Krwawienie z nosa u dzieci - jak temu zapobiegać i leczyć?

Krwawienie z nosa u dzieci - jak temu zapobiegać i leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2019

Krwawienie z nosa u dzieci może przerazić rodziców, zwłaszcza jeśli zdarza się to często. Należy pamiętać, że jest to całkowicie normalne u maluchów. Pomoc medyczna zwykle nie jest konieczna, ponieważ można to powstrzymać w odpowiednim czasie. Jednak istnieją pewne wytyczne, o których powinnaś wiedzieć, a wyjaśnimy je w tym artykule.

Krwawienie z nosa u dzieci jest dość powszechnym zjawiskiem. Występuje głównie u dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Taka dolegliwość może zdecydowanie martwić rodziców, ale rzadko staje się poważnym problemem. Na ogół nie wymaga opieki medycznej i może być leczona w domu.

Krwawienie z nosa u dzieci i jego rodzaje

Zewnętrzne krwawienia z nosa pojawiają się najczęściej. Występują one w przedniej części nosa, gdy małe naczynia krwionośne tam się znajdujące pękają. Wtedy nos zaczyna krwawić.

Innym rodzajem jest wewnętrzne krwawienie z nosa. Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się z tyłu nosa, czyli w jego najgłębszej części. W tym typie krew spływa do gardła. W rzeczywistości te krwawienia z nosa nie występują często u dzieci.

Chusteczka w krwi

Przyczyny

Istnieje wiele różnych przyczyn krwawienia z nosa u dzieci. Najbardziej powszechnym z nich jest suche powietrze. Zarówno suchy klimat, jak i wysokie temperatury mogą podrażniać i wysychać śluzówkę w nosie. Tworzy to strupy, które swędzą i sprawia, że dzieci drapią się w nosie, powodując krwawienie.

Przeziębienia są również częstymi przyczynami krwawienia z nosa u dzieci. Drażnią śluzówkę nosa, co również powoduje krwawienie.

Zwykle dzieje się tak, gdy dzieci wielokrotnie wydmuchują nos przez cały dzień. Alergie mogą również powodować krwawienia z nosa.

Wreszcie, urazy, uderzenia lub upadki mogą również spowodować krwawienie z nosa u dziecka. Jest to spowodowane tym samym mechanizmem, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Naczynia krwionośne znajdujące się w nosie w trakcie uderzenia pękają i zaczynają krwawić.

Co robić?

Gdy nos dzieci krwawi, dorośli zwykle wpadają w panikę i zamartwiają się bez powodu. Podczas wychowywania dzieci bardzo ważne jest, aby w każdej sytuacji zachować spokój. Pomoże Ci w tym fakt, że już wiesz, że to nic poważnego.

Aby powstrzymać krwawienie, należy złapać nos kciukiem i palcem wskazującym. Powinno się wtedy trzymać głowę normalnie lub lekko pochylić się do przodu. Ważne jest, aby przez chwilę utrzymać głowę w tej pozycji, by zatrzymać krwawienie.

Bardzo częstym błędem jest odchylenie głowy do tyłu. To nie ma większego sensu, ponieważ wtedy dziecko mogłoby zadławić się krwią. Taka pozycja może również powodować kaszel lub wymioty.

Gdy krwawienie ustanie, powinnaś poczekać chwilę w takiej pozycji. W tym czasie upewnij się, że dziecko nie dotyka nosa, nie wsuwa do niego palca ani nie dmucha. Przez kilka następnych dni powinnaś uważać, aby znowu nie spowodować krwawienia. Ryzyko krwawienia będzie wtedy nieco większe niż zwykle.

Chłopiec z krwawiącym nosem

Jak zapobiegać krwawieniom z nosa u dzieci?

Zapobieganie krwawieniom z nosa jest stosunkowo łatwe. Najczęściej są spowodowane przez środowisko lub urazy. Ważne jest przestrzeganie kilku wskazówek, aby zapobiec krwawieniu z nosa:

  • Jednym ze sposobów zapobiegania krwawieniom z nosa jest utrzymywanie krótkich paznokci dzieci. W ten sposób możesz zapobiec temu, że zrobią sobie krzywdę, jeśli podrapią się w nosie. Ponadto, ważne jest nauczenie dzieci, aby nie wkładały palców lub przedmiotów do nosa.
  • Kiedy klimat nie jest idealny, dobrze jest utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa. Możesz użyć odparowywacza lub nawilżacza. Tak czy inaczej, ważne jest, aby utrzymywać sprzęt w czystości, by nie rozprzestrzeniał się brud lub kurz w powietrzu.

Innym sposobem zapobiegania krwawieniom z nosa u dzieci jest utrzymywanie wilgotności śluzówki nosa. Aby to zrobić, możesz użyć nebulizatorów solnych lub niektórych kremów. Każda z tych opcji pomaga zapobiegać wysychaniu nosa i jego zranieniu.

Na koniec, jeśli dzieci uprawiają sporty kontaktowe w miejscach, w których mogą się zranić, zalecamy używanie narzędzi zabezpieczających, aby nie doznały obrażeń. Pamiętaj, że pomimo podjęcia koniecznych środków ostrożności, mogą nadal krwawić z nosa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.