wyjąć dziecko z wody i bardzo delikatnie osuszyć puszystym ręcznikiem.

Następnie wykonaj masaż, kładąc dłonie na jego klatce piersiowej i delikatnie ją pocierając, a następnie przesuwając dłonie na boki. Później połóż dziecko na brzuszku i delikatnie przesuwaj ręce od karku do pleców (nie należy przy tym nadmiernie naciskać na kręgosłup dziecka).

3. Wygodna piżama

Bardzo ważne jest, aby Twoje dziecko nie zmarzło w nocy. Jest to jeden z czynników zwiększających ryzyko śmierci łóżeczkowej, a także zwyczajnie utrudnia zapadnięcie w sen.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić to ubranie dziecka w cienką piżamę z materiału wchłaniającego wilgoć.

4. Ostatnie karmienie przed snem

Jak prawie wszystkie noworodki, z pewnością Twoje dziecko także uwielbia ostatnie karmienie przed snem. To normalne, że dziecko po wyładowaniu całej swojej energii czuje, że jest gotowe zaspokoić swój głód na Twoich kolanach.

Podczas tego procesu bardzo ważne jest, aby mówić do niemowlęcia niskim głosem i pieścić jego twarz i plecy.

5. Odbijanie po karmieniu

Kiedy niemowlę skończy jeść, musi mu się odbić, aby podczas snu czuło się bardziej komfortowo. Oprzyj je na ramieniu i delikatnie poklep po plecach. Możesz również położyć dziecko twarzą w dół na Twoich kolanach.

Bez pozbycia się gazów dziecku trudno będzie zasnąć i być może obudzi się kilka razy w ciągu nocy, w nadziei na otrzymanie pomocy od mamy.

Jak uśpić niewolę

6. Kołysanie i piosenka na dobranoc

Łatwo uśpić niemowlę pomoże też kołysanie dziecka i śpiewanie mu kołysanki. Po zmianie pieluszki opuść rolety w pokoju lub zamknij zasłonę i przez chwilę potrzymaj dziecko w ramionach.

To kołysanie ułatwia przejście z aktywności typowej dla dnia do nocnego odpoczynku. Powoli zwalniaj ruch i rytm oddechu, aby dziecko mogło się zrelaksować przy melodii kołysanki.

Śpiewanie kołysanki przed snem uwalnia oksytocynę, która jest hormonem odpowiedzialnym za uczucie spokoju i dobre samopoczucie.

7. Połóż dziecko w łóżeczku

Kiedy dziecko zrobi się senne, bardzo delikatnie połóż je w łóżeczku, nie wykonując żadnych gwałtownych ruchów. Dzięki temu dziecko może spokojnie zapaść w sen.

Aby łatwo uśpić niemowlę, nie zapomnij umieścić chusteczki ze swoim zapachem obok niego, ponieważ dzięki temu będzie czuć się bezpieczniej, nawet gdy nie będzie Cię w pokoju.

Stosowanie powyższych 7 prostych kroków sprawi, że Twoje dziecko będzie miało znacznie mniej problemów ze snem i częściej będzie spało przez całą noc.

Pamiętaj, że musisz wykonywać te czynności codziennie, aby Twoje dziecko przyzwyczaiło się do nich i ostatecznie uznało je za nawyk. Tym samym nauczysz się, jak łatwo uśpić niemowlę i będziesz mogła cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.