Podróżowanie z niemowlakiem: o czym musisz pamiętać

Podróżowanie z niemowlakiem: o czym musisz pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego, 2019

Czy po raz pierwszy wybierasz się gdzieś dalej z małym dzieckiem? Wiele osób zastanawia się, o czym należy pamiętać wybierając się w podróż z maluszkiem. To całkiem normalne, bo podróżowanie z niemowlakiem oznacza konieczność zabrania większej ilości walizek, co może okazać się męczące.

Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które sprawią, że podróżowanie z niemowlakiem będzie spokojniejsze i bezproblemowe.

Podróżowanie z niemowlakiem – przydatne podpowiedzi

Dzieci wcale nie muszą być problemem podczas podróży rodzinnych. Jeśli nie mają problemów zdrowotnych, są w stanie szybko przyzwyczaić się do zmian. Aby zapewnić sobie spokojną i bezproblemową podróż, pamiętaj o poniższych podpowiedziach:

Podróżowanie samochodem

Takie podróże są zazwyczaj bardzo męczące i niewygodne, więc nie decyduj się na bardzo długie wyprawy. Poza tym unikaj jazdy w godzinach szczytu lub w dni, gdy ruch jest duży.

Podróżowanie samolotem

Podczas podróży samolotem dzieci, które nie ukończyły dwóch lat, nie siedzą na osobnych siedzeniach. Jednak muszą mieć własny paszport i ubezpieczenie. Siedzą na kolanach rodzica na miejscu ze specjalnym pasem bezpieczeństwa.

Podróżowanie pociągiem

Ten sposób podróżowania ma wiele zalet, które sprawiają, że podróż jest wygodniejsza, spokojniejsza i bardziej praktyczna zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Niektóre pociągi mają wagony sypialne, jeśli zdecydujesz się podróżować nocą.

Mama z dzieckiem na kolanach lecących samolotem - podróżowanie z niemowlakiem

Dodatkowo powinnaś zawsze pamiętać, by na wszystkie wyjazdy z maluszkiem zabierać ze sobą następujące rzeczy:

 • Jedzenie, na przykład owsiankę lub puree, oraz płynne pokarmy: wodę, soki i mleko,
 • Książki, bajki, piosenki dla dzieci, gry lub obrazki, żeby zająć dziecko,
 • Mokre chusteczki, które ułatwią zmianę pieluszki,
 • Apteczkę pierwszej pomocy,
 • Ubrania na zmianę, kocyk, pieluszki, butelkę, smoczek i poduszkę.

Zalety podróżowania z małym dzieckiem

Podróżowanie z niemowlakiem ma sporo zalet. Oto niektóre z nich:

 • Ponieważ maluch nie umie jeszcze chodzić, będzie Ci łatwiej go kontrolować.
 • Nie musisz kupować biletu dla maluszka, bez względu na to, jakim środkiem transportu się przemieszczacie.
 • Urok Twojego dziecka przełamie lody między współtowarzyszami podróży.
 • Punkt docelowy nie ma znaczenia, musisz jedynie zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb malucha.
 • Niemowlęta szybko zasypiają w ciągu dnia.
 • Rodziny z dziećmi wchodzą pierwsze na pokład samolotu.
 • Jeśli podróżujesz samolotem, stewardessy będą wiedziały, czego potrzebujesz i jak Ci pomóc.

Jeśli dziecko nie ma problemów zdrowotnych, jest w stanie szybko przyzwyczaić się do zmian.

Dokumenty, które należy zabrać w podróż z niemowlakiem

Jest kilka dokumentów, które musisz koniecznie zabrać w podróż z niemowlakiem, bo możesz ich potrzebować. Zaplanuj wyprawę z wyprzedzeniem i dowiedz się, jakie dokumenty musisz zabrać, bo ich uzyskanie lub znalezienie może trochę potrwać.

Najczęściej wymagane dokumenty to książeczka zdrowia, karta szczepień, akt urodzenia lub inny dokument, który potwierdza, że jesteś rodzicem. Oczywiście możesz także potrzebować paszportu lub wizy, w zależności od tego, gdzie się wybieracie.

Mama podtrzymująca dziecko na nosidełku zawieszanym na fotelu

Kilka dodatkowych podpowiedzi

Podróżowanie z niemowlakiem wymaga zadbania o kilka innych rzeczy. Po pierwsze, jeśli wybierasz się w miejsce z innym klimatem niż ten, do którego jest przyzwyczajony maluszek, musisz koniecznie zasięgnąć porady specjalisty.

Lekarz podpowie Ci, jak ochronić dziecko przed zimnym powietrzem lub słońcem oraz jak zadbać o to, by było najedzone i odpowiednio nawodnione. Miej przy sobie telefon do miejscowego szpitala i przychodni oraz do swojego pediatry.

Postaraj się tak wybrać godziny podróży, by pokrywały się z porą dnia, w której dziecko ucina sobie drzemkę. Obserwuj maluszka przez całą podróż, by upewnić się, że nic mu nie przeszkadza.

Musisz także pamiętać, że w trakcie startu samolotu i jego lądowania należy trzymać niemowlę na rękach. Wybierz miejsce przy przejściu, bo jest tam więcej miejsca. Dzięki temu podróż będzie wygodniejsza zarówno dla Ciebie, jak i Twojej pociechy.

Podsumowująca, podróżowanie z niemowlakiem może być przyjemne i nauczy Cię wielu rzeczy. Na wycieczkę z dzieckiem zawsze powinnaś zabrać dokumenty, jedzenie i zabawki. Jeśli będziesz stosować się do podstawowych zasad wymienionych w naszym artykule, Twoje dziecko szybko i bez problemu stanie się małym podróżnikiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.