Poród - jak długo tak naprawdę może trwać?

Poród - jak długo tak naprawdę może trwać?

Ostatnia aktualizacja: 24 grudnia, 2018

Poród jest procesem który składa się z różnych etapów odbywających się stopniowo. Wiele z nas zastanawia się jak długo trwa poród. Należy jednak uwzględnić, że każda kobieta jest inna i w zależności od organizmu mamy, przebiegać on będzie na różne sposoby.

Twoja ciąża dobiega końca a Ty boisz się tego co ma nadejść? Jednym z najczęstszych pytań, które kobiety zadają jest: Jak długo trwa poród?

Istnieją trzy różne etapy, które składają się na fizjologiczny proces porodu. Czas trwania od rozpoczęcia do faktycznego zakończenia zależy od różnych czynników. Należą do nich pozycja dziecka, stan emocjonalny matki, pierwszy czy kolejny poród kobiety, itp.

Istnieją tak zwane porody “szybkie”. Jednak są one dość rzadkie i zwykle przynoszą komplikacje zarówno dla matki i dziecka. Zazwyczaj jest on wynikiem komplikacji lub incydentów zaistniałych w czasie ciąży. Najlepiej aby proces rodzenia trwał tak długo jak to konieczne, bez przyspieszania etapów. W ten sposób wszystko będzie przebiegać naturalnie, a ciało matki wróci do zdrowia w szybszy sposób.

Aby móc zorientować się jak długo może trwać poród, zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Omówimy szczegółowo trzy etapy towarzyszące dostarczenie maluszka na świat.

Jak długo trwa poród?

 1. Pierwszy etap porodu

Bez wątpienia jest to najdłuższy etap porodu, który z kolei dzieli się na dwie fazy. Pierwsza rozpoczyna się już od skurczów, które pomagają w przygotowaniu rozwarcia szyjki macicy.

Macica kobiety naprzemiennie twardnieje i odpręża się, nie powodując silnego bólu. Każdy skurcz zaczyna się w dolnej części pleców i rozciąga się w kierunku brzucha i miednicy. Ten etap nie ma zdefiniowanego limitu czasowego, ponieważ skurcze są nieregularne i mogą trwać nawet kilka dni.

Następna faza to rozwarcie czynne. Aktywne rozwarcie zaczyna się, gdy szyjka macicy rozszerza się do 3 lub 4 centymetrów. Skurcze stają się coraz mocniejsze i regularne, powtarzając się co 3 do 5 minut. W tym momencie kobieta powinna udać się do szpitala. 

Może to potrwać od 8 do 18 godzin dla matek rodzących po raz pierwszy. Dla kobiet które przeszły już poród czas skraca się do 5-12 godzin.

Rodząca kobieta w szpitalu

2. Narodziny

Ten etap składa się również z dwóch faz. W pierwszej fazie pasywnej szyjka macicy ma wystarczająco dużo rozszerzeń, aby głowa dziecka mogła przejść przez kanał rodny – jest to około 10 centymetrów.

Jeśli do tej pory nie odeszły wody – jest to moment w którym się to stanie. Skurcze mogą pojawić się jeden po drugim. Ta faza trwa od 1 do 2 godzin, w zależności od tego czy kobieta miała wcześniej dzieci. Jeśli tak prawdopodobnie i ten etap upłynie znacznie szybciej.

Następnie mamy do czynienia z fazą aktywną. Matka instynktownie odczuwa potrzebę parcia z każdym skurczem – pomagając dostarczyć swoje dziecko na świat. Głowa dziecka jest już widoczna w kanale rodnym. Ta faza może trwać od 35 do 50 minut.

Jeśli jednak kobieta zdecydowała się na znieczulenie zewnątrzoponowe, czas ten może wydłużyć się do 1 lub 2 godzin.

Lekarstwo hamuje odruch parcia matki. Dlatego musi ona świadomie wykonywać to zadanie, postępując zgodnie z instrukcjami położnika.

“Najlepiej, aby proces rodzenia trwał tak długo, jak to konieczne, bez ponaglania którykolwiek z etapów.”

3. Etap łożyskowy

To już ostatni etap narodzin. Bezbolesne skurcze powodują konieczność wypchnięcia łożyska, worka owodniowego i błony w której znajdowało się dziecko. Szyjka macicy cofa się i przyjmuje o wiele mniejszy rozmiar. W tym samym czasie naczynia krwionośne, które odżywiają łożysko, powoli się zamykają.

Narodziny łożyska trwają około pół godziny, pod warunkiem że matka nie otrzyma znieczulenia zewnątrzoponowego. W przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego może to zająć więcej niż 60 minut.

Jeśli wziąć pod uwagę średnią – poród może trwać nieco ponad 9 godzin. Ten czas odnosi się od początku skurczów aż do etapu dostarczania łożyska.

Narodziny dziecka

Pamiętajmy, że każda kobieta jest inna a określenie dokładnego czasu porodu zależy od wielu czynników. Czynniki te obejmują wiek matki, stan fizyczny, liczbę poprzednich porodów itp..

Poród podobnie jak każdy proces, przebiegający w naturalny sposób pozwala na narodziny dziecka bez żadnych komplikacji. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości możesz w każdej chwili skontaktować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.