Problemy rodzinne podczas ciąży - negatywny wpływ

Problemy rodzinne podczas ciąży - negatywny wpływ
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2018

Życie w domu, gdzie dość często pojawiają się różnego rodzaju problemy może generować wiele stresu dla przyszłej mamy, a tym samym być szkodliwe dla jej dziecka. Te dziewięć miesięcy ciąży może minąć w oka mgnieniu. W tym okresie, który może wydawać się tak krótki, mogą się jednak pojawić problemy powodujące stres.

Problemy i kłótnie rodzinne nigdy nie znikają bez pozostawienia śladu na naszym zdrowiu. Jeżeli jednak chodzi o ciąże, to takie nieporozumienia mogą mieć wyjątkowo zły wpływ.

Unikanie stresujących sytuacji które powodują emocjonalną huśtawkę podczas ciąży może być korzystne zarówno dla matki jak i dzieckaBardzo często sytuacji wywołujących stres można uniknąć. Czasami jednak pojawiają się problemy, których nie sposób uniknąć. Chociaż najlepiej trzymać się z dala od rzeczy, które mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, nie zawsze jest to możliwe.

Czasami problemy finansowe i kłótnie z partnerem pojawiają się regularnie. Ten ciągły stres może być dla nas bardziej szkodliwy niż myślimy. Kiedy spodziewamy się dziecka, ważne jest więc aby utrzymać jak największą stabilność emocjonalną.

kłócąca się para

Jak problemy rodzinne mogą wpływać na ciąże?

Uczucie obciążenia problemami rodzinnymi może zaszkodzić zdrowiu danej osoby. Oczywiście, czasami pojawiają się proste niedogodności, które nie mają żadnych poważniejszych negatywnych skutków. W przypadku ciąży jednak, konsekwencje mogą być długo terminowe. W końcu zdrowie dziecka i jego stan uwarunkowany jest dobrym samopoczuciem matki.

Stresujące sytuacje mogą być szkodliwe dla każdego z nas. W przypadku ciąży każda kłótnia czy zdenerwowania może wywołać zaburzenia hormonalne. Brak równowagi hormonalnej może z kolei wpływać negatywnie na płód zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Efekty takiego stanu mogą objawiać się na wiele sposobów. Na przykład, wywołać przedwczesny poród. Mogą również pozostawić widoczne skutki uboczne po narodzinach dziecka.

Powikłania wywołane stresem w czasie ciąży:

  • Zaburzenia równowagi hormonalnej jak i stres matki mogą wywołać przedwczesny poród poprzez zwiększenie ciśnienia tętniczego. Na domiar złego, może to wpłynąć negatywnie na dalszy rozwój dziecka. Ogólnie rzecz ujmując, trudne okoliczności powodują zmiany w łożysku co powoduje zwiększone ryzyko dla zdrowia dziecka narażając matkę na przedwczesny poród.
  • Jeżeli problemy rodzinne utrzymują się przez dłuższy czas, a poziom stresu matki jest stale podwyższony, dziecko zaczyna to odczuwać. Stałe bycie pod wypływem stresu może wywołać u matki depresję która może skutkować spowolnieniem rozwoju dziecka. To bardzo częsty przypadek u matek dotkniętych tą chorobą.
płacząca kobieta w ciąży
  • Jeżeli płód doświadcza negatywnych skutków stresu matki czy jej depresji, może urodzić się z obniżoną masą ciała. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, które powstają w wyniku problemów emocjonalnych podczas ciąży.
  • Na rozwój mózgu dziecka mogą mieć wpływ nagłe zmiany emocjonalne ciężarnej matki. Ostre epizody stresu oraz ciągłe problemy podczas ciąży mogą powodować zaburzenia równowagi hormonalnej.
  • W przypadku bardzo wysokiego poziomu stresu lub przewlekłych problemów emocjonalnych, matka może nawet poronić. Śmierć płodu jest jedną z najpoważniejszych konsekwencji, które mogą pojawić się w wyniku ciągłych problemów podczas ciąży.
  • Kolejnym problemem który może pojawić się w przyszłości jako skutek zaburzonej równowagi hormonalnej wywołanej wysokim poziomem stresu, może być nadwaga dziecięca. Choroba ta w wieku dziecięcym może być prekursorem otyłości w wieku dorosłym, a także innych zaburzeń związanych z przyjmowaniem pokarmów.
  • W wyniku powolnego rozwoju prenatalnego dzieci, mogą pojawiać się przypadki astmy lub innych problemów płucnych. Szacuje się, że 13% dzieci których matki były narażone na wysoki poziom stresu, rozwinie później astmę – albo po urodzeniu, albo później w okresie niemowlęcym.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.