Korzyści zdrowotne wynikające z małżeństwa - jak to wygląda w rzeczywistości?

Korzyści zdrowotne wynikające z małżeństwa - jak to wygląda w rzeczywistości?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2019

Czy dobrze jest wyjść za mąż, czy lepiej pozostać samotnym? Życie jako para ma wiele zalet. Ten fakt udowodniono naukowo. W takim razie jakie są korzyści zdrowotne wynikające z małżeństwa? Między innymi obniżenie ryzyka występowania chorób serca.

Czy wiesz jakie są korzyści zdrowotne wynikające z małżeństwa? Ślub nie jest dobry tylko dla dobrego samopoczucia pary, ale również niesie za sobą wiele zalet dla naszego zdrowia. Udowodniono, że pary małżeńskie generalnie mają mniejsze ryzyko występowania chorób serca.

Korzyści zdrowotne wynikające z małżeństwa

Chociaż może to być zaskakujące, jednak należy wiedzieć, że ślub może być korzystny dla zdrowia pary. Każdego roku choroby układu krążenia są odpowiedzialne za wiele zgonów na całym świecie.

Zdaniem ekspertów małżeństwo zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krążenia. W takim razie pytanie brzmi dlaczego małżeństwo jest korzystne dla naszego zdrowia?

Analiza i statystyki

Pod względem statystycznym 80% przypadków chorób serca jest związanych między innymi z czynnikami ryzyka, takimi jak płeć, poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, palenie tytoniu i cukrzyca. Przed opublikowaniem wyników badania eksperci starali się ustalić jakie inne czynniki wpłynęły na pozostałe 20%.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy przebadali ponad dwa miliony osób w wieku od 42 do 77 lat. Pochodzili oni z różnych miejsc świata, takich jak Skandynawia, Europa, Ameryka Północna, Azja i Bliski Wschód, na których zostały przeprowadzone serie badań.

Różne wyniki pokazały, że po porównaniu ludzi, którzy byli w związku małżeńskim z tymi, którzy aktualnie nie mieli ani żony, ani męża, to znaczy samotnymi, rozwiedzionymi lub owdowiałymi, ci ostatni mieli większe predyspozycje i ryzyko rozwoju chorób sercowo – naczyniowych.

To nowe, dość istotne odkrycie dla świata. Ślub może znacznie zmniejszyć szanse na rozwój chorób serca, udaru i innych zagrożeń, które mogą prowadzić do śmierci.

Ostateczne wyniki pozwoliły naukowcom i ekspertom ustalić, czy stan cywilny może i powinien zostać uwzględniony jako czynnik ryzyka chorób serca.

Inne korzyści zdrowotne wynikające z małżeństwa

Stopień, w jakim małżeństwo wpływa na zdrowie jest niesamowicie wysoki. Niewątpliwie może być doskonały dla zdrowia serca. Jak wcześniej zostało wspomniane: ślub znacznie zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krążenia.

Mężczyzna oświadczający się kobiecie

Być może główną zaletą małżeństwa jest oferowane przez nie wsparcie społeczne. Bycie towarzyszem życiowym jest bardzo zdrowe dla tych, którzy mają tendencję do odczuwania samotności, są introwertyczni lub mają pewne zaburzenia równowagi psychicznej.

Innymi słowy, małżeństwo może nie tylko zapobiegać rozwojowi chorób u zdrowych ludzi, ale także zmniejsza szanse na śmierć osób cierpiących na problemy związane z sercem. Podsumowując, zawarcie małżeństwa zapewnia większą stabilność zdrowotną wszystkich ludzi.

“Bycie towarzyszem życiowym jest bardzo zdrowe dla tych, którzy mają tendencję do odczuwania samotności, są introwertyczni lub mają pewne zaburzenia równowagi psychicznej.”

Małżeństwo jest równoznaczne z kilkoma korzyściami zdrowotnymi

Wiele osób zastanawia się jakie są korzyści zdrowotne wynikające z małżeństwa. Po pierwsze, obserwacje wykazały, że osoby niezamężne mają wyższy poziom cholesterolu i większą częstość występowania nadciśnienia i niewydolności serca.

Podsumowując, są to niektóre z korzyści wynikających z małżeństwa lub życia z partnerem:

  • Zmniejsza ryzyko zapadnia na choroby przenoszone drogą płciową. Logiczne jest myślenie, że im więcej masz partnerów seksualnych, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz zarażona chorobą przenoszoną drogą płciową.
  • Otrzymujesz niezbędną pomoc i wzajemną opiekę. Kiedy jeden z małżonków zachoruje i potrzebuje pomocy z jedzeniem, podaniem leków, i tym podobne, może zawsze liczyć na tą drugą osobę. Fakt zawarcia związku małżeńskiego ma swoje zalety. Dla par, które nie mieszkają razem, wzajemna pomoc jest mniej prosta.

Co więcej?

  • Zmniejsza nasz poziom stresu. Życie w parze wydaje się być bardziej uporządkowane i harmonijne. Po ślubie nasz umysł jest bardziej zrelaksowany, co pozwala nam prowadzić bardziej zrównoważony styl życia. Chociaż czasami może się wydawać, że kłótnie w parze są stresujące, w rzeczywistości bycie w związku zapewnia nam swoistą równowagę życiową.
  • Tolerancja i szacunek dla innych. Życie w parze pomaga nam rozwijać tolerancję i szacunek dla innych. W ten sposób uczymy się wartości społecznych, a nasze ciało staje się zdrowsze.
  • Robienie planów jako para. Posiadanie marzeń jest tym, co nas napędza. Bez nich  w naszym życiu gości tylko monotonia i zwiększa się ryzyko depresji. To bardzo pozytywne dla pary, aby zaplanować wycieczki razem, wyjazdy weekendowe, i tym podobne… Nawet jeśli są dzieci, wciąż można znaleźć czas na robienie rzeczy tylko we dwójkę.

Chociaż małżeństwo może czasami być trudne, w rzeczywistości życie w związku przynosi więcej równowagi w naszym życiu. Dzieląc się i współpracując z naszym partnerem uczymy się już wartości, które spełniają nasze najskrytsze marzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nealey-Moore, J. B., Smith, T. W., Uchino, B. N., Hawkins, M. W., & Olson-Cerny, C. (2007). Cardiovascular reactivity during positive and negative marital interactions. Journal of Behavioral Medicine. http://doi.org/10.1007/s10865-007-9124-5

  • Eaker, E. D., Sullivan, L. M., Kelly-Hayes, M., D’Agostino, R. B., & Benjamin, E. J. (2007). Marital status, marital strain, and risk of coronary heart disease or total mortality: The Framingham Offspring Study. Psychosomatic Medicine. http://doi.org/10.1097/PSY.0b013e3180f62357


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.