Co się dzieje podczas połogu? Opowiemy Ci

Połóg to okres pierwszych sześciu do ośmiu tygodni po porodzie. Stanowi bardzo ważny etap odzyskiwania zdrowia po ciąży i porodzie. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć.
Co się dzieje podczas połogu? Opowiemy Ci

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2019

Czy zastanawiałaś się kiedyś co się dzieje podczas połogu? Jest to niezwykle ważny okres, podczas którego kobieta odzyskuje siły fizyczne i emocjonalne po narodzinach swojego dziecka. Etap ten trwa od sześciu do ośmiu tygodni. Kobieta w tym czasie doświadcza zmian, które zasługują na świadomość i szczególną uwagę.

Omawiając temat tego, co się dzieje podczas połogu należy wspomnieć, że powrót do równowagi fizycznej i emocjonalnej po porodzie wymaga u kobiety czasu. Okres ten powinien skłonić osoby najbliższe świeżo upieczonej mamie do udzielenia jej niezbędnej pomocy i wsparcia. Dzięki temu ona sama będzie mogła cieszyć się swoim maluszkiem i nawiązywać z nim więź.

Mąż i członkowie najbliższej rodziny powinni skupić się na współpracy z kobietą aby jeszcze wzmocnić więź łączącą ją z noworodkiem.

Sprawy należy postawić jasno: połóg to okres wielkiej huśtawki emocjonalnej. Ma to jednak dobrą stronę – uczy świeżo upieczoną mamę elastyczności i pomaga jej się przystosować do nowego stylu życia jaki będzie musiała prowadzić. W idealnych warunkach podczas połogu może się ona skupić jedynie na karmieniu piersią i pielęgnacji siebie oraz noworodka.

Co się dzieje podczas połogu i o czym należy pamiętać

Aby zrozumieć, co się dzieje podczas porodu i czemu musi stawić czoła kobieta, która właśnie została mamą, opowiemy Ci o zmianach jakie ją czekają. Najpierw jednak weź pod uwagę tych kilka praktycznych wskazówek:

  • Przyjmuj pomoc. W tym delikatnym okresie przyjmuj każdą pomoc jaką Ci się oferuje. Jeżeli uważasz to za konieczne, nie wahaj się też prosić o pomoc.
  • W miarę jak zbliża się poród, postaraj się przygotoważ posiłki na kilka tygodni i zamroź je w niewielkich porcjach. Aby oszczędzić sobie mycia naczyń i sprzątania w pierwszych dniach po porodzie, nie wahaj się używać plastikowych talerzy i kubków.
  • Podczas połogu pamiętaj, że najważniejszy jest odpoczynek. Staraj się więc odpoczywać tak dużo jak to tylko możliwe. Twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację po 9 miesiącach ciąży i po wysiłku porodu.
Dłoń niemowlęcia - co się dzieje podczas połogu

Zmiany fizyczne podczas połogu

Jeżeli zastanawiasz się, co się dzieje podczas połogu, nie sposób nie wspomnieć istotnych zmian fizycznych jakie Cię czekają. Może się pojawić na przykład nadmierna potliwość. Karmienie piersią może spowodować opuchliznę piersi oraz ich tkliwość. Czasami objawom tym towarzyszy również opuchlizna nóg.

Innym problemem pojawiającym się bezpośrednio po porodzie jest nietrzymanie moczu. Może się zdarzyć, że popuścisz nieco na przykład podczas kichania czy silnego śmiechu a nawet pod wpływem gwałtownego ruchu. Nie obawiaj się, to zupełnie normalne. Pomocne w takiej sytuacji mogą się okazać ćwiczenia dnia miednicy.

Niestety, omawiając temat tego, co się dzieje podczas połogu, nie sposób nie wspomnieć problemu jakim są hemoroidy. Zalecamy Ci jeść dużo surowych owoców i warzyw oraz surówek, pełnoziarnistego zboża i źródeł błonnika. Pij też dużo wody. Ułatwi to wypróżnianie się i zmniejszy dolegliwości.

Podczas połogu może się również pojawić niewielkie krwawienie z pochwy. Z czasem jest jednak coraz mniej intensywne aż całkowicie znika.

Powinnaś wiedzieć, że podczas połogu nie należy stosować tamponów. Powinnaś również powstrzymać się od stosunków płciowych. Jest to czas konieczny do wyleczenia się ran i urazów spowodowanych trudami porodu. Pamiętaj też, że czas konieczny do odzyskania kondycji jest różny w zależności od kobiety. Odpręż się więc, bądź dla siebie dobra i cierpliwa. Stres to ostatnia rzecz jakiej Ci potrzeba.

Mama i dziecko w łóżeczku

Co jeszcze należy wiedzieć

“Macierzyństwo nie polega jedynie na noszeniu dziecka w łonie przez dziewięć miesięcy a potem urodzeniu go zdrowym fizycznie. Chodzi też o to, aby urodzić duchowo”
-Victoria Ocampo-

Nie martw się też zbytnio o swój brzuch. Pamiętaj, że ciąża spowodowała rozciągnięcie wielu mięśni, przez co brzuch jest znacznie większych rozmiarów. Z czasem wszystko wróci do normy.

Jeśli chodzi o rozstępy – z czasem staną się jaśniejsze i mniej widoczne. Trzeba jednak być realistką – nie jest możliwe całkowite usunięcie ich.

Jak zawsze, zalecamy Ci trzymanie się zdrowej diety i utrzymywanie umiarkowanej rutyny ćwiczeń – ale to drugie dopiero po upływie około 40 dni. Utrzymuj stały kontakt ze swoim lekarzem i stosuj się do jego zaleceń. Z czasem poczujesz się znacznie lepiej i odzyskasz dawną sprawność.

Co się dzieje podczas połogu – zmiany emocjonalne

Jeżeli zastanawiasz się, co się dzieje podczas połogu, nie możesz pominąć kwestii emocjonalnych. Są one bowiem bardzo ważne. Przede wszystkim pojawienie się dziecka niesie ze sobą wielkie zmiany w stylu życia matki i całej rodziny.

Od momentu narodzin dziecka Twoje życie prywatne będziesz musiała rozdzielać między dbanie o dziecko i zajmowanie się obowiązkami domowymi. Aby się z tym wszystkim uporać, niewątpliwie będziesz potrzebowała wsparcia partnera i rodziny.

Na tym jakże delikatnym etapie pojawią się u Ciebie dotąd nieznane doznania i odczucia. Sen będzie Ci przerywał płacz dziecka i wszystko będzie podporządkowane dbaniu o maluszka.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Płacz Twojego dziecka – pięć sposobów, by go ukoić

Bywa, że świeżo upieczona mama odczuwa smutek a nawet doświadcza epizodów depresyjnych spowodowanych tą gwałtowną zmianą jaka zaszła w jej życiu praktycznie z dnia na dzień. Dlatego właśnie zalecamy Ci mieć cierpliwość do siebie samej i otaczającego Cię świata. To wyjątkowy moment w życiu a smutek jest jego naturalną częścią. Nie bój się.

Nie jest łatwo być mamą. Musisz dać sobie czas na odpoczynek po wielkim wysiłku fizycznym związanym z porodem i na dostosowanie się do Twojej nowej życiowej roli. Nie usiłuj być matką idealną, postaraj się po prostu zrobić to najlepiej jak umiesz.

Co więcej pamiętaj, że to, co się dzieje podczas połogu stanowi dla kobiety okazję do dojścia do siebie po okresie dziewięciu miesięcy ciąży. Jest to również czas, kiedy powinna się nawiązać więź między mamą a noworodkiem. Najważniejsze to zachować pozytywne nastawienie i możliwie jak najbardziej cieszyć się tymi pierwszymi, niezapomnianymi chwilami z dzieckiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.