Bycie matką - zmiany jakie niesie to w życiu kobiety

Bycie matką - zmiany jakie niesie to w życiu kobiety
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 03 sierpnia, 2018

Nastąpił długo oczekiwany moment. Jesteśmy matką. W końcu masz dziecko w ramionach i zaczyna się tworzyć wieczna więź. Kiedy stajesz się matką, Twoje życie zmienia się na zawsze…

Gdy tylko wracasz do domu z noworodkiem, będziesz musiała podjąć się wielu podstawowych zadań, które wymagają umiejętności matczynych.

Kiedy stajesz się matką, spada na Ciebie całe mnóstwo obowiązków, które są zupełnie nowe i w gruncie rzeczy kształtujesz nową tożsamość. Jest tak wiele nowych rzeczy, o których warto pomyśleć, że prawdopodobnie wariujesz próbując ustalić, od czego zacząć.

Oczywiście, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zapewnić dziecku bezpieczeństwo i ciepło… Chociaż wydaje się to proste zadanie, wzbudzi ono wiele obaw, że będziesz musiała nad nim pracować.

Kobieta została matką, tuli swoje dziecko

Pierwsze dni będąc matką

Potrzeba obserwacji wszystkich zdarzeń, które mają miejsce normalnie, jest jednym z najbardziej naturalnych i pierwotnych uczuć, jakie przeżywają matki. Nagle, z wielką czułością, rodzi się świadomość, że od Ciebie zależy życie Twojego malucha.

Oczywiście, wiele innych podstawowych obaw zaczyna się zakorzeniać, ostatecznie przytłaczając nas. Zostajesz matką, tak jak i kobietą, która mimo lęków i zmęczenia troszczy się o swoje dziecko ponad wszystko.

Praca matki staje się wtedy pracą opiekuna, przyjaciela, prawnika, powiernika i obrońcy. Moment, w którym zdajemy sobie sprawę z tego, czym się stałyśmy, jest bardzo wyjątkowy i osobisty.

W rzeczywistości jest to zwykle uczucie, które nagle pojawia się w naszej świadomości. Może to nastąpić w każdej chwili i w każdym miejscu. (To może zdarzyć się w szpitalu, w domu lub tydzień później podczas spaceru ulicą).

Niezaprzeczalne pragnienie opieki nad naszymi dziećmi

To szokujące uczucie stania się matką, która chroni dziecko, może pojawić się, gdy trzymamy je w ramionach i czujemy, jak małe i wrażliwe ono jest. Gdy karmimy je piersią lub obserwujemy, jak śpi.

W tym momencie czujemy się jak nasz świat i całe życie całkowicie się zmieniło i od tego momentu nasze ciepło będzie żyło poza ciałem na zawsze….

Kiedy stajemy się matkami, rodzi się wiele zmartwień. Na przykład, uniwersalna troska matek czy ich dziecko prawidłowo oddycha.

Impuls jaki prowadzi nas do sprawdzenia czy z naszym dzieckiem jest wszystko w porządku, jest intensywny i bardzo silny. W rzeczywistości, jeśli nie zwrócisz uwagi na to uczucie, może ono doprowadzić do poważnego kryzysu lękowego.

Martwimy się również o to, że nasze dzieci źle się czują, jeśli nie otrzymają potrzebnej im uwagi. Na szczęście zmartwienia te z czasem maleją. Nigdy jednak nie znikną całkowicie.

Matka z dwuletnim dzieckiem będzie się martwić o gniazdka elektryczne, a gdy dziecko będzie blisko nastoletniego wieku, będzie martwić się o porwania lub wypadki samochodowe.

Dłoń matki i dziecka w uścisku

Pomóż swojemu dziecku w rozwoju i dorastaniu

Matki rozwijają się wraz z dziećmi. kiedy one dorastają i rozpoczynają nowe etapy życia. Druga grupa obaw matek dotyczy wzrostu i rozwoju dziecka.

Dlatego nie powinno dziwić, że decyzje o tym, czy lepiej karmić piersią czy butelką, stają się bardzo emocjonalne.

Często jesteśmy przytłoczone obawami, czy nasze dziecko jest za duże, czy też przeciwnie, za małe. Martwimy się, czy rozwijają się poprawnie, czy są zadowolone, czy nie ma nieprawidłowości…

Dla innych osób może to wydawać się trywialnym problemem. Dla nas jest to wewnętrzna debata pełna wyrzutów na temat naszych zdolności jako matek.

Dlatego, gdy stajemy się matkami, pojawiają się tysiące niepewności, obaw i dodatkowych zmartwień.

Są to rzeczy, które mogą być trudne do zaakceptowania, ale z czasem nauczymy się sobie z nimi radzić.

Tak żyły nasze matki. W ten sposób będziemy również wychowywać nasze cenne dzieci i przyszłe matki będą nadal opiekować się swoimi maluchami. Ponieważ nawet wątpliwości i obawy mają sens, kiedy mówimy o macierzyństwie…


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.